Մեկուկես տարվա դատական վազք այն տեղեկությունները ստանալու համար, ինչն օրենքով 5 օրում պիտի տրամադրվեր քաղաքացուն
2011 թ. հունիսի 22-ին ՀՀ վարչական դատարանը բավարարեց Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լ.Բարսեղյանի հայցն ընդդեմ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի: Հայցվորը մեկուկես տարի առաջ տեղեկություններ էր հարցրել ՀՀ ՊԵԿ նախագահից 2009 թվի դեկտեմբերին աշխատակազմի տարեմուտի հանդիսության եւ պարգեւատրումների մասին ու պատասխանի չէր արժանացել: Խոսքը 29.5 մլն դրամով հանդիսության եւ 21,2 մլն դրամով 20 ժամացույցների գնման գործարքների մանրամասների մասին է: Միայն դատական հայց ներկայացնելուց հետո ՊԵԿ-ը պատասխանել էր հարցմանը եւ մերժել տեղեկությունների տրամադրումը:
Առաջին անգամ գործը լսվել է 2010 թ. առաջին կեսին եւ դատավոր աշխատող Ա.Առաքելյանի վճռով մերժվել, այն պատճառաբանություններով, թե կառավարությունը տեղեկությունների դասակարգման եև պահպանման կարգ չի սահմանել, իսկ տարեմուտի ծախսեր անելիս ՊԵԿ-ը իր գործառույթներով չի զբաղվել եւ ուրեմն օրենքով սահմանված տեղեկություններ չէին կարող ձեւավորվել (!):
2010 թվի դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ վճռաբեկ դատարանը բեկանեց այդ վճիռը եւ գործը վերադարձրեց ՀՀ վարչական դատարան, որը նորից լսեց գործը 2011 թվի մարտ-հունիս ամիսներին, իսկ վճիռը հրապարակեց հունիսի 22-ին:
19 էջ կազմող բավականաչափ հանգամանալից վճռում դատարանը ներկայացրել է գործի բոլոր մանրամասները եւ որոշել` ճանաչել Լ.Բարսեղյանի տեղեկատվության ազատության իրավունքի խախտման փաստը, պարտավորեցնել ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Գ.Խաչատրյանին` տրամադրել հարցված տեղեկությունները եւ պատասխանողից հօգուտ հայցվորի գանձել 24.000 դրամ` որպես վճարված պետական տուրքերի փոխհատուցում: Վճիռն ուժի մեջ է մտնում 2011 թվի հուլիսի 22-ին, իսկ մինչ այդ ՀՀ ՊԵԿ-ը իրավունք ունի վճիռը բողոքարկվել վարչական վերաքննիչ դատարան:
Գործով Լ.Բարսեղյանի ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը վճռին ծանոթանալուց հետո զարմանք հայտնեց նման բեւեռացվածության կապակցությամբ.-Այս գործով հին եւ նոր վճիռներն իրարից ծայրահեղորեն տարբեր են, հինը անհամոզիչ էր, չպատճառաբանված եւ խեղաթյուրել էր իրավունքի էությունը, իսկ այս նոր վճիռը` մանրամասն, համոզիչ մարդկային լեզվով գրված, այնպիսի վճիռ է կայացվել, որ, կարծում եմ, պարտված կողմը խռոված եւ նեղացած չպիտի հեռանա դատարանից: Արժե, որ բոլոր դատական ակտերը այս սկզբունքով լինեն, անկախ գործից եւ ատյանից:
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է, որ «Ասպարեզ» ակումբը բարձր է գնահատում դատավոր Ռուզան Հակոբյանի կատարած աշխատանքը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ արդեն քանիերորդ անգամ պետական մարմինները տեղեկություն չտրամադրելու իրենց գործողությունները փորձում են արդարացնել համապատասխան ենթաօրենսդրական ակտերի բացակայությամբ (ՀՀ «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի 5-րդ եւ 10-րդ հոդվածներով նախատեսված պահանջները), Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը մոտ օրերս կդիմի ՀՀ վարչապետին, առաջարկելով վերջապես ընդունել այդ ակտերը:
Այս հաղորդագրությանը կից ներկայացվում է վճիռն ամբողջությամբ: Այն արժեքավոր է համանման գործերով զբաղվող անձանց, կազմակերպությունների, իրավաբանների, փաստաբանների, լրագրողների, պետական եւ համայնքային պաշտոնյաների համար:

Полтора года волокиты для получения сведений, которые по закону должны предоставляться в течение 5 дней
22 июня 2011 г. Административный суд РА удовлетворил иск председателя совета Клуба журналистов “Аспарез” Левона Барсегяна против Комитета госдоходов РА. Полтора года назад истец затребовал у председателя КГД сведения об организованном в декабре 2009 г. новогоднем празднике и выплаченных сотрудникам премиях, однако ответа так и не получил. Речь идет о подробностях организации праздника, который обошелся в 29,5 млн драмов, и сделки по приобретению 20 наручных часов на сумму 21,2 млн драмов. Только после обращения в суд КГД ответил на запрос, отказав в предоставлении сведений.
В первый раз дело было заслушано в первой половине 2010 г., судья А.Аракелян отклонил иск. 27 декабря 2010 г. Кассационный суд отменил данное решение и вернул дело в Административный суд, который, повторно рассмотрев иск в марте-июне 2011 г., 22 июня обнародовал решение.
19-страничным решением суд постановил: признать факт нарушения права Л.Барсегяна на свободу информации, обязать председателя КГД Г.Хачатряна предоставить запрошенные сведения и взыскать с ответчика в пользу истца 24.000 драмов в качестве компенсации за выплаченные госпошлины.
Представитель Л.Барсегяна в суде Артак Зейналян, ознакомившись с этим решением, выразил удивление подобной поляризованностью: “Старое и новое решения по данному делу диаметрально противоположны. Старое решение было неубедительным, немотивированным и искажало суть права, а новое решение написано убедительным, “человеческим” языком. Думаю, что ответчик не может быть в обиде на суд. Необходимо, чтобы все судебные акты, независимо от дела и судебной инстанции, принимались по такому принципу”.
В распространенном Клубом журналистов “Аспарез” сообщении говорится, что “Аспарез” высоко оценивает работу, проделанную судьей Рузан Акопян.
Учитывая то обстоятельство, что свое нежелание предоставлять информацию государственные органы уже который раз пытаются оправдать отсутствием соответствующих подзаконодательных актов, Клуб журналистов “Аспарез” в ближайшие дни обратится к премьер-министру с предложением принять, наконец, эти акты.