Հայաստանի հանքարդյունաբերության հսկան
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է «Դենո գոլդ մայնինգ» ընկերության («Deno Gold Mining Company») տնօրեն Ջոն Սելլարը
- 2005թ.-ից մինչեւ այսօր ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից Deno Gold Mining ընկերությունում քանի՞ ստուգում է իրականացվել:
- Տարեկան մեկ անգամ մեր ընկերությունում իրականացվում է բոլոր ոլորտների ստուգում` ներառյալ երկրաբանական պաշարների հաշվարկը, բացի այդ` տարածքային բնապահպանական տեսչության կողմից իրականացվում են ամենամսյա ստուգումներ, որոնք ընդգրկում են նաեւ պոչամբարից ջրի նմուշառումը:
- Յուրաքանչյուր ստուգման արդյունքում ի՞նչ խախտումներ են արձանագրվել: Այդ խախտումներից յուրաքանչյուրի դեպքում որքա՞ն գումարի տուգանք է նշանակվել:
- Անհրաժեշտ է նշել, որ «Deno Gold Mining Company«-ն («ԴԳՄՔ»-ն) այս հանքերի կառավարումն իրականացնում է 2006 թ. սեպտեմբերից: Քանի որ Ձեր հարցը վերաբերում է նաեւ 2005-ին, նշենք, որ 2005-ից մինչեւ օրս պաշտոնական այցելությունների ընթացքում արձանագրվել է մեկ անհամապատասխանություն սահմանված չափորոշիչներին: Դա տեղի է ունեցել 2005 թ. դեկտեմբերին, իսկ տուգանքի չափը կազմել է 10,300,000 դրամ: 2007 թ. հունիսին գրանցվել է մեկ պատահար, որի համար բնապահպանության տեսչությունը նշանակել է տուգանք 2,100,000 դրամի չափով:
- ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից հայտնաբերված խախտումներից քանի՞սն է ձեր կողմից վիճարկվել ՀՀ դատական ատյաններում, եւ դատական որոշումներից քանի՞սն են ընդունվել հօգուտ ձեր ընկերության:
- «ԴԳՄՔ»-ն երբեւէ դատարանում չի վիճարկել ՀՀ բնապահպանության նախարարության հետ կապված հարցեր:
- Ձեր գործունեության ընթացքում ի՞նչ էկոլոգիական ծրագրեր եք իրականացրել:
- «ԴԳՄՔ»-ն ձգտում է հետեւել բնապահպանական ոլորտում միջազգային լավագույն փորձին եւ նախաձեռնել է մի շարք ծրագրեր, որոնք արդյունավետ են բնապահպանության տեսանկյունից:
Հիմնական ծրագրերն են.
- Ջրային ռեսուրսները կառավարվում են տեղում:
- 2006 թ. 800 պտղատու ծառ է տրվել Խալաջ համայնքին:
- «ԴԳՄՔ»-ն սարքավորումներ եւ աշխատուժ է տրամադրում մարզպետարանի եւ քաղաքապետարանի կողմից իրականացվող մի շարք աշխատանքների համար, այդ թվում՝ թափոնների եւ հեղեղատարների մաքրման աշխատանքները:
- Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նվազեցման նպատակով իրականացվում են հիմնագծային ուսումնասիրություններ: Դրանք ուղղված են շրջակա միջավայրի վրա հանքի ազդեցության գնահատմանը, օրինակ` փոշու արտանետումների եւ ջրի արտահոսքերի:
- Սկսվել է բնապահպանական կառավարման օրինակելի համակարգի ներմուծումը:
- Մշակվել է ավանդական հանքարդյունահանման վայրերի վերականգնման եւ բնապահպանական բարեփոխումների երկարատեւ ծրագիր:
- Բարելավվել է թափոնների կառավարումը:
- Կրճատվել է բնական ռեսուրսների օգտագործումն անգամ ամենապարզ ոլորտներում, օրինակ` բոլոր տաքացուցիչները փոխարինվել են էներգիան ավելի արդյունավետ օգտագործող տաքացուցիչներով:
- Էկոլոգիական ի՞նչ ծրագրեր եք նախատեսում իրականացնել առաջիկա երկու տարում:
- Ներկայումս մեր ընկերությունում նորացվում են գրեթե բոլոր արտադրական միջոցները, ինչն ինքնըստինքյան նվազեցնում է էկոլոգիական ռիսկերը: Արդիականացվել են հարստացուցիչ ֆաբրիկայում օգտագործվող տեխնոլոգիաները: Այս եւ մի շարք այլ միջոցառումների դրական ազդեցությունը բնության պահպանության վրա ակնհայտ է եւ ներառում է արտադրական ջրի առավել արդյունավետ կառավարումը, փոշու առավել որակյալ ֆիլտրացումը: Նորացված մեքենաների եւ սարքավորումների օգտագործումը կրճատում է մթնոլորտ արտանետվող վնասակար նյութերի քանակը:
Արծվանիկի պոչամբարը, որը չի պատկանում «ԴԳՄՔ»-ին, եւ որի չնչին տոկոսն է օգտագործվում մեր կողմից, կառուցված է դեռ սովետական նախագծով: Հիշատակված պոչամբարի կառուցման ընթացքում, մասնագետների կարծիքով, եղել են մի շարք բնապահպանական բացթողումներ: Նոր պոչամբարը, որը տեղակայված է հին սովետական նախագծով կառուցված պոչամբարի վրա, բնապահպանական տեսանկյունից ավելի ճիշտ է նախագծված: Պոչամբարում կուտակվող ջուրը հետադարձ խողովակով հոսելու է հարստացուցիչ ֆաբրիկա եւ կրկին օգտագործվելու է` կրճատելով արտադրական ջրի արտահոսքի քանակը:
Բնապահպանական ծրագրերին օժանդակելու համար «Դինո Գոլդը» դրանց է հատկացրել համայնքային եւ կայուն զարգացման իր բյուջեի մի մասը: Նշված գումարները կուղղվեն շրջակա միջավայրի եւ տեղական բնակչության վիճակի բարելավման ծրագրերի իրականացմանը:
Բնապահպանական ծրագրերն իրականացնելիս մենք ոչ միայն ներդնում ենք ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, այլեւ ձգտում ենք մասնակցել համակարգային լուծումներին: Որպես օրինակ` կարող ենք ներկայացնել մեր համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետ: ԵԱՀԿ-ի հետ համատեղ իրականացվող շրջակա միջավայրի ազդեցության գնահատման ծրագիրը ավարտին հասցնելուց հետո նախատեսվում է սկսել բնապահպանական մոնիտորինգի բազմակողմանի եւ շարունակական ծրագիր:
Երկարաժամկետ նպատակներից են` ջրային ռեսուրսների եւ թափոնների կառավարումը լավագույն փորձին համապատասխան իրականացնելը, բարելավված վերականգնողական ծրագրերի ներմուծումը եւ այլն: Մենք նախատեսում ենք նաեւ միավորել ուժերը հայկական եւ միջազգային պատասխանատու հասարակական կազմակերպությունների հետ` աջակցելու համար շրջակա միջավայրի բարելավման համայնքահեն ծրագրերին:
- Ձեր կողմից շահագործվող Արծվանիկի պոչամբարը եղել է վթարային վիճակում, եւ 2005 թ. բնապահպանության նախարարությունը հանձնարարական է տվել վերակառուցել այն: Ի՞նչ վիճակում է այն այսօր:
- Ինչպես նշվել է, Արծվանիկի պոչամբարը չի պատկանում «ԴԳՄՔ»-ին, եւ դրա չնչին տոկոսն է օգտագործվում մեր կողմից: Մեր կողմից Արծվանիկի պոչամբարը երբեւէ վթարային վիճակում չի շահագործվել: Նախագծային ինստիտուտի աշխատակիցների ստուգայցից հետո եղել են որոշ հանձնարարականներ, որոնք բոլորը կատարվել են: Պոչամբարը հաջողությամբ շահագործվում է եւ մի քանի ամիս է մնացել մեր կողմից դրա շահագործման ավարտին:
- Պոչամբարից ջուրը որտե՞ղ է թափվում եւ բնապահպանական առումով ինչքանո՞վ է անվտանգ:
- Ջուրը հավաքվում է պոչամբարի մակերեւույթից եւ խողովակներով մղվում է Ողջի գետ: Ջրի որակը պարբերաբար վերահսկվում է ընկերության կողմից, բացի այդ` բնապահպանության նախարարությունն անց է կացնում անկախ ստուգում: Ջուրն, ընդհանուր առմամբ, չի գերազանցում Արծվանիկի պոչամբարի ջրի արտահոսքի թույլատրելի սահմանային կոնցենտրացիան` սահմանված ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից: Ինչպես նշել էինք, իրականացվում է ծրագիր, որի արդյունքում պոչամբարում կուտակվող ջուրը հետադարձ խողովակով հոսելու է հարստացուցիչ ֆաբրիկա եւ կրկին օգտագործվելու է` կրճատելով արտադրական ջրի արտահոսքի քանակը:
- Գեղանուշում նախատեսել էիք կառուցել նոր պոչամբար: Աշխատանքներն ավարտվե՞լ են:
- Աշխատանքները մոտենում են ավարտին: Փորձարկումը նախատեսվում է կատարել նոյեմբերին: Սկսած 2006 թ. տարեվերջից` միջազգային մասնագետներ են ներգրավվել նախագծին՝ բարեփոխումներին աջակցելու համար: Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում կառուցման աշխատանքների մեծ մասն ուղղված է հուսալիության բարձրացմանը եւ դրական փոփոխություններին, որոնցով նոր պոչաբարը կհամապատասխանեցվի միջազգային ընդունված նորմերին:
- Որքա՞ն է լինելու նոր պոչամբարի տարողունակությունը, եւ ինչքա՞ն ժամանակ կարող է այն գործել:
- Դա կախված է հանքի արտադրողականության մակարդակից: Նոր պոչամբարի տարողունակությունը 11.33 միլիոն խորանարդ մետր է: Սակայն մենք կարծում ենք, որ ավելի բարենպաստ ու երկարատեւ լուծում գտնելու դեպքում կդադարեցնենք այս պոչամբարի շահագործումը:
- Ձեր գործունեության ընթացքում ինչպիսի՞ քիմիական նյութեր եք օգտագործում, եւ ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկել վտանգավորությունը չեզոքացնելու համար:
- Մենք օգտագործում ենք համաշխարհային պրակտիկայում կիրառվող նյութերը: Մեր կառուցվածքում գործում են քիմ-լաբորատորիաներ, որոնք ղեկավարվում են ՀՀ-ում գործող օրենքներին համապատասխան: Ռեագենտները, որ օգտագործվում են հանքաքարի վերամշակման ընթացքում, խառնվում են եւ օգտագործվում տեղում: Մենք սկսել ենք ներդնել եվրոպական ստանդարտներ` քիմիական նյութերի տեղափոխման եւ կառավարման կազմակերպման համար: Մենք գիտակցում ենք վտանգի առկայությունը եւ վերահսկում այն:
- Հանքամնացուկները, արտադրական թափոնները որտե՞ղ եք լցնում (պահեստավորում) եւ ի՞նչ ծավալներով:
- Հանքից դուրս եկող հանքաքարը պահեստավորվում է ջարդման արտադրամասի հարեւանությամբ` արտադրական տարածքում: Տարածքի տարողունակությունը մոտ 20.000 տ է: Արտադրական թափոնները պահեստավորվում են հանքի տարածքում, ինչպես նաեւ` Կապանի քաղաքապետարանի կողմից հատկացված 2 հա տարածքում, որը նախատեսված է արտադրական թափոնների ամբարման համար:
- Ձեր կողմից շահագործվող հանքավայրում որքա՞ն է ոսկու եւ պղնձի պարունակությունը:
- «ԴԳՄՔ»-ն շահագործում է երկու հանքավայր` պղնձի Կենտրոնական եւ Շահումյանի բազմամետաղ հանքավայրը: Կենտրոնական հանքում պղնձի պարունակությունը տատանվում է 0.9-4%, իսկ Շահումյանի հանքում պղնձի պարունակությունը 0.2-5% է, ոսկին` 1-8 գ/տ:
Հարկ ենք համարում նշել, որ հանքարդյունահանման գործունեության մեջ մեր արտադրանքը հաճախ չի հասնում տեսականորեն հավանական ցուցանիշներին` չնայած մեր կողմից գործադրված ջանքերին: Ներկայումս մենք աշխատում ենք միջազգային պրակտիկայում ընդունված հանքարդյունահանման համակարգերի ներմուծման ուղղությամբ, որոնք թույլ կտան լուծել վերը նշված խնդիրները:
- Ոսկու կորզումն ի՞նչ եղանակով է կատարվում:
- Փոքր քանակություններով ոսկին պարզ ֆլոտացիայի եղանակով կուտակվում է խտանյութում բազմամետաղ այլ խտանյութերի հետ մեկտեղ: Այնուհետեւ ոսկին, որպես ֆլոտացիայի խտանյութ, ուղարկվում է ձուլարաններ եւ ոսկու կորզման արտադրամաս:
- Ընկերությունում անվտանգության հարցն ի՞նչ մակարդակի վրա է: Քանի՞ դժբախտ դեպք է արձանագրվել վերջին երկու տարիների ընթացքում:
- Անվտանգության կառավարումն ընկերությունում առաջընթաց է ապրում` մենք ներգրավել ենք միջազգային լուրջ փորձագետներ: Հսկայական փոփոխություններ են նկատվում անվտանգության ոլորտում` երկու տարի առաջվա համեմատությամբ: Չնայած մեր ընկերությունը բավարարում է ՀՀ անվտանգության պահանջները, մենք գիտակցում ենք, որ դեռ շատ անելիքներ կան` համոզվելու, որ հանքը համապատասխանում է լավագույն միջազգային չափանիշներին: Վերջին երկու տարում գրանցված պատահարների թիվը հետեւյալն է` 2006 թ. 6 թեթեւ պատահար, ինչպես նաեւ` 2 մահացու դեպք, որ տեղի են ունեցել մեր ընկերության կողմից հանքի կառավարումը ստանձնելուց առաջ: Իսկ 2007 թ.` 2 թեթեւ պատահար:
- Այս տարվա օգոստոսի 9-ին ընկերության արտադրամասում հրդեհ է բռնկվել: Ո՞րն է եղել պատճառը, եւ ի՞նչ վնաս է հասցրել կրակը:
- Հրդեհ` որպես այդպիսին, չի եղել: Ռեագենտների նախապատրաստական աշխատանքներից հետո որոշ քանակությամբ ռեագենտ պատահաբար հայտնվել էր արեւի ճառագայթների տակ եւ ջերմության ազդեցությունից ենթարկվել ռեակցիայի: Առաջացել է ծուխ, որը մարվել է: Միջադեպը լուծվել է 5 րոպեի ընթացքում:
- Քանի՞ աշխատող ունեք, եւ քանի՞սն են հանքափոր:
- Մեր ընկերությունում աշխատում է 1428 մարդ, որոնցից մոտ 600-ը հանքափորներ են:
- Որքա՞ն է կազմում հանքափորի միջին աշխատավարձը:
- Հանքում աշխատողների ամսական միջին աշխատավարձը կազմում է մոտ 150.000 դրամ: Իսկ բուն հանքում աշխատողների ամսական միջին աշխատավարձը կազմում է մոտ 250.000 դրամ:
- Կապանում համայնքային օժանդակության, բարեգործական ի՞նչ ծրագրեր եք իրականացնում:
- Համայնքային օժանդակության ծրագրերն իրականացվում են ոչ միայն Կապանում, այլ նաեւ այլ գյուղական համայնքներում:
Ստորեւ ներկայացնում ենք մինչեւ օրս իրականացված հիմնական նախագծերի ցանկը.
Վճարման ամսաթիվը |
Ստացող |
Գումարը դրամով |
Մեկնաբանություններ |
Սեպ-հոկ 2006 |
Տեղական հիվանդանոց |
6,300,000 |
Սարքավորում |
Հոկտ. 2006 |
Ֆուտբոլային մրցաշար |
200,000 |
Տեղական ֆուտբոլային մրցաշար` նվիրված կապանցի հայտնի ֆուտբոլիստին, որը մահացավ երիտասարդ հասակում: ԴԳՄՔ-ի թիմը նույնպես առաջին անգամ մասնակցեց այս մրցաշարին: |
Նոյեմ. 2006 |
Տեղական համալսարան |
98,000 |
Ուսման վարձավճարի տրամադրում ուսանողի համար, որն ի վիճակի չէր շարունակել ուսումը ֆինանսական դժվարությունների պատճառով (հայրը զոհված ազատամարտիկ է): |
«Սյունյաց Արծիվներ» երիտասարդական կազմակերպություն |
800,000 |
Ֆոնդի 50%-ը հատկացվել է կազմակերպության խիստ կարիքավոր անդամ- ուսանողների ուսման վարձավճարի համար: Մյուս մասը հատկացվել է կազմակերպության 4-ամյա տարեդարձի կազմակերպմանը: |
Դեկտ. 2006 |
Տեղացի ատլետների թիմ |
Մասնակի օժանդակություն հանրապետական մրցույթի մասնակիցներին: |
Զորամաս |
400,000 |
Այցելություն շրջանի փոքր զորամասերից մեկը (20 զինվոր): Կատարվել է արբանյակային անտեննայի եւ այլ փոքր իրերի նվիրատվություն: Արբանյակային անտեննայի խիստ անհրաժեշտություն կար ազգային հեռուստաալիքները դիտելու համար: |
Գեղանուշ համայնք |
2,200,000 |
Գյուղապետարանի տանիքի վերանորոգում: Սա այն համայնքն է, որտեղ կառուցվում է նոր պոչամբարը: |
100,000 |
"Հույս ու հավատ" հ/կ |
165,600 |
Այցելությունը կազմակերպություն նվիրված էր հաշմանդամների միջազգային օրվան (կազմակերպությունը նրանց համար դարձել է կենտրոն): |
Դեկ 2006- փետր 2007 |
Խալաջ համայնք |
7,211,000 |
Գյուղական համայնքիճանապարհի կառուցում (բնապահպանական բյուջեից) |
Թոշակառուներ |
1,520,000 |
Ֆինանսական օգնություն նախկին լեռնահարստացման կոմբինատի աշխատողներին, ովքեր ստացել են աշխատանքային խեղումներ եւ վնասվածքներ: |
Դեկ 2006- հունվ 2007 |
Թունել |
1,500,000 |
Կապանի թունելի լուսավորում |
Պատերազմի զոհեր |
Նոր տարվա կապակցությամբ նվերների հանձնում զոհված ազատամարտիկների ընտանիքներին: |
Ծխելու դեմ քարոզարշավ |
420,000 |
Ծխելու դեմ գովազդային հոլովակների թողարկում հեռուստացույցով |
Հունվար 2007 |
Քիք Բոքսինգի ակումբ |
1,000,000 |
Միջազգային մրցույթի մասնակցության համար մասնակի օժանդակություն |
240,000 |
Հայոց ազգային բանակի հիմնադրման 15-ամյա տարեդարձի հետ կապված 16 սպաների պարգեւատրում: |
80,000 |
Փետր-մարտ 2007 |
Կապանի բնակիչներ |
250,000 |
Կապանի երեք բնակիչներ ստացել են ֆինանսական օգնություն իրենց դիմումների հիման վրա: |
Մարտ 2007 |
"Յուկա" հ/կ |
1,295,000 |
Կազմակերպությունը ֆոնդից գումար է հատկացրել հաշմանդամների եւ որբ երեխաների համար` կազմակերպելու փոքր համերգ: |
Ապրիլ 2007 |
ԵԿԻՆ (երթեւեկության կանոների իրազեկման նախագիծ) |
1,600,000 |
Թեւկապերի եւ անվտանգության բաճկոնների պատվիրում, որոնք պետք է բաշխվեն Կապանի բոլոր դպրոցականներին (ներառյալ հատուկ դպրոցի աշակերտները): Դրանք պատվիրվել էին կույրերի տեղական միությունում: Թեւկապերը եւ բաճկոնները կհանձնվեն աշակերտներին ընկերության տարբեր բաժինների կողմից: Հավանաբար կլինեն նաեւ երթեւեկության կանոների իրազեկմանը վերաբերող դասընթացներ, որոնք անց կկացվեն տեղական ոստիկանության օժանդակությամբ: |
5,000,000 |
Գազաֆիկացման ծախսերի մասնակի մարում: |
«Կապանի ուսուցիչներ» հ/կ |
110,000 |
Ներկայացում` նվիրված երկրաշարժի օրվան |
950,000 |
Օժանդակություն հանրապետական մրցույթի մասնակցության համար |
ԵԱՀԿ |
7,300,000 |
Գյուղական աղքատության վերացման ծրագիր (կառավարական ծրագիր) |
Մայիս 2007 |
2,660,000 |
Օժանդակություն միջազգային մրցույթի մասնակցության համար |
2,000,000 |
Հուլիս 2007 |
Սյունիքի շախմատի ակումբ |
Օժանդակություն հանրապետական մրցույթին մասնակցության համար |
500,000 |
Սպասքեղեն կենցաղի տան համար |
2,720,000 |
Ռինգի կապիտալ վերանորոգում |
Օգոստոս 2007 |
3,536,001 |
Հովանավորում աշխարհի գավաթին մասնակցելու համար |
Սեպ. 2007 |
Կապանի քաղաքապետարան |
Հովանավորում քաղաքի օրվան նվիրված միջոցառումների կազմակերպման համար |
Հոկտ. 2007 |
Քիգ Բոքսինգի ակումբ |
Հովանավորում Եվրոպայի գավաթին մասնակցության համար |
Ֆուտբոլային մրցարշավ |
Տեղական ֆուտբոլային մրցաշար` նվիրված կապանցի հայտնի ֆուտբոլիստին, որը մահացավ երիտասարդ հասակում: ԴԳՄՔ-ի թիմը նույնպես երկրորդ անգամ մասնակցեց այս մրցաշարին |

The Giant of Armenia’s Mining Industry
- From 2005 till today, how many times has Armenia’s Ministry of Environmental protection conducted inspections of Deno Gold Mining?
- We have one annual inspection of all aspects including geological reserves calculations; the local inspectors do regular monthly inspections which include water sampling of our tailings dam. We have many informal meetings with the inspector. All environmental incidents are reported to the inspector and these incidents can result in additional inspections.
What infractions were found, if any, as a result of each inspection ? What were the penalty amounts levied in each instance?
- There has been one non-compliance issue registered in official visits since 2005.  That was in December 2005 and the penalty was 10,300,000 AMD, there has also been one incident where the inspector visited site and 2,100,000 AMD was the penalty received by DGMC in June 2007. We will also be developing an internal system to measure compliance against international good practice as we develop and improve the operation over the coming years
What environmental programs are implemented in the course of your company’s operations?
- DGMC is committed to environmental best practice and has initiated a number of projects which have environmental benefits.
Internal
• water management onsite.
• Concerted effort to reduce natural resource usage, for example changing all heaters to more energy efficient ones.
• In 2006, some 800 fruit trees were gifted to the community of Khalaj.
• Machinery and people let to Marzpeteryan for activities which include waste dump clean up and run off water channel clean up.
• Large baseline study underway, the project is aiming to assess all environmental effects the mine has on the environment such as dust emissions, water discharges, etc.
• Commenced implementation of formal EMS.
• Developed long term plan for environmental improvements and rehabilitation of previous and historic sites.
• Improved tailings management.
What environmental programs are you planning to implement in the next two years?
- The company is upgrading all facilities currently and there have been improved technologies used in Process Plant. The environmental benefits from this upgrade include better management of process water, better filtration of dust. Improved vehicle maintenance decreases fumes to atmosphere.
The Artsvanik tailings dam is a Russian designed construction. There were few environmental considerations when building. The new tailings dam situated over an old Soviet constructed tailings dam has improved environmental design. Decanted water will be returned to the process plant and reused, reducing the discharge of treated water to rivers.
Deno Gold has allocated a portion of the community and sustainable development budget to environmental projects. This money will be spent on projects that benefit local people and the environment.
Continued comprehensive environmental monitoring program after baseline study is completed. Our long-term aim is to implement best practice water management, best practice waste management, improved rehabilitation, and so on.  We also intend to join forces with responsible Armenian and International NGO’s to contribute to community based environmental improvement projects.
The Artsvanik Tailings Dam utilized by your company was operating in an ‘emergency state of disrepair’ and in 2005 the Environmental Ministry notified you to have it rebuilt. What state is it in today?
- The Artsvanik Tailings Dam has not been operated in an ‘emergency situtation’. There were recommendations after the Design institute inspections. All the recommendations were completed. The TMF has been sucessfully running and is in the last few months of operation before we begin to use the new TMF.
Where does the water from the tailings dam flow and how safe is it from an environmental perspective?
- Water is decanted from the surface of the tailings dam and is piped to the Volchi River. The water is analysed monthly by Deno Gold and independently monitored by the Environmental Inspector. The water generally does not exceed the maximum allowable concentrations (MAC) set for Artsvanik TMF discharge by the RA Environmental Ministry. Any circumstance where discharge exceeds MAC the Environmental Inspectors are informed.
You had planned to construct a new tailings dam in Geghanush. Has work there been completed?
- Work on the new tailings facility is very close to completion. Commission is planned for November.Since late 2006 international dam consultants have been engaged to assist in review of the design and suggesting improvements.  Over the last several months much of the construction effort has been focussed on improvements designed to bring the new TMF more into line with internationally acepted norms.
What is the capacity of the new tailings facility and for how long can it be operated?
- We expect to use the new tailings dam for several years, depnding on the production levels of the mine. The capacity is 11.33 million cubic metres. However we also believe that this dam may be closed early (perhaps in several years rather than 20) if a better long term alternative can be found.
What chemical products are used during mining operations and what measures are taken to safeguard against their harmful properties?
- We have chemical laboratories onsite which constantly analyse samples. These labaratories are managed according to RA law. Reagents used in the ore concentration process are mixed and used onsite. We will be implementing European standards for the tracking and management of our chemical inventory and ensuring that any hazards are well understood and managed.
Where do you store waste ore and other waste materials and for how long?
- The ore comming out from the mine is stored next to crushers at the production area. The capacity of the area is about 20,000 tonnes. The waste ore is storing at the mine site area and in waste ore storing area 2ha provided by Kapan city council for that purpose. As new mine plans are developed new waste rock planning may be required.
What are the grades of gold and silver to be found in the deposits your company mines?
- DGMC is operating two mine deposits Centralny copper mine and Shahumyan polymetallic. Copper grade in Centralny mine varies from 0.9-4%. In Shahumyan mine copper  is 0.2-5%, gold 1-8 g/t.  However we must point out that mining is difficult and the grades produced in our mining operation often fall short of what is theoretically possible in spite of our best efforts.  We are currently working on introducing systems proved internationally to address this issue.  It should also be recognised that not all of the grade recovered from the mining operation can be turned into metal production as plant and recovery efficiency can vary.  Recovery can vary between 50% and 90% depending on the metal and the geochemistry and in spite of the efforts of the mill staff.
What is the process involved in the concentration of gold?
- Small quantities of gold are concentrated by simple flotation with the rest of our polymetal concentrates.  The gold is then sent away as a part of the flotation concentrate for smelting and gold metal production elsewhere.
What is the status of the firm’s safety management program ? How many tragic accidents have occured during the past two years?
Safety management in the company is progressing. There is a huge difference in safety aspect in comparison with the fact of two years prior and although we meet all RA safety requirements we feel that there is also much to do to ensure that the mine meets our goal for international best practice. The number of accidents registered in the company during the last two years are the following - 2006 - 2 fatalities and 6 incidents, 2007 - 2 incidents.  We have improved the safety systems on site and have employed additional safety specialists and expect to see further improvements in the next year.
On August 9th of this year a fire broke out at the production facility. What caused the fire and what damages resulted from it?
After re-agent preparation work some amount of re-agent was accidently left under the sun and reacted from the heat. The amount of re-agent was minor and it was removed from re-agent preparation area to waste bins where it started to react again and made smoke which was stopped in 5 minutes.
What is the number of total plant personnel and how many are miners?
Totally there are 1428 employees out of which there are about 600 miners.
What is the average salary of the miners?
- The average monthly salary of the miners is around 150000 AMD per miner. In fact the average salary per miner for the staff working underground is around 250000 AMD.
What charitable and othercommunity-wide assistance programs have you implemented in the city of Kapan?
- Community sponsorship projects are running not only for Kapan city but also for other rural communities.
Here is the list of the projects completed so far:
Date of Payment
Recipient
Amount (Dollars)
Description
Sept-Oct 2006
Local hospital
17,500
Equipment (50% by PB)
October 2006
Football tournament
556
Local tournament dedicated to the memory of a famous Kapanian football player who died at a very young age. The DGMC team also participated in it for the first time.
November 2006
Local college
272
Tuition for a student who couldn't continue her study due to financial hardship. (Father victim of the war)
Young Eagles' Organization, Syunik
2,222
50% of the fund for paying tuitions of member-students mostly in need. The other part - assistance for organizing the fourth anniversary of the NGO.
December 2006
Local athletics team
Partial sponsorship for participation in a republican competition.
Military unit
1,111
A visit to one of small military units in the region (20 soldiers). A satellite dish and other small presents contributed. Satellite dish was highly needed to watch the National channel.
Geghanush community
6,111
For the reconstruction of Community House roof. This is the village where the new TMF is being constructed.
278
«Huys and Havat» NGO
460
A visit to the NGO on the occasion of the international day of the handicap. (The NGO is a center for them).
Dec 2006 - Feb 2007
Khalaj community
20,031
Road reconstruction in the village (from Environmental budget)
Pension recepients
4,222
Financial contribution to the Kompe (the previous mine; Kapan Ore Mining and Processing Enterprise) employees who suffered professional illnesses or traumas.
Dec 2006 - Jan 2007
Kapan tunnel
4,167
Illumination of Kapan tunnel
Families of war dead
Presents to the families (victims of the war) on the occasion of the New Year.
Anti-smoking campaign
1,167
Anti-smoking clips advertised on TV.
January 2007
Kick boxing club
2,778
Partial sponsorship for participation in an international competition.
667
16 officers rewarded on the occasion of the 15th anniversary of the establishment of the Armenian National Army
222
Feb-March 2007
Residents of Kapan
694
Three citizens of Kapan were awarded financial help per their applications.
March 2007
«Huka» NGO
3,597
NGO used the fund to organize a small concert for handicap and/or orphan children
April 2007
Traffic Safety & Awareness program
4,444
Armbands and safety jackets ordered to be allocated to all schoolchildren (including those from special schools) in Kapan. Order given to local blind people's union. The armbands and jackets will be handed over to schoolchildren by different departments of the company. Possibly there will be traffic rules awareness classes held in collaboration with the local police.
13,889
Partial coverage of gasification costs.
«Teachers of Kapan» NO
306
Performance dedicated to the day of the Earth
2,639
Sponsorship for participation in a republican competition.
OSCE
20,278
Rural poverty eradication program
May 2007
7,389
Sponsorship for participation in an international competition.
Pensioners
5,882
Financial contribution to the Kompe (the previous mine; Kapan Ore Mining and Processing Enterprise) employees who suffered professional illness or traumas.
July 2007
2,353
Chess club of Syunik
588
1,471
Dishes for the Community House.
8,000
Capital repair of the ring.
August 2007
10,400
Sponsorship for participation in the world cup
Sept 2007
Mayor's office, Kapan
1,493
Sponsorship to the festivities of the Town Day
Oct 2007
2,985
Sponsorship for participation in the Europe cup
Oct 2006
Local tournament dedicated to the memory of a famous football player from Kapan who died at a very young age. The DGMC team also participated in it for the second time.