Երջանիկ է նա, ով կոնգրեսմեն է ծնվում
Շիրակի մարզի Ջրափի գյուղի բնակիչներն ամեն առավոտ արթնանում ու նայում են դիմացի բլուրներին, որոնց վրա անհասկանալի լեզվով ինչ-որ բաներ են գրված։ Ջրափին սահմանամերձ գյուղ է։ Բլուրները սահմանից այն կողմ են՝ Թուրքիայի տարածքում։
-Էս բլուրի վրա ի՞նչ է գրված,- հարցնում եմ գյուղապետի տեղակալ Պարգեւ Բալասանյանին։
-Էդ գրված ա իբր թե երջանիկ է նա, ով թուրք է ծնվել,- ասում է։
-Իսկ հոգեբանորեն դժվար չէ՞ ամեն օր այդ գրությունը տեսնելը։
-Դժվարն էստեղ ապրելն ա, թե չէ` գրությունը մեզ ի՞նչ։
Ջրափեցիները հողագործությամբ ու անասնապահությամբ են զբաղվում։ Կաթը գործարաններից գալիս տանում են, իսկ հողի բերքը՝ ցորենն ու գարին, բարենպաստ եղանակի դեպքում հազիվ իրենց՝ գյուղացիներին է բավականացնում։ Անորակ սերմացուն, պարարտանյութերի բացակայությունը եւ խնայողության նպատակով ոռոգման ջրից հրաժարվելը ցածր բերքատվության պատճառ են դառնում։
«Ճիշտ է, ունենք ջրովի տարածքներ, բայց մարդիկ պետք է ի վիճակի լինեն, որ վճարեն ոռոգման ջրի համար,- ասում է Պարգեւ Բալասանյանը։-Սիստեմը պատրաստ է, մնում է, որ փող փոխանցեն»։
Բնակիչները ոռոգման ջրի համար փող չունեն։ Եւ քանի որ չեն վճարում, արտը չի ջրվում։ Եւ քանի որ չի ջրվում, լավ բերք չի ստացվում։ Ու քանի որ լավ բերք չի ստացվում, մարդիկ ջրի փող չեն ունենում։ Այսպես հայտնվում են անվերջ շրջապտույտի մեջ, որից դուրս գալու միակ ելքը շատերի համար դառնում է գյուղից հեռանալը։
«Մենք ունենք համարյա վաթսուն-յոթանասուն հեկտար հողեր, որ սեփական հողեր են, բայց մարդիկ ի վիճակի չեն մշակելու։ Գումար չունեն, սերմացու չունեն։ Դրա համար էլ ստիպված թողնում, հեռանում են գյուղից»,- ասում է գյուղապետի տեղակալը՝ համոզված, որ ներկայումս բանակում ծառայող իր երկու որդիներն էլ զորացրվելուց հետո հեռանալու են։
«Քաղաքում մարդը կարում ա էնքան աշխատի, որ համ ընտանիքը պահի, համ էլ տուն ա վարձում, ապրում, իսկ ստեղ որ մնաց, տան վարձ չի տա, բայց ընտանիքն էլ չի կարա պահի։ Գյուղում ջահելներ կան, որ ռիսկ չեն անում ամուսնանան։ Երեսունհինգ-քառասուն տարեկան ջահելներ կան, դեռ ամուսնացած չեն»։
Պարգեւ Բալասանյանի կարծիքով` իրավիճակը կշտկվի, եթե պետությունն ինչ-որ կերպ միջամտի։ Գյուղացին արտոնյալ, երկարաժամկետ վարկեր վերցնելու հնարավորություն պետք է ունենա, որպեսզի կարողանա իր հողը պատշաճ կերպով մշակել։ «Դա լավ հնարավորություն կլինի գյուղացու համար, համ էլ պատասխանատվությունը կբարձրանա,- ասում է փոխգյուղապետը։- Մարդը կմտածի ամեն ինչ անի պարտքով վերցրած փողը վերադարձնելու համար ու որ տեսավ` ստացվում ա, չի թողի-գնա»։
Գյուղում տասնհինգ հոգի նպաստ են ստանում, մոտ երեսուն հոգի՝ պետական աշխատավարձ։ Մյուսներն ապրում են դրսից ուղարկված օգնություններով։ Բնակիչների մոտ երեսուն տոկոսը բացակա է։ Վերջին տասը տարում աշակերտների թիվը հարյուրով պակասել է։ «Դպրոցն ավարտում է 19-20 աշակերտ, բայց ընդունում ենք ընդամենը տասը կամ ութ երեխա»,- ասում է դպրոցի տնօրեն տիկին Անթառամյանը։
1974 թվականին կառուցված շենքն անցած երեսուներեք տարում հիմնովին չի նորոգվել։ Երկրաշարժից հետո այն համարելով վթարային` դպրոցը տեղավորել են փայտե ժամանակավոր տնակներում։ Տարիներ հետո մի ուրիշ հանձնաժողով է եկել ու որոշել, որ շենքի վիճակը տանելի է։ Տանիքը փոխելուց եւ ներքին հարդարման որոշ աշխատանքներ կատարելուց հետո նորից տեղափոխվել են հին շենք։ «Հիմա մենք էլ չգիտենք` էս շենքն ինչ վիճակում է, դասարաններ կան, որ անձրեւի ժամանակ երեխաներին չենք թողնում մտնեն»,- ասում է դպրոցի տնօրենը։
Այսուհանդերձ, աշակերտների առաջադիմությունը բարձր է, եւ շատերն ուսումը շարունակում են Երեւանի համալսարաններում։ Բարձրագույն կրթություն ստանալուց հետո նրանք Ջրափի չեն վերադառնում։ Փոխգյուղապետն էլ, դպրոցի տնօրենն էլ դա բնական են համարում։ «Գան գյուղ, ի՞նչ անեն։ Միակ տեղը, որ կարող են աշխատել, դպրոցն է, դպրոցում էլ թոշակի գնացող ուսուցիչ չունենք»։
Դպրոցի միջանցքների պատերին ազատ տեղ չկա։ Մեծ ու փոքր պաստառները հայրենասիրական ու բարոյախրատական մտքեր են արտահայտում։ Խաչատուր Աբովյանի «Շունչդ տուր, հոգիդ, բայց հայրենիքդ մի տուր թշնամյաց» խոսքը տիկին Անթառամյանի կարծիքով պետք է յուրաքանչյուր աշակերտի սրտում լինի։ «Մենք մեր երեխաներին շատ հայրենասեր ենք դաստիարակում»,- ասում է նա ու պատմում, որ աշակերտները կազմակերպված կերպով մասնակցել են Հրանտ Դինքի հիշատակի մոմավառությանը։
Գյուղից հեռանալիս մի անգամ եւս հայացք եմ գցում սահմանի բլուրներին, կարդում անհասկանալի լեզվով գրվածն ու հիշում, որ նույն օրերին ամերիկյան կոնգրեսը ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւ է քննարկում։ «Երջանիկ է նա, ով կոնգրեսմեն է ծնվում»,- մտածում եմ ու հեռանում Շիրակի մարզի Ջրափի գյուղից։

Happy is He Who is Born a Congressman
The residents of the Shirak village of Jrapi wake up every morning and look at the hills before them, where there are unintelligible words written in a foreign language. Jrapi is a border village and the hills are located beyond the border, in Turkey.
"What is written on that hill?" I asked deputy village head Pargev Balasanyan.
"It says, 'Happy is he who is born a Turk,'" he said.
"Isn't it difficult psychologically to see that writing every day?"
"What's difficult is living here, what do we care about that writing?"
The residents of Jrapi deal in farming and animal rearing. The factories come and collect their milk, while the harvest - wheat and barley - is barely enough for the villagers themselves. Bad quality seeds, a lack of fertilizer and the practice of rejecting irrigation water to economize leads to a poor harvest.
"Yes, we do have irrigated areas, but then you have to have enough money to pay for the water," said Pargev Balasanyan, "The system is in place, all that is needed is the money."
The villagers do not have money to pay for irrigation water. And because they do not pay, their land does not get water. And because it does not get water, the harvest is poor. And because the harvest is poor, the villagers do not have money to pay for irrigation water. Thus, they end up in a vicious cycle, and the only way out for some is to leave the village.
"We have around sixty to seventy hectares of land which we own, but cannot cultivate. There is no money, there are no seeds. That is why many are forced to leave the village," said the deputy village head, convinced that his two sons - currently conscripts in the army - would leave the village once their period of military service ends.
"People can make enough money in the city to support their family and rent an apartment. Here, you don't have to pay rent, but you don't have enough money to support your family. There are young people in the village who don't risk getting married and starting a family. There are young people who are thirty five to forty years old and still unmarried."
Pargev Balasanyan was convinced that the situation could be rectified if the government intervened in some way. Villagers should be allowed to take out long-term loans so that they could adequately cultivate their land. "It would give the villagers a serious opportunity and raise their level of responsibility as well," said the deputy village head, "The people would do everything they could to return the money they borrowed, and when they see that things are working out, they won't leave."
Fifteen people receive a state allowance in the village, while around thirty people receive a government salary. The rest live on money sent from relatives abroad. Around thirty percent of the villagers are not resident there. The number of schoolchildren has gone down by a hundred over the past ten years. "There are around ninety or twenty schoolchildren graduating from the school, but the new admissions constitute only eight or ten children," said the school principal, Mrs. Antaramyan.
The school building, constructed in 1974, has not been fundamentally renovated over the past thirty-three years. After the earthquake, it was declared a hazardous building and classes were moved to temporary wooden cottages. Years later, another committee decided that the building was in usable condition after all. The roof was renovated and a few changes were made inside before classes once again moved to the old building. "Now, we're not sure what condition the building is in either. There are classrooms where we don't allow the children to use when it rains," said the school principal.
Despite this, the academic level of the schoolchildren is quite high and many of them continue their education in the universities of Yerevan. They do not return to Jrapi after getting a university degree. Both the deputy village head as well as the school principal considered that to be natural. "What would they do in the village if they returned here? The only place where they could work is the school. But we don't have any teachers in the school who are due to retire."
The walls in the school corridors have no space uncovered. Posters, large and small, speak of all sorts of patriotic and moral issues. The words by Khachatur Abovyan - "Give your breath, your soul, but don't give your Fatherland to the enemy" - should be in the heart of every child, according to Mrs. Antaramyan "We instill a lot of patriotism in our children," she said, telling of how the children participated in the candlelit vigil for Hrant Dink.
While leaving the village, I looked once again at the hills across the border. I read the foreign writing and recalled that the US Congress was debating a resolution about recognizing the Genocide during those days. "Happy is he who is born a Congressman," I thought and left the Shirak village of Jrapi.