Ի՞նչ խնդիր ունի ՀՀ կառավարությունը «Մադնեուլի» ԲԸ-ի հետ
Հայաստանի կառավարության` հանքարդյունաբերությանն առնչվող խնդիրները լուծելու նախորդ ամիսների ջանքերն իրենց որոշակի արդյունքը տվեցին այս տարվա օգոստոսին: Օգոստոսի 15-ին նախնական պայմանագիր ստորագրվեց «Արարատի ոսկու արդյունահանման ձեռնարկության» (ԱՈԱՁ) վաճառքի մասին, իսկ օգոստոսի 30-ին` համաձայնագիր «Global Gold» ընկերության եւ ՀՀ կառավարության միջեւ` միջազգային արբիտրաժում վարույթը դադարեցնելու մասին:
Կառավարությունն իսկապես ջանք չխնայեց` ստիպելու ԱՈԱՁ-ի հնդիկ սեփականատիրոջը` միլիարդատեր Անիլ Ագարվալին, վաճառել այն: Այդ մասին անգամ ուղիղ տեքստով նախագահականից ասվել էր ԱՈԱՁ-ի գլխավոր տնօրեն Բ. Շարմային: Բազմաթիվ ստուգումները, տուգանքները, ոսկու պաշարների թաքցման մեղադրանքները եւ դատական գործընթացի սկիզբը ստիպեցին հնդիկ սեփականատիրոջն ընկերությունը վաճառելու որոշում կայացնել: «Vedanta Resources»-ը պայմանագիր ստորագրեց ԱՈԱՁ-ի բաժնետեր «Sterlite Gold» կանադական ընկերության բաժնետոմսերի 82,4%-ը «GeoProMining» ընկերությանը վաճառելու վերաբերյալ: Ինչպես նշվում է «Vedanta Resources»-ի օգոստոսի 15-ի հայտարարության մեջ, վրացական «Madneuli» բաժնետիրական ընկերության «GeoProMining» ընկերությունը պատրաստ է ընդհանուր 86 միլիոն ԱՄՆ դոլարով գնել «Sterlite Gold» -ի բաժնետոմսերը, բացի այդ` «GeoProMining»-ը պարտավորվում է մարել «Sterlite Gold» -ի ունեցած պարտքը «Vedanta»-ին` 25 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Սեպտեմբերի վերջին այս գործարքը պետք է ավարտին մոտենար:
Մարտ ամսին «Global Gold» ընկերությունը, դիմելով Համաշխարհային բանկին կից Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոն, Հայաստանի կառավարության դեմ արբիտրաժային վարույթ է սկսել: Ի դեմս բնապահպանության արդեն նախկին նախարար Վարդան Այվազյանի` Հայաստանի կառավարությունը մեղադրվում է ընկերության գործունեությանը խոչընդոտելու համար: Մասնավորապես, նախարարը հրաժարվել է երկարաձգել որոշ հանքերի ուսումնասիրության արտոնագրերը: Խոսքը վերաբերում է Հանքավանի պղնձամոլիբդենային եւ Մարջանի բազմամետաղական հանքավայրերին: Ընկերության համոզմամբ` նախարար Վարդան Այվազյանը խախտել է ԱՄՆ-ի եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ 1992 թվականին կնքված «Ներդրումների փոխադարձաբար խրախուսման եւ պաշտպանության մասին» պայմանագիրը: Օգոստոսի 30-ին «Global Gold»-ի եւ ՀՀ կառավարության միջեւ կնքված համաձայնագրում ասվում է, որ կողմերը կասեցրել են արբիտրաժը մինչեւ համապարփակ հաշտության համաձայնագրի կնքումը: «գԱկնկալում են, որ հաշտության վերջնական համաձայնագիրը կկնքվի սույն հայտարարությունից տասն օրվա ընթացքում»,- ասվում է դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Վերոնշյալ երկու նախնական պայմանագրերի իրագործումը ձգձգվում է առանց կողմերի հիմնավոր մեկնաբանության:
ԱՈԱՁ-ի գործարքը ձգձգվում է, քանի որ «Madneuli»-ին ակամայից առաջարկվում է այլ գումարի վճարում. նախնական պայմանավորվածությանն ավելանում է հարկերի, տուգանքների վճարը` 5 մլն դոլար, եւս 5 մլն դոլար` պարտքեր կապալառուներին եւ այլն: Այսպիսով` «Madneuli»-ին ակամայից համաձայնվում է վճարել 139 միլիոն ԱՄՆ դոլար` ձեռք բերելու ԱՈԱՁ-ն եւ Սոթքը շահագործելու հնարավորությունը:
«Madneuli» ընկերությունը պատկանում է ռուսական «PromInvest» խմբին, որը ղեկավարում է Ռուսաստանի էներգետիկայի նախկին նախարար եւ Պետդումայի նախկին պատգամավոր Սերգեյ Գեներալովը:
Նույն «Madneuli» ընկերությունն այս տարվա ապրիլին ձեռք է բերել հայաստանյան «Golden Ore» ընկերությունը, որն ունի Հանքավանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման 25 տարվա արտոնագիր: Այս նույն` Հանքավանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրում իրենց ներդրումները խոչընդոտելու համար է «Global Gold» ընկերությունը միջազգային արբիտրաժ դիմել` հայցով ընդդեմ ՀՀ կառավարության:
Չնայած «Global Gold» -ի եւ ՀՀ կառավարության միջեւ կնքվելիք հաշտության համաձայնագրի պայմանները դեռեւս անհայտ են, սակայն պարզ է, որ «Global Gold» -ի` միջազգային արբիտրաժում ներկայացրած մի շարք մեղադրանքների եւ պահանջների շարքում առաջնայինը Հանքավանի հանքավայրի նկատմամբ իր իրավունքների վերականգնումն է: ՀՀ կառավարությունը չգիտի` ինչպե՞ս վարվել «Madneuli» ընկերության հետ, որին մի քանի ամիս առաջ վաճառվել է «Golden Ore» ընկերությունը` Հանքավանի հանքավայրի շահագործման 25 տարվա արտոնագրով: Համաձայնագրի շրջանակներում «Global Gold»-ը կգնա մի շարք զիջումների` միայն առաջնային նպատակին հասնելու համար: Հաշտության համաձայնագրի ստորագրումը տեղի չունեցավ նախատեսված տասն օրվա ընթացքում, քանի որ կառավարությունը փորձում է երաշխիքներ ձեռք բերել համաձայնագրով պարտավորվածություններն իրականացնելու համար:
Հիմա ՀՀ կառավարությունը ինչ-որ ձեւով պետք է «Madneuli» ընկերությունից ետ վերցնել Հանքավանի հանքավայրը: Այլապես, եթե «Global Gold»-ը մի անգամ դիմել է միջազգային արբիտրաժ, ապա երկրորդ անգամ էլ կդիմի` մեղադրելու ՀՀ կառավարությանը համաձայնագրի պահանջները չկատարելու մեջ:
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանն ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ ով էլ լինի ԱՈԱՁ-ի նոր սեփականատերը, նա պարտավոր կլինի պետբյուջե վճարել ընկերության թաքցրած ոսկու ծավալին համարժեք գումար: Նրա ասելով` հանքերի մշակման հավատարմագրային իրավունքները նոր սեփականատիրոջը հանձնելիս կկատարվեն ԲՆ կողմից ԱՈԱՁ-ին ներկայացված բոլոր պահանջները:
Մինչ այս հայտարարությունը ԱՈԱՁ-ի գնորդը տեղեկացվել էր, որ մի շարք տուգանքներ եւ պարտքեր պետք է մարի, որը կազմում է 139 միլիոն ԱՄՆ դոլար, բայց թաքցրած ոսկու գինը վճարելու մասին լուրը նորություն էր: Հիշեցնենք, որ 2006 թ. ԲՆ նախարար Վ.. Այվազյանը հայտարարել է, թե ընկերությունը թաքցրել է շուրջ 1,6 տոննա ոսկի: Ընթացիկ գներով 1,6 տ ոսկին կազմում է մոտ 35 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Ոլորտի մասնագետների կարծիքով` եթե հայկական կողմն այս գումարի հատուցումը դարձնի նախապայման «Madneuli»-ի` «Sterlite Gold» -ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման եւ Սոթքի շահագործման իրավունքի համար, ապա կարելի է ասել, որ այս գործարքը չեղյալ կհամարվի: Սակայն ՀՀ կառավարությունը ոչ թե ուզում է չեղյալ համարել այս գործարքը, այլ ինչ-որ ձեւով փոխշահավետ գործարքի մեջ մտնել «Madneuli»-ի հետ` լուծելու իր մյուս խնդիրը` «Global Gold» -ի հետ միջազգային արբիտրաժում հաշտության համաձայնագրի կնքումը: Սակայն այստեղ կա մի խանգարող հանգամանք. «Madneuli»-ի սեփականատերերի մեջ կա երկու բարձրաստիճան հայ պաշտոնյա:

What Issue Does the Government Have with Madneuli?
In August this year, the efforts made by the government to solve problems that had come up in the mining industry finally bore some fruit. On August 15, a preliminary contract was signed regarding the sale of the Ararat Gold Recovery Company (AGRC), while on August 30, a preliminary contract was signed between Global Gold and the Armenian government, regarding the cessation of the international arbitration process.
The government truly spared no effort in forcing the Indian owner of AGRC, Anil Agarwal, to sell the company. This much had been explicitly stated by the President’s office to the general director of AGRC, B. Sharma. Numerous inspections, fines, accusations of concealing gold reserves and the initiation of legal action forced the Indian owner to sell the company. Vedanta Resources signed a contract regarding the sale of 82.4% of AGRC shares belonging to the Canadian company Sterlite Gold to GeoProMining. As noted in an announcement dated August 15 from Vedanta Resources, the Georgian company Madneuli, which owns GeoProMining, was ready to pay US $86 million and buy Sterlite Gold’s shares as well as take responsibility to pay off the latter’s debt to Vedanta Resources, which total US $25 million. This deal should have been completed by the end of September.
In March, Global Gold had started an international arbitration process against the Armenian government in the International Center for Settlement of Investment Disputes, within the World Bank. The Government, represented in this case by former Minister for Environmental Protection Vardan Ayvazyan, stood accused of impeding the company’s operations. The minister, in particular, had allegedly refused to extend permits for exploratory work on certain mines. This mainly referred to the copper-molybdenum mine at Hankavan and the polymetallic mine at Marjan. The company insisted that the Minister had gone against the 1992 agreement between Armenia and the United States of America on the encouragement and protection of mutual investment. The August 30 agreement signed between Global Gold and the Armenian government stated that the two sides had ceased legal proceedings until a comprehensive agreement of reconciliation was signed. “…It is expected that the agreement of reconciliation would be signed within 10 days of this agreement,” noted the announcement released by the Prosecutor’s Office.
The implementation of both agreements has been delayed without any satisfactory explanation from either side.
The AGRC deal had been delayed because Madneuli is now being asked to pay another price - taxes and fines are being added to the initially agreed sum - US $5 million - with an additional US $5 million in debts to agents and so on. Thus, Madneuli is being made to agree against its will to pay US$ 139 million to buy AGRC and the right to exploit the Sotk mine.
Madneuli belongs to the Russian PromInvest group, headed by the former Russian Minister for Energy and ex-parliamentarian Sergey Generalov.
Earlier this year, the very same Madneuli bought the Armenian company Golden Ore, which had a 25-year permit to exploit the copper-molybdenum mine at Hankavan.
This is the mine where Global Gold accused the Armenian government of impeding their operations and for which they applied for an international arbitration process.
Although the conditions of the future agreement between Global Gold and the Armenian government remain unclear, it was obvious that the primary point among the accusations and demands made by Global Gold in the petition for international arbitration was the restoration of its rights to the Hankavan mine. The Armenian government does not know how to deal with Madneuli, who bought Golden Ore a few months ago and, along with it, a 25-year permit to the mine at Hankavan. Golden Gold would agree to a number of concessions in the agreement, as long as its primary aim were fulfilled. The agreement of reconciliation was not signed within ten days as planned, because the government was trying to secure guarantees against the responsibilities outlined in the agreement.
Now the government must somehow regain the mine at Hankavan from Madneuli. Otherwise, Global Gold, having already gone for international arbitration once before, would readily do so again and accuse the government of not fulfilling its responsibilities.
During a press conference on September 28, Minister for Environmental Protection Aram Harutyunyan said whoever the new owner of AGRC would be, they would have to pay the fines to the state budget accrued by the company for concealing its gold reserves. According to him, all of the demands made by the Minister for Environmental Protection towards AGRC must be met for the new owner to be given a permit to exploit the mine.
Before this announcement, the new owners of AGRC were informed that they would have to pay some fines and debts, totaling US $139 million, but payments due to concealed reserves of gold had not been mentioned earlier. Just as a reminder, Vardan Ayvazyan announced in 2006 that AGRC had concealed 1.6 tons of gold. At current prices, 1.6 tons of gold is worth around US$ 35 million.
According to experts in the field, if this amount were to be made a pre-requisite for Madneuli to buy Sterlite Gold’s shares and gain permission to exploit the Sotk mine, then the deal would be called off. But the Armenian government does not want it to be called off; rather, they would like to seal some kind of mutually beneficial deal with Madneuli, at the same time solving their other problem - signing a reconciliation agreement with Global Gold to end the international arbitration process.