Ակտիվիստ. «Ոստիկաններն ասացեն, այդ Սահամադրությունը ձեզ պահեք, մեզ դա չի հետաքրքրում»
«Մենք քայլում էինք անջատ-անջատ, ոստիկանները կանգնեցին իմ առաջ կանաչ լույսի մոտ, երբ մնացած անցորդներն անցնում էին ու ասացին` դու չես կարող այստեղով անցնել»,- պատմում է ապրիլի 9-ին ոստիկանների ուշադրության կենտրոնում հայտնված Աննա Դավթյանը, ով փորձում էր մի քանի այլ երիտասարդների հետ բարձրանալ Բաղրամյան փողոցով բողոքի ակցիա իրականացնելու համար:
«Երբ հարցնում եմ` ես ինչով եմ տարբերվում մյուս քաղաքացիներից, և, հանելով ինձ մոտ եղած Սահմանադրությունը, ասում եմ` չէ՞ որ, ըստ սրան, բոլորս, անկախ մեր քաղաքական, քաղաքացիական հայացնքներից, հավասար ենք օրենքի առաջ, ոչ մի պատճառաբանում չեն տալիս: Երկար կանգնում եմ, խնդրում եմ բացատրել, թե ինչու են իմ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը ոտնահարում: Ինձ հրում են և ասում` հետ գնա, դու չես կարող փողոցն անցնել:
Այդ ժամանակ ես միանում եմ Եղիային, անցնում ենք ուրիշ փողոցով, որտեղ ոստիկաններ չկան: Երբ կասկադի դիմացի սրճարանով էինք գնում, մեզ տեսան ու գոռացին` սրանք էստեղ են: Ու մեծ ոստիկանական խումբ վազում էր մեր հետևից: Մենք երեքով ժպտալով հանգիստ քայլում ենք: Ինձ չտարան, տարան Վարդգեսին և Եղիային: Հարց եմ ուզում ուղղել` մի՞թե իմ քայլելն օրինական էր, իսկ նրանցը` ոչ:
Եվ երբ ինձ հրմշտում էին, գոռացի` ինձ չկպնեք: Ոստիկաններից մեկը հարցրեց` ինչի՞, քուր ջան, նեղվում ես, երբ ոստիկանը քեզ կպնում ա:
Երբ Սահմանադրությունից եմ խոսում ու հարցնում` ի՞նչ իրավունքով, ասում են` այդ Սահամադրությունը ձեզ պահեք, մեզ դա չի հետաքրքրում, և այլևս ոչ մի պատասխան»:

Активистка о полицейских
«Мы шли на некотором расстоянии друг от друга. На зеленый свет светофора, когда другие прохожие стали переходить улицу, полицейские остановили меня и заявили: ты не можешь здесь пройти»,- рассказала о своем конфликте с полицейскими 9 апреля молодая активистка Анна Давтян, которая вместе с несколькими молодым людьми пыталась пройти по проспекту Баграмяна, чтобы принять участие в акции протеста.
«Когда я спросила, чем я отличаюсь от остальных граждан, и, достав имевшуюся у меня Конституцию, сказала, что все мы, независимо от своих политических и гражданских взглядов, равны перед законом, мне никаких объяснений не дали. Я очень долго просила их объяснить, почему нарушается мое право на свободное перемещение, но меня оттоклнули и заявили: иди назад, ты не можешь перейти улицу»,- сказала Анна.
После этого девушка присоединилась к экологу-активисту Егие Нерсисяну. Молодые люди пошли по другой улице, где не было полицейских. «Когда мы проходили мимо кафе на Каскаде, полицейские заметили нас и закричали: «Они здесь!» Сразу же за нами побежала большая группа полицейских. Мы, улыбаясь, спокойно шли втроем. Меня не стали трогать, а вот Егию и Вардгеса забрали. Я хочу спросить их: почему в тот момент я не нарушала закон, а ребята нарушали?
Когда они начали толкать нас, я закричала: «Не прикасайтесь ко мне!» Один из полицейских спросил: «Что, сестричка, тебе неприятно, когда полицейский к тебе прикасается?»
Когда говоришь о Конституции и спрашиваешь, по какому праву, тебе заявляют: держи эту Конституцию при себе, она нас не интересует. Никакого другого ответа не дают»,- отметила Анна.