Ոչ ոք չէր մանրամասնում, թե ինչ օրինական պահանջ ենք խախտել. պատմում է ակտիվիստը
«Ոստիկանները հենց Ազատության հրապարակից սկսեցին սադրանքների դիմել` թե` այս աստիճաններին մի նստեք, գնացեք ուրիշ տեղ նստեք: Նրանք ոչ մի իրավական հիմնավորում չէին բերում: Փորձում էին ամեն ձևով իրավիճակը բարդացնել, տանել բախումների, բայց դա նրանց մոտ չստացվեց»,- ապրիլի 9-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին այսօրվա ասուլիսի ժամանակ պատմեց բնապահպան-ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը:
«Հետո, երբ օրվա կեսից մի խումբ մարդիկ իրենց բողոքի ձայնը փորձեցին բարձրացնել, բարձրանալով դեպի Բաղրամյան 26, ոստիկանությունը փակեց բոլոր ճանապարհները,- շարունակում է Գևորգը,- մոտ 30 երիտասարդի դեմ աշխատում էր մի քանի հարյուր ոստիկան: Քանի որ երիտասարդներն ավելի ստեղծագործ ու մտածող էին, այդ ահռելի ոստիկանական բանակը չկարողացավ նրանց դեմն առնել: Երբ երիտասարդները հասան Բաղրամյան 26-ի դիմաց և իրենց բողոքի ակցիան սկսեցին, ոստիկաններն անցան ուժային գործողությունների: Ի դեպ` կային նաև մի շարք ոստիկաններ քաղաքացիական հագուստով, ովքեր չէին ներկայանում ու գործողություններ էին կատարում: Սկսեցին բոլորիս հրել, քաշքշել: Մի փոխգնդապետ անգամ իրեն թույլ տվեց մի աղջկա ձեռքից Սահմանադրությունը վերցնել ու պատռել: Քշեցին տարան Բաղրամյան-Դեմիրճյան անկյունի վրա, փակուղու մեջ գցեցին: Այդ ժամանակ եկավ «Ժառանգության» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը, ինչ-որ բաներ խոսեց ոստիկանների հետ, հետո հայտարարեց, որ ոստիկաններն իրեն ասել են, որ երիտասարդներն այստեղ կարող են կանգնել և իրենք պատրաստ են պաշտպանել նրանց անվտանգությունը: Անցավ մի որոշ ժամանակ, և ոստիկանական ուժերը սկսեցին մեզ սեղմել: Սեղմեցին դեպի ԱԺ-ի ցանկապատը: Մի շարք երիտասարդներ նստեցին, ու արդեն վտանգ կար նրանց կյանքի և առողջության համար` կարող էին խեղդվել սեղմվելուց: Այնուհետև ոստիկանությունը գնաց այդ ապօրինի ձերբակալություններին` մոտ 20 հոգու տարան: Ոստիկանների կողմից բերման ենթարկվածների հանդեպ սպառնալիքներ, հայհոյանքներ... Այն պարագայում, երբ մենք ոչ մի վատ արարք չէինք արել, օրենքը չէինք խախտել, ոչ մեկին չէինք վիրավորել: Տարան և երեկոյան մեզ բաց թողեցին»:
Գևորգի խոսքերով` իրենց դեմ ներկայացված մեղադրանքը հետևյալն էր` ոստիկանության իրավական պահանջը չկատարելը: «Անձամբ ոչ մի թղթի տակ չեմ ստորագրել, դրա համար ձևակերպումը հստակ չեմ հիշում: Երբ հարցրեցի, թե ի՞նչ օրինական պահանջի մասին է խոսքը, ոչ ոք չմանրամասնեց, ուղղակի գրեցին այդպես, որ ոստիկանության օրինական պահանջը մենք չենք կատարել»:

«Никто нам не объяснил, какому законному требованию мы не подчинились» - активист
«Полицейские начали прибегать к провокациям уже на площади Свободы – на эти ступеньки не садитесь, идите в другое место. При этом никакого правового обоснования они не приводили. Пытались всячески осложнить ситуацию, спровоцировать столкновения. Но у них это не получилось»,- рассказал на сегодняшней пресс-конференции эколог-активист Геворк Сафарян, касаясь событий 9 апреля.
«Уже после полудня, когда группа людей решила провести акцию протеста перед резиденцией президента на Баграмяна, 26, полиция перекрыла все дороги,- продолжил свой рассказ Геворк. – Против примерно 30 молодых людей было брошено несколько сотен полицейских. Но так как ребята проявили более творческий и интеллектуальный подход, эта огромная армия полицейских не смогла их остановить. Когда молодые люди оказались напротив здания на Баграмяна, 26 и начали свою акцию протеста, полиция приступила к силовым действиям. Нас начали отталкивать и теснить назад. Находившийся там подполковник даже позволил себе вырвать из рук одной девушки Конституцию и порвать ее. Нас оттеснили к перекрестку Баграмяна-Демирчяна и завели в тупик. В это время пришла депутат от партии «Наследие» Заруи Постанджян, которая начала о чем-то переговариваться с полицейскими. Затем она сообщила, что полицейские разрешили молодежи остаться, пообещав защищать ее безопасность. Через некоторое время силы полиции начали оттеснять нас к воротам Национального Сборания. Кое-кто из ребят присел, возникла угроза для их жизни и здоровья, потому что в результате сильного натиска они могли задохнуться. Затем начались незаконные задержания. Полиция забрала человек 20. В отношении подвергавшихся приводу полицейские применяли силу, ругались матом... И это в том случае, когда мы ничего плохого не делали, не нарушали закон, никого не оскорбляли. Нас забрали в полицию и отпустили только вечером».
По словам Геворка Сафаряна, им было выдвинуто обвинение в неподчинении законному требованию полиции. «Лично я ни одну бумагу не подписал, поэтому не помню, как конкретно звучала формулировка. Когда я спросил, о каком законном требовании идет речь, мне никто ничего не объяснил»,- отметил активист.