Ոչ ոք չէր մանրամասնում, թե ինչ օրինական պահանջ ենք խախտել. պատմում է ակտիվիստը
«Ոստիկանները հենց Ազատության հրապարակից սկսեցին սադրանքների դիմել` թե` այս աստիճաններին մի նստեք, գնացեք ուրիշ տեղ նստեք: Նրանք ոչ մի իրավական հիմնավորում չէին բերում: Փորձում էին ամեն ձևով իրավիճակը բարդացնել, տանել բախումների, բայց դա նրանց մոտ չստացվեց»,- ապրիլի 9-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին այսօրվա ասուլիսի ժամանակ պատմեց բնապահպան-ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը:
«Հետո, երբ օրվա կեսից մի խումբ մարդիկ իրենց բողոքի ձայնը փորձեցին բարձրացնել, բարձրանալով դեպի Բաղրամյան 26, ոստիկանությունը փակեց բոլոր ճանապարհները,- շարունակում է Գևորգը,- մոտ 30 երիտասարդի դեմ աշխատում էր մի քանի հարյուր ոստիկան: Քանի որ երիտասարդներն ավելի ստեղծագործ ու մտածող էին, այդ ահռելի ոստիկանական բանակը չկարողացավ նրանց դեմն առնել: Երբ երիտասարդները հասան Բաղրամյան 26-ի դիմաց և իրենց բողոքի ակցիան սկսեցին, ոստիկաններն անցան ուժային գործողությունների: Ի դեպ` կային նաև մի շարք ոստիկաններ քաղաքացիական հագուստով, ովքեր չէին ներկայանում ու գործողություններ էին կատարում: Սկսեցին բոլորիս հրել, քաշքշել: Մի փոխգնդապետ անգամ իրեն թույլ տվեց մի աղջկա ձեռքից Սահմանադրությունը վերցնել ու պատռել: Քշեցին տարան Բաղրամյան-Դեմիրճյան անկյունի վրա, փակուղու մեջ գցեցին: Այդ ժամանակ եկավ «Ժառանգության» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը, ինչ-որ բաներ խոսեց ոստիկանների հետ, հետո հայտարարեց, որ ոստիկաններն իրեն ասել են, որ երիտասարդներն այստեղ կարող են կանգնել և իրենք պատրաստ են պաշտպանել նրանց անվտանգությունը: Անցավ մի որոշ ժամանակ, և ոստիկանական ուժերը սկսեցին մեզ սեղմել: Սեղմեցին դեպի ԱԺ-ի ցանկապատը: Մի շարք երիտասարդներ նստեցին, ու արդեն վտանգ կար նրանց կյանքի և առողջության համար` կարող էին խեղդվել սեղմվելուց: Այնուհետև ոստիկանությունը գնաց այդ ապօրինի ձերբակալություններին` մոտ 20 հոգու տարան: Ոստիկանների կողմից բերման ենթարկվածների հանդեպ սպառնալիքներ, հայհոյանքներ... Այն պարագայում, երբ մենք ոչ մի վատ արարք չէինք արել, օրենքը չէինք խախտել, ոչ մեկին չէինք վիրավորել: Տարան և երեկոյան մեզ բաց թողեցին»:
Գևորգի խոսքերով` իրենց դեմ ներկայացված մեղադրանքը հետևյալն էր` ոստիկանության իրավական պահանջը չկատարելը: «Անձամբ ոչ մի թղթի տակ չեմ ստորագրել, դրա համար ձևակերպումը հստակ չեմ հիշում: Երբ հարցրեցի, թե ի՞նչ օրինական պահանջի մասին է խոսքը, ոչ ոք չմանրամասնեց, ուղղակի գրեցին այդպես, որ ոստիկանության օրինական պահանջը մենք չենք կատարել»:

Environmental activist Gevorg Safaryan told reporters today in Yerevan that provocateurs were out and about on April 9.
"In Freedom Square, the provocations began when the cops told us not to sit on the steps of the pedestals of the statues. They gave no reason why we couldn’t. They tried to incite passions but they failed,” Safaryan said.
“Later, when a group of people tried to go up Baghramyan Avenue to protest, the police closed off all the streets,” Safaryan continued. “There were about 100 police confronting thirty or so young activists. Since the young people were more creative and were able to think on their feet, the police couldn’t hold them back. When the activists reached the Presidential Palace at Baghramyan 26, the cops then started to use force. There were also cops in civilian dress that participated in the confrontation. They started to push and shove us.
“One police official tore a copy of the RA Constitution from the hand of a female activist and proceeded to tear it up. They forced us down Baghramyan. Heritage Party MP Zarouhie Postanjyan then appeared on the scene. She briefly spoke with top police brass and came back to tell us that the cops said we could stay where we were and that they would ensure our safety.
“After a while, the cops started to press us up against the gates surrounding the National Assembly. Some of the activists sat down on the sidewalk and their safety was in danger. They could have been trampled upon by the crowd.
“The cops then took about twenty of us into custody. They threatened us and cursed. But we had done nothing to deserve such treatment. They let us go later that evening.”