Պատգամավորները դժգոհում են. ՄԻՊ երկու տարբեր զեկույցները քննարկվում են իրար հետեւից
Ազգային ժողովում քննարկվում են մարդու իրավունքների պաշտպանի 2011 եւ 2012 թվականների տարեկան զեկույցները: Պատգամավորները դժգոհում են, որ զեկույցների քննարկումները ձեւական բնույթ են կրում, քանի որ իրար հետեւից ներկայացվում է երկու տարբեր զեկույց, եւ դրանք համեմատելու հնարավորություն չեն ունենում:
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանը նույնպես դժգոհեց, թե «արվում է զեկույց զեկույցի համար»: Ըստ պատգամավորի՝ նույնիսկ 30 րոպեի ընդմիջում չի արվում, որպեսզի կարողանան 2011 եւ 2012 թվականների զեկույների միջեւ տարբերություն գտնեն:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանն էլ պատասխանեց, որ այդ հարցը պետք է ուղղվեր հենց Ազգային ժողովին:
«Այս հարցը երեւի ես պետք է բարձրաձայնեի, թե ինչու է զեկույցը լսվում մեկը մյուսի հետեւից` ինչ-որ մասով ձեւական կողմեր պահպանելով: Մեկ տարի մամուլում անընդհատ բարձրաձայնել եմ եւ մտահոգություն եմ հայտնել, թե ինչու չի լսվում իմ 2011 թ. զեկույցը: Բայց կար օբյեկտիվ բացատրություն, որ անցյալ տարի խորհրդարանական ընտրություններն էին»,- ավելացրեց Կարեն Անդրեասյանը:

Депутаты недовольны: друг за другом обсуждаются два разных доклада ЗПЧ
В Национальном Собрании обсуждаются доклады Защитника прав человека на 2011 и 2012 годы. Депутаты жалуются, что обсуждение этих документов носит формальный характер, поскольку два разных доклада представляются друг за другом, и у них нет возможности сравнивать их.
В ответ на недовольство депутатов Защитник прав человека РА Карен Андреасян заявил, что этот вопрос следует адресовать Национальному Собранию. «Вопрос о том, почему оба доклада заслушиваются друг за другом, должен был поднять я сам. На протяжении года я несколько раз через СМИ выражал обеспокоенность тем, что доклад 2011 года не обсуждается. Однако в ответ звучало объективное объяснение – в прошлом году были парламентские выборы»,- отметил К.Андреасян.