Այսօր Մարաղայի կոտորածի 21-րդ տարելիցն է
Մարաղայի կոտորածի 21-րդ տարելիցի կապակցությամբ երեկ Ստեփանակերտի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնը իր դահլիճում կազմակերպել էր Մարինա Գրիգորյանի հեղինակած «Սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմաշարի «Մարաղա, 10 ապրիլի 1992 թ.» փաստավավերագրական ֆիլմի ցուցադրումը: Հանդիսականների մեծ մասը ուսանողներ ու լրագրողներ էին՝ մոտ 30 հոգի:
1992-ի ապրիլի 10-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը այրեցին գյուղը և կոտորեցին բնակչությանը: Մարաղայի իրադարձությունների ընթացքում սպանվել է 80-100 հայ, այդ թվում՝ 30 կին: Ավելի քան 40 մարդ վիրավորվել է, իսկ 63-ը՝ գերեվարվել: Պատանդներից ոմանց հետագայում փոխանակեցին, սակայն շատերի ճակատագիրն այսօր անհայտ է:
«Մարաղա, 10 ապրիլի 1992 թ.» հերոսներից մեկը՝ Մարաղայի ինքնապաշտպանական ջոկատի հրամանատար Ռոմա Կարապետյանը, ֆիլմում պատմել է, որ այդ օրը ավտոմատով ու գնդացիրով հնարավոր չէր կանգնեցնել 16 միավոր զրահատեխնիկան, այդ պատճառով էլ նա օգնություն էր կանչել. «Նույն օրը ևս 3 հարձակում էր եղել, բայց առանց տանկերի, և մենք դրանք հեշտությամբ ետ ենք մղել։ Պատկերացրեք, որ հակառակորդի տեխնիկան 1 ժամից հեռացավ։ Հետագայում պարզվեց, որ խորհրդային 4-րդ բանակի՝ Կիրովաբադի գնդում տեղակայված տանկերն էին։ Հաստատ խորհրդային ծախված գեներալի գործ էր, թե չէ այն ժամանակ ո՛չ Հայաստանն է տանկ ունեցել, ո՛չ էլ Ադրբեջանը»։
Ֆիլմի ցուցադրումից հետո կազմակերպված քննարկմանը մասնակցել է պատերազմի տարիներին անհայտ կորածների, պատանդների ու գերիների ազատմամբ զբաղվող պետական հանձնաժողովի նախագահ Ալբերտ Ոսկանյանը:
«Սա ադրբեջանցիների կողմից ներխուժված առաջին հայկական գյուղն է: Այդ օրերին ուժերն իրոք անհավասար էին,- ասաց Ոսկանյանը, ով ավելացրեց, որ իրեն՝ ի շնորհիվ ադրբեջանցի իր կոլեգաների, միայն երկու մարաղացու է հաջողվել փոխանակել,- ցավոք, մնացած անհայտ կորածների մասին չկարողացանք ոչ մի տեղեկություն հայթայթել»:

Сегодня исполняется 21-я годовщина погрома в Мараге
В связи с 21-ой годовщиной погрома в Мараге вчера в степанакертском Центре развития информационных технологий состоялся показ документального фильма Марины Григорян «Марага, 10 апреля 1992 года». Большинство зрителей составляли студенты и журналисты.
10 апреля 1992 г. вооруженные силы Азербайджана сожгли село Марага и убили его жителей. Во время событий в Мараге было убито около 100 армян, в том числе 30 женщин. Более 40 человек получили ранения, 63 человека были взяты в плен. В дальнейшем некоторых заложников удалось обменять, однако судьба многих по сей день остается неизвестной.
Один из героев фильма «Марага, 10 апреля 1992 года», командир отряда самообороны села Рома Карапетян отметил, что в тот день остановить 16 единиц бронетехники с помощью автоматов и пулемета было невозможно было, поэтому он вызвал подмогу. «В тот день было еще три атаки, но без танков, и мы с легкостью их отбили. Представьте, через час техника противника отступила. В дальнейшем выяснилось, что это были танки, дислоцированные в Кировабадском полку 4-ой советской армии. Это однозначно было делом рук продажных советских генералов, поскольку тогда ни у Армении, ни у Азербайджана танков не было»,- сказал Рома Карапетян.
После просмотра фильма состоялось обсуждение, в котором принял участие председатель государственной комиссии по освобождению заложников, пленных и без вести пропавших в годы войны Альберт Восканян. «Это было первое армянское село, в которое вторглись азербайджанцы. В те дни силы действительно были неравны»,- отметил Восканян, добавив, что благодаря его азербайджанским коллегам ему удалось обменять двух жителей Мараги. «К сожалению, об остальных без вести пропавших мы не смогли получить какие-либо сведения»,- сказал А.Восканян.