Անհայտ քաղաքացին կվճարի ազատամարտիկի մոր վիրահատության գումարը. պետական մարմինները լռում են
«Հետքը» երեկ անդրադարձել էր արցախյան ազատամարտի 500 մահապարտներից մեկի` ազատամարտիկ Աղասի Կարապետյանի 77-ամյա մոր խնդրին:
Աղասի Կարապետյանը քիչ առաջ տեղեկացրեց, որ իրեն անհայտ մի քաղաքացի պատրաստակամություն է հայտնել վճարել 635 հազար դրամը, եւ վաղը այդ գումարը մուտք կարվի հիվանդանոցի հաշվեհամարին:
«Անկեղծ եմ ասում, չեմ ճանաչում, թե ով է այդ գումարը տվել: Բայց ի սրտե շնորհակալ եմ նրան եւ այն քաղաքացիներին, ովքեր անտարբեր չգտնվեցին եւ իրենց աջակցությունը հայտնեցին»,-ասաց Աղասին:
Նա տեղեկացրեց, որ մինչ այս պահը թե կառավարությունից, թե պետական այլ մարմիններից արձագանք չի եղել:
Հիշեցնենք, որ  2011թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին ազատամարտիկի մոր` Խանում Կարապետյանի  առողջական վիճակը վատացել է եւ հանպատրաստի, շտապօգնության ավտոմեքենայով նրան հասցրել են Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի թիվ 1 կլինիկական հիվանդանոց:
Բժիշկները պահանջել են վճարում կատարել, քանի որ անհապաղ պետք է կորոնոգրաֆիա եւ ստենդավորում արվեր: Աղասին պատմել էր, որ այդ պահին չի կարողացել վճարում անել, իսկ այդ վիճակով չէր կարող մորը տուն տանել, ուստի խնդրել է իր ստորագրությունը տալ, որով պարտավորվում է հետագայում վճարել պահանջված գումարը:
Հետագայում մի կերպ 400 հազար դրամը վճարել  են, իսկ մնացած 635 հազար դրամն առ այսօր չեն կարողացել վճարել, եւ Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը արդեն դիմել է դատարան` Խանում Կարապետյանից պահանջելով գումարի մնացած մասի վճարումը:

Неизвестный гражданин заплатит за операцию матери ополченца. Госорганы до сих пор молчат
"Hetq" уже писал о проблеме одного из 500 участвовавших в Арцахской войне смертников – ополченца Агаси Карапетяна, который не смог оплатить всю стоимость операции на сердце своей 77-летней матери, из-за чего больница подала в суд на пожилую женщину.
Сегодня Агаси Карапетян сообщил, что неизвестный гражданин выразил готовность заплатить 635 тысяч драмов, и завтра эта сумма будет перечислена на расчетный счет больницы.
"Я действительно не знаю, кто должен заплатить эту сумму. Но я от всего сердца благодарю его и тех граждан, которые не остались равнодушны и выразили нам свою поддержку",- сказал Агаси.
По его словам, никто из правительства или других государственных органов до сих пор не откликнулся.
Напомним, что в ноябре-декабре 2011 г. мать ополченца Ханум Карапетян на машине скорой помощи была доставлена в 1-ю клиническую больницу. Врачи потребовали внести деньги, поскольку срочно требовалась коронография и стентирование. По словам Агаси, в тот момент он не мог заплатить всю сумму и дал расписку о том, что остальную часть денег выплатит в дальнейшем.
С большим трудом Агаси Карапетяну удалось заплатить 400 тысяч драмов, он остался должен больнице 635 тысяч драмов. В связи с этим больница подала в суд на Ханум Карапетян, требуя выплатить остальную часть суммы.