Երեւանի ավագանու ընտրություններ. ո՞ր կուսակցությունն է ամենահարուստը
Մայիսի 5-ին կայանալիք Երեւանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերը ներկայացրել են իրենց գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերը, որը ներառում է 2012թ. հունվարի 1-ից այս տարվա հունվարի 1-ն ընկած ժամանակահատվածը:
Ըստ հայտարարագրերի`գույքով եւ ֆինանսական միջոցներով առաջատար է Հանրապետական կուսակցությունը: Թեեւ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանն իր անձնական ունեցվածքով խորհրդարանում բացարձակ առաջատարն է, սակայն իր ղեկավարած կուսակցությունը կարողություններով հետ է մնում ՀՀԿ-ից:
Ըստ հայտարարագրի` Հանրապետական կուսակցությունը, հանրապետության ամբողջ տարածքում ունի 58 միավոր անշարժ գույք, որից 47-ը կուսակցությանը պատկանում է միանձնյա սեփականության իրավունքով, մեկը` ընդհանուր բաժնային սեփականություն է, իսկ մնացածը` վարձակալություն:
ՀՀԿ-ին միանձնյա սեփականության իրավունքով պատկանում է նաեւ 8 ավտոմեքենա` 1 հատ «Նիսսան Պատֆայնդեր», 2 հատ «ԳԱԶ 3110», 1 հատ «ՈւԱԶ  31512», 2 հատ «ՎԱԶ 21074», 1 հատ «ՎաԱԶ 2121» եւ 1 հատ «ՎԱԶ 21213» մակնիշի:
ՀՀԿ-ն ունի 39 մլն 843 հազար 822 դրամ: Իսկ եկամուտները գոյացել են` 364 մլն 539 հազար 760 դրամ անդամավճարներից եւ նվիրատվություններից, 29 մլն 530 հազար 400 դրամ` պետբյուջեից տրվող ֆինանսավորումից, մոտ 13 մլն դրամ` վարձակալության վճարներից, մոտ 8 մլն դրամ էլ` այլ եկամուտներից:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարագրել է 53 անշարժ գույք, որից ոչ մեկը կուսակցության սեփականությունը չէ: Դրանցից 52-ը ԲՀԿ-ն տիրապետում է անհատույց օգտագործման իրավունքով, իսկ  մեկը` վարձակալության:
Պարզվում է, կուսակցությունը չունի ավտոմքեանա:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, ապա ԲՀԿ-ն ունի մոտ 8 մլն 933 հազար դրամ, իսկ եկամուտները գոյացել են պետական բյուջեից ստացած ֆինանսավորումից` 17 մլն 511 հազար դրամ, կոսակցության անդամների վճարած անդամավճարներից` 14 մլն 397 հազար, ինչպես նաեւ «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ-ում բացված հաշվին տոկոսների կուտակումից` 68 հազար 772 դրամ:
«Բարեւ Երեւան» կուսակցությունների դաշինքի մեջ ներառված են 4 քաղաքական ուժեր: Դրանցից «Ժառանգություն» կուսակցությունը հայտարարագրել է միայն եկամուտները` 30 մլն 53 հազար դրամ, որից 25 մլն 666 հազար դրամը ֆիզիկական անձանցից ստացված նվիրատվություններն են, իսկ 4 մլն 387 հազարը` պետբյուջեից ստացած ֆինանսավորումը:
Ըստ հայտարարագրի` «Ժառանգությունը» ոչ շարժական, ոչ էլ անշարժ գույք չունի, դրամական միջոցներ եւս չկան:
«Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցությունը նույնպես որեւէ գույք կամ դրամական միջոց չունի, իսկ եկամուտները շատ համեստ են` 290 հազար դրամը` անդամավճարներից ստացած միջոցներն են, իսկ 250 հազար դրամը` նվիրատվությունը:
Իսկ «Ժողովրդավարական ուղի» եւ «Շրջադարձ» կուսակցությունները ոչինչ չունեն, այդ թվում` եկամուտներ:
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը հայտարարագրել է 297.04 քմ մակերեսով մեկ անշարժ գույք, իսկ դրամական միջոցները կազմում են 2 մլն 162 հազար 800 դրամ:
Նորաստեղծ կուսակցության եկամուտը, որը կազմում է 5 մլն 259 հազար 700 դրամ, գոյացել է անդամավճարներից, նվիրատվությունից եւ պետբյուջեից ստացած ֆինանսավորումից:
«Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունը հայտարարագրել է միանձնյա սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող 35 միավոր անշարժ գույք, ինչպես նաեւ 2 մլն 91 հազար 490 դրամ:
Կուսակցությունը որեւէ եկամուտ չի ստացել մեկ տարվա ընթացքում:
«Օրինաց երկիր» կուսակցությունն ունի ընդամենը մեկ շենք` 765. 2քմ մակերեսով, ինչպես նաեւ 2 ավտոմեքենա` «Օպել Վեկտրա V» եւ «Վազ 2107» մակնիշի:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, ապա կուսակցությունն ունի 1 մլն 36 հազար դրամ, իսկ եկամուտները գոյացել են պետբյուջեից ստացած 4 մլն 633 հազար 400 դրամ ֆինանսավորումից եւ կուսակցության անդամների տվիրատվություններից, որը կազմում ` 8 մլն 650 հազար դրամ:

Выборы в совет старейшин Еревана: какая партия самая богатая?
Политические силы, которые 5 мая примут участие в выборах в совет старейшин Еревана, представили декларации об имуществе и доходах в период с 1 января 2012 г. по январь 2013 г.
Согласно декларациям, лидером по своим финансовым средствам и имуществу является Республиканская партия Армении. И хотя в этом плане абсолютным лидером в парламенте является председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, руководимая им политическая сила отстает от РПА.
Из декларации Республиканской партии следует, что она имеет 58 единиц недвижимости на всей территории страны, из которых 47 принадлежат РПА на права единоличной собственности, одна – на правах общедолевой собственности, остальные арендуются.
На правах единоличной собственности РПА принадлежат также 8 автомобилей: один «Ниссан Патфайндер», два «ГАЗ 3110», один «УАЗ 31512», два «ВАЗ 21074», один «ВАЗ 2121» и один «ВАЗ 21213».
Республиканская партия имеет 39 млн 843 тыс. 822 драма. Доходы образуются за счет членских взносов и пожертвований на сумму 364 млн 539 тыс. 760 драмов, финансирования из госбюджета в размере 29 млн 530 тыс. 400 драмов, доходов от сдачи в аренду – около 13 млн драмов, других доходов – около 8 млн драмов.
Партия «Процветающая Армения» задекларировала 53 единицы недвижимости, ни одна из которых не является ее собственностью: 52-мя ППА владеет на правах безвозмездного использования, одна – арендуется.
Как ни странно, у «Процветающей Армении» нет автомобиля. Что касается денежных средств, то партия имеет около 8 млн 933 тыс. драмов. Эти средства образовались за счет финансирования из госбюджета – 17 млн 551 тыс. драмов, членских взносов – 14 млн 397 тыс., а также процентов по вкладам в ЗАО «Ардшининвестбанк» - 68 тыс. 772 драма.
В партийный блок «Барев, Ереван» входят 4 политические силы. Партия «Наследие» задекларировала только доходы – 30 млн 53 тыс. драмов, из которых 25 млн 666 тыс. драмов – пожертвования физических лиц, а 4 млн 387 тыс. – финансирование из госбюджета.
Согласно декларации, «Наследие» не имеет ни недвижимости, ни движимого имущества, ни финансовых средств.
Имущества и денежных средств не имеет также партия «Демократическая Родина». У нее очень скромные доходы, которые образуются за счет членских взносов в 290 тыс. драмов и пожертвований в 250 тыс. драмов.
Партии «Демократический путь» и «Поворот» не имеют ничего, в том числе доходов.
Партия «Армянский национальный конгресс» задекларировала одну единицу недвижимости площадью 297.04 кв.м. Ее денежные средства составляют 2 млн 162 тыс. 800 драмов. Новоиспеченная партия получает доход в размере 5 млн 299 тыс. 700 драмов, которые образуются за счет членских взносов, пожертвований и финансирования из госбюджета.
Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн задекларировала принадлежащие ей на правах единоличной собственности 35 единиц недвижимости, а также 2 млн 91 тыс. 490 драмов. В течение года партия никаких доходов не имела.
Партия «Оринац еркир» имеет лишь одно здание площадью 762.2 кв.м, а также два автомобиля – «Опель Вектра V» и «ВАЗ 2107».
Что касается денежных средств, то у партии 1 млн 36 тыс. драмов. А ее доходы образуются за счет финансирования из госбюджета – 4 млн 633 тыс. 400 драмов и пожертвований членов партии – 8 млн 650 тыс. драмов.