Հ. Բագրատյան. «Այսօր լուծելով մրցունակ ավիաընկերության աշխատանքի հարցը, Հայաստանում զբոսաշրջիկների թիվը կեռապատկվի»
ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը շատ կարեւոր համարեց Ազգային ժողովում քննարկվող տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 2013 թ. տարեկան գործունեության ծրագիրը՝ դա կապելով տնտեսության զարգացման հետ:
Ըստ Հրանտ Բագրատյանի` այսօր լուծելով մրցունակ ավիաընկերության աշխատանքի հարցը, Հայաստանում զբոսաշրջիկների թիվը կեռապատկվի, իսկ ՀՆԱ-ն 11 մլրդից 2 տարում կդառնա 25-30 մլրդ դրամ:
«Դա տեղի չի ունենում, որովհետեւ իրականում իշխող քաղաքական էլիտան սիրում է կառավարվող պետություն, սիրում է միացնել բիզնեսը, կառավարումը՝ սեփականության հետ եւ սիրում է մեզ ներկայացնել այնպիսի հանձնաժողովի նախագահ, որ տեսեք նա անում է, բայց իրականում ոչինչ չի անում եւ արդարացնում է այդ գործունեությունը»,- ասաց Հրանտ Բագրատյանը:
Ըստ պատգամավորի` ընկերությունը գերիշխո՞ղ է, թե՞ ունի մենաշնորհ, միեւնույն է խանգարում է երկրի զարգացմանը:
«Հանձնաժողովի նախագահն ասում է, որ հանրապետությունում կարիք չկա երկրորդ շաքարի գործարանի կառուցել: Այսինքն` ինքն է որոշում կարիք կա՞, թե՞ ոչ: Իսկ կարիք կա՞ր առաջին գործարանը բացել, իհարկե` չկար: Դուք լավ գիտեք, որ այդ գործարանը երբեք շահութաբեր չի լինելու. կառուցվել է նրա համար, որպեսզի անընդհատ վկայակոչեք, թե մենք գործարան ենք կառուցել, թողեք շաքարի մոնոպոլիան շարունակվի: Մարդիկ այդ մի մոնոպոլիայից ստանում են 100 միլիոն, ոչինչ՝ դրանից 10 մլն դրել, գործարան են կառուցել»,- նշեց Հրանտ Բագրատյանը:
Պատգամավորի խոսքերով` մարդիկ լավ գիտեն, որ իրենք գերիշխող դիրք են ստանում, տասնյակ միլիոնների շահույթ են ստանում եւ ամեն անգամ վճարում են դրա 1-3 տոկոսի չափով տուգանք, եւ բոլորիս թվում է, թե ՏՄՊՊՀ հանձնաժողովն աշխատում է:
«Իրականում նա արդարացնում է այդ արատավոր հանգամանքը»,- ավելացրեց Հրանտ Բագրատյանը:
Պատգամավորն ասաց, որ տնտեսագիտությանն անհարիր երեւույթ է, երբ հայտարարվում է, թե մեկ շաքարի գործարանը հերիք է, էլցանցերը բնական մենաշնորհ է:
«Նման կարգի, նման մակարդակ, կրթական ցենզ ունեցող մարդկանց ծրագիրը այստեղ ոչ միայն չպետք է հաստատենք, այլեւ հստակ արտահայտենք մեր կարծիքը, որ իրավունք չունեն նման պատասխանատու կառույց գլխավորել»,-ասաց պատգամավորը:

Г.Багратян: "Решив сегодня вопрос работы конкурентоспособной авиакомпании, можно утроить число приезжающих в Армению туристов"
Депутат Национального Собрания Грант Багратян отметил важность обсуждения программы деятельности Государственной комиссии по защите экономической конкуренции на 2013 г., увязав ее с развитием экономики страны.
По словам Багратяна, "решив сегодня вопрос работы конкурентоспособной авиакомпании, можно утроить число приезжающих в Армению туристов, а ВВП за два года возрастет с 11 млрд до 25-30 млрд драмов".
"Этого не происходитпотому, что правящая политическая элита любит управляемое государство, любит сращивание бизнеса и управления с собственностью и любит представлять нам такого председателя комиссии, о котором можно сказать: смотрите, он работает. На самом он ничего не делает и оправдывает такую деятельность",- отметил Грант Багратян.
По его словам, независимо от того, занимает компания господствующее положение или является монополистом, это мешает развитию страны.
"Председатель комиссии заявляет, что республика не нуждается во втором сахарном завеоде. То есть это он решает, есть такая необходимость или нет. А разве была необходимость строить первый завод? Конечно, нет. Вы хорошо знали, что этот завод никогда не будет прибыльным, и он построен только для того, чтобы постоянно заявлять: мы построили завод, поэтому дайте возможность сохранять монополию. Люди от этой монополии получают сотни миллионов, так что ничего, если они десять миллионов потратили на строительство завода",- отметил Грант Багратян.
По его словам, люди получают прибыль в десятки миллионов и каждый раз платят штраф в размере 1-3 процентов. И всем кажется, что ГКЗЭК работает. "В действительности комиссия оправдывает это порочное явление",- добавил депутат.