Ինչո՞ւ է շաքարավազի ներկրման առյուծի բաժինը պատկանում Սամվել Ալեքսանյանի ընկերությանը
Ազգային ժողովում քննարկվում է տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 2013 թ. տարեկան գործունեության ծրագիրը, որը ներկայացնում էր ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Կորյուն Նահապետյանը Արտակ Շաբոյանից հետաքրքրվեց «Կարֆուրի» հայաստանյան մուտքի խոչընդոտների մասին, ինչին մամուլն անդրադարձել է: Պատգամավորը ցանկանում էր տեղեկանալ, թե ինչ է արել հանձնաժողովը, որպեսզի բարձրաձայնված խոչընդոտները վերանան:
Արտակ Շաբոյանը պատասխանեց, թե «Կարֆուրի» ներկայացուցիչներին հրավիրել է հանձնաժողով, որպեսզի, եթե խնդիր կա, դրանց լուծում տրվի, սակայն մինչ օրս պատասխան չեն ստացել: Պարզվեց, որ ՏՄՊՊՀ նախագահը «Կարֆուրի» ներկայացուցիչներին հրավիրել է ասուլիսի ժամանակ հնչեցրած հայտարարությամբ եւ իր բնորոշմամբ` «հնարավոր եւ անհնար բոլոր միջոցներով»:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշեց, թե Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագետները, լրատվամիջոցները հայտարարել են, որ «Կարֆուրը» խնդիր ունի:
«Ի՞նչ է նշանակում ասուլիս եմ հրավիրել ու ներկայացուցիչներին կանչել եմ իմ մոտ, բայց չեն եկել: Ինչո՞ւ անձամբ «Կարֆուրին» չեք հրավիրել»,- հետաքրքվեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ հնարավոր էր զանգել ընկերության ներկայացուցիչներին, նամակներ գրել, հրապարակումներ անել ընկերության «Ֆեյսբուքի» եւ «Թվիթերի» էջերում եւ այլն:
Արտակ Շաբոյանը հերթական անգամ կրկնեց՝ «տարբեր լրատվամիջոցնորով, հնարավոր եւ անհնար միջոցներով» «Կարֆուրի» ներկայացուցիչներին հրավիրելու մասին իր հայտարարությունը եւ հավելեց, որ եթե պատգամավորը ընկերության հետ կապ հաստատելու ռեալ, իրատեսական հնարավորություններ ունի, ապա միասին գնան քննարկման:
Նիկոլ Փաշինյանին հետաքրքրում էր նաեւ շաքարավազի ներկրման շուկան, որի 99 տոկոսից ավելին 1 ներկրողի է պատկանում:
Արտակ Շաբոյանը նշեց, որ բոլոր երկրների մրցակցության օրենքներում գերիշխող դիրք ունենալը չի արգելվում:
«Խնդիրն այստեղ գերիշխող դիրքի չարաշահումների մեջ է: Մեր խնդիրն է, որպեսզի գերիշխող դիրք ունեցող ընկերությունները չկատարեն չարաշահումներ: Մենք կոնկրետ ուսումնասիրել ենք եւ, եթե գների մասին ասենք, որը քննարկվում է, ապա վաճառքի գները գտնվում են հնարավոր ցածր գների մակարդակի վրա»,- նշեց Արտակ Շաբոյանը:
Իսկ թե ինչու է շաքարավազի ներկրման խոշոր դիրք զբաղեցնում ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը, ըստ ՏՄՊՊՀ նախագահի` դա էլ ունի իր տրամաբանական բացատրությունը:
«Շաքարավազ մեր երկրում արտադրվում է: Հումքը ներկրվում է եւ տեղում իրականացվում շաքարավազի արտադրություն: Ամեն դեպքում, շաքարավազի արտադրության համար բավականին մեծ ներդրումներ են իրականացվել, եւ այն առաջարկը, որ ներկայացնում է տվյալ ընկերությունը, ավելի շատ է, քան պահանջարկը, ավելին` դրա մի մասն էլ արտահանվում է: Սահմանափակ պահանջարկի դեպքում չեմ պատկերացնում, որ երկրորդ ընկերություն լինի, ներդրումներ իրականացնի եւ կարողանա հաջողությամբ իրացնել»,- նշեց Արտակ Շաբոյանը, հավելելով, որ սահմանափակում չկա, եւ ցանկացած ընկերություն կարող է շաքարավազ ներմուծել, իրականացնել արտադրություն եւ այլն:
Նիկոլ Փաշինյանը հակադարձեց, որ ՏՄՊՊՀ տրամադրված փաստաթղթով՝ 56 ընկերություն է գործում հյութերի շուկայում, այն դեպքում, երբ հյութի շուկան ավելի սահմանափակ է, քան շաքարավազինը:

Почему львиная доля поставок сахарного песка приходится на компанию Самвела Алексаняна?
В Национальном Собрании обсуждается программа деятельности Государственной комиссии по защите экономической конкуренции на 2013 г., которую представляет председатель ГКЗЭК Артак Шабоян.
Депутат-республиканец Корюн Наапетян поинтересовался у А.Шабояна, какие имеются препятствия на пути прихода на армянский рынок французской компании «Карфур». Депутат хотел знать, что предприняла комиссия, чтобы устранить препятствия, о которых писала также пресса.
По словам Шабояна, представители «Карфур» были приглашены в ГКЗЭК с тем, чтобы обсудить проблемы, если таковые имеются, однако они до сих не дали ответ. Выяснилось, однако, что свое приглашение председатель ГКЗЭК озвучил на пресс-конференции.
Депутат парламентской фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян отметил, что аккредитованные в Армении дипломаты, а также местные СМИ утверждают, что у французской компании есть проблемы.
«Что значит: я созвал пресс-конференцию и пригласил представителей «Карфура», но они не пришли? Почему не пригласили лично?», - поинтересовался Н.Пашинян, добавив, что это можно было сделать через Фейсбук и Твиттер, где компания имеет свои страницы.
Артак Шабоян еще раз отметил, что «о своем приглашении он сообщил через различные СМИ, всеми возможными и невозможными способами», добавив, что если у депутата есть реальная возможность связаться с компанией, то они могут обсудить этот вопрос.
Никола Пашиняна интересовали также поставки сахарного песка, 99% процентов которого ввозит одна компания. По словам Артака Шабояна, ни в одной стране мира законы о конкуренции не запрещают монополию. «Проблема здесь в злоупотреблениях монопольным положением. Наша задача состоит в том, чтобы не допустить злоупотреблений со стороны компаний-монополистов. Мы провели конкретные изучения, и если говорить о ценах, то цена на продаваемый сахарный песок находится на максимально низком уровне»,- заявил председатель ГКЗЭК.
Что касается вопроса о том, почему в сфере поставок сахарного песка монопольное положение занимает компания «Алекс Григ», принадлежащая депутату Национального Собрания Самвелу Алексаняну, то это имеет свое объяснение, заявил А.Шабоян.
«В нашей стране сахарный песок производится. Сырье импортируется, и на месте организуется производство сахарного песка. В любом случае в это производство осуществлены достаточно крупные инвестиции, и предложение, которое представила данная компания, предусматривает большие объемы, нежели объем спроса. При этом часть товара экспортируется. В условиях ограниченного спроса трудно представить наличие второй компании, которая осуществляла бы инвестиции и добилась успеха»,- сказал Артак Шабоян, добавив, что ограничений нет, и любая компания может импортировать сахарный песок, наладить его производство и т.д.
В ответ Никол Пашинян заметил, что, согласно предоставленным ГКЗЭК документам, на рынке соков действуют 56 компаний, хотя этот рынок более ограничен, чем рынок сахарного песка.