Հովիկ Աբրահամյանը հորդորում է զբաղվել ավիատոմսերի թանկացման խնդրով
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանից հետաքրքրվեց, արդյոք իր ղեկավարած հանձնաժողովը ուսումնասիրություններ իրականացնո՞ւմ է ավիատոմսերի շուկայում, քանի որ, երբ հայտարարվեց «Արմավիայի» սնանկացման մասին, ռուսական «Աէրոֆլոտ» ընկերությունը թանկացրել է ավիատոմսերի գները:
Արտակ Շաբոյանը նշեց, որ ինքն էլ նման տեղեկությունների մասին լսել է: Նա ասաց, թե մամուլի հրապարակումներից տեղեկացել է, որ որոշ ավիաընկերություններում գնային փոփոխություններ է նկատվում եւ այսօր առավոտյան հանձնարարել է այս ուղղությամբ իրականացնել ուսումնասիրություններ:
«Պարոն Շաբոյան, ես զարմացա, որ Դուք հանձնարարել եք ինչ-որ բան: Ինձ թված, թե Դուք այսօր պետք է ասուլիս հրավիրած լինեիք եւ հրավիրած լինեիք բոլոր շահագրգիռ կողմերին, որ եթե տոմսերի գների հետ կապված խնդիր լինի, մոտենան Ձեզ: Ամեն անգամ, երբ հարց ենք տալիս ամբիոնի մոտ կանգնածներին, տպավություն է ստեղծվում, թե նրանք հարցը չեն լսում եւ պատրաստի տեքստեր ունեն եւ գալիս են այդ տեքստերով»,- նկատեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Արտակ Շաբոյանին ասաց, որ ավիատոմսերի գների թանկացումը ոչ թե տեղեկատվություն է, այլ արդեն փաստ եւ հորդորեց լիազորությունների շրջանակում ինչ-որ գործողություններ իրականացնել:
Ըստ ԱԺ նախագահի, երբ համեմատում են այլ ավիափոխադրողների տոմսերի գները, ապա «Աէրոֆլոտի» տոմսերը կրկնակի թանկ են:

Овик Абрамян призвал заняться проблемой повышения стоимости авиабилетов
Депутат парламентской фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян поинтересовался у председателя Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Артака Шабояна, провела ли возглавляемая им комиссия изучения на рынке авиабилетов, поскольку после заявления о банкротстве компании «Армавиа» российский «Аэрофлот» повысил цены на авиабилеты.
Артак Шабоян сказал, что о ценовых изменениях, осуществленных некоторыми авиакомпаниями, узнал из публикаций в прессе и сегодня утром поручил провести изучение в этом направлении.
«Господин Шабоян, меня удивляет, что Вы что-то поручили. Мне казалось, что Вы должны были созвать сегодня пресс-конференцию и пригласить на нее все заинтересованные стороны, у которых возникли проблемы с билетами. В любом случае когда мы задаем вопрос стоящим на трибуне лицам, возникает ощущение, что они не слышат вопрос, а произносят заранее подготовленный текст»,- заметил Никол Пашинян.
Спикер НС Овик Абрамян, обращаясь к Артаку Шабояну, отметил, что повышение цен на авиабилеты не информация, а уже свершившийся факт, и призвал председателя ГКЗЭК предпринять определенные шаги в рамках своих полномочий.
Спикер также сказал, что когда сравниваешь цены на билеты нескольких авиаперевозчиков, то выясняется, что билеты «Аэрофлота» стоят вдвое дороже.