Էդուարդ Շարմազանովի «պարտքն» է անջատել ընդդիմադիրների խոսափողները
ԱԺ-ում այսօր մեկնարկեց հերթական քառօրյայի նիստերի աշխատանքը: Այս նիստը, ինչպես վերջին մի քանիսը, թեժ սկսվեց: «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը նիստը սկսելուց հետո ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանից հետաքրքրվեց, թե վաղը մարզահամերգային համալիրի ո՞ր դահլիճում է կայանալու Սերժ Սարգսյանի երդմնակալության արարողությունը, ինչպես նաեւ փորձում էր տեղեկանալ, թե ովքե՞ր են հրավիրյալները, արտասահմանից հյուրեր լինելո՞ւ են, թե՞ ոչ:
Հովիկ Աբրահամյանը պատգամավորին հիշեցրեց, որ նախորդ քառօրյաի ընթացքում ԱԺ-ի կողմից ընդունվել է օրենքի նախագիծ՝ հատուկ նիստի վերաբերյալ եւ Զ. Փոստանջյանին հորդորեց հյուրերի ցանկի վերաբերյալ տեղեկատվություններ ստանալ ԱԺ աշխատակազմից:
Զարուհի Փոստանջյանը, չբավարարվելով ԱԺ նախագահի պատասխանից, փորձում էր ճշգրտումներ անել, սակայն չթողեցին, որ նա ավարտի միտքը:
«Հարգելի պրն Աբրահամյան, ես Ձեր պատասխանից հասկացա, որ Դուք չեք ցանկանում հնչեցնել այն փաստը, որ... »,- այս նախադասությունից հետո ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ինչպես միշտ, իր պարտքը համարեց թույլ չտալ ԱԺ դահլիճում հնչել սուր ելույթ եւ հրահանգեց անջատել պատգամավորի խոսափողը, քանի որ նրա ելույթը «կապ չունի օրակարգի հետ»:
Զարուհի Փոստանջյանը մի քանի անգամ փորձեց ավարտել ելույթը, սակայն Էդուարդ Շարմազանովն անդրդվելի էր եւ մատնացույց էր անում ԱԺ կանոնակարգ օրենքը:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը վարման կարգով հայտարարեց, որ ԱԺ կանոնակարգով հստակ սահմանված է, թե երբ պետք է անջատվի ելույթ ունեցողի խոսափողը եւ նկատեց, որ Զարուհի Փոստանջյանի ելույթը դրա տակ չի մտնում:
Էդուարդ Շարմազանովը հրահանգեց այս անգամ էլ անջատել ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորի խոսափողը:
Իրավիճակը հստակեցնելու համար վարման կարգով ելույթ ունեցավ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը: Նա նշեց, որ պետք է լսել պատգամավորի ելույթը, նոր միայն դրանից հետո եզրակացնել` պե՞տք է նրան ընդհատել, թե՞ ոչ: Մինչդեռ պատգամավորին դեռ չլսած ասում են, որ նրա ելույթը կապ չունի օրակարգի հետ եւ անջատում են խոսափողը:
«Պատգամավորի մտքինը հասկանալու համար պետք չէ լսել սկզբից մինչեւ նախավերջին նախադասությունը»,- ավելացրեց Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ըստ երեւույթին, իր լուռ համաձայնությամբ խրախուսում էր Էդուարդ Շարմազանովին:
«Բոլորին հորդորում եմ հաշտություն, համերաշխություն»,- հայտարարեց ԱԺ նախագահը եւ պատգամավորներին հորդորեց վաղը մեկ ժամ շուտ գալ՝ ժամը 12-ին կայանալիք հատուկ նիստին, որը վերաբերում է միայն նախագահի երդման արարողությանը:

«Долг» Эдуарда Шармазанова – отключать микрофоны депутатов- оппозиционеров
Сегодня в Национальном Собрании начало работу очередное 4-дневное заседание, которое, как и предыдущие, началось довольно бурно. Вначале заседания депутат фракции «Наследие» Заруи Постанджян поинтересовалась у спикера НС Овика Абрамяна, в каком зале Спортивно-концертного комплекса завтра состоится инаугурация Сержа Саргсяна и будут ли в числе приглашенных зарубежные гости.
Спикер напомнил о том, что на предыдущем заседании парламент принял проект закона о специальном заседании и посоветовал Заруи Постанджян для получения нужной информации обратиться в администрацию НС.
Не удовлетворившись ответом главы парламента, депутат попытались выяснить некоторые подробности, однако ей не дали завершить мысль.
«Уважаемый господин Абрамян, из Вашего ответа я поняла, что Вы не хотите озвучить тот факт, что...» - после этого предложения вице-спикер НС Эдуард Шармазанов, как всегда, посчитал своим долгом не позволить, чтобы в парламенте прозвучало острое выступление, и распорядился отключить микрофон депутата, заявив, что ее выступление «не имеет отношения к повестке».
Несмотря на попытки Заруи Постанджян завершить свою мысль, Эдуард Щармазанов, ссылаясь на регламент НС, остался непреклонен.
Член фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян, касаясь порядка ведения заседания, отметил, что в регламенте НС четко прописано, когда может быть отключен микрофон депутата, добавив, что выступление Заруи Постанджян не подпадает под эти пункты.
На этот раз Шармазанов распорядился отключить микрофон депутата фракции АНК.
С целью внести ясность в ситуацию слово взял депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян, который заявил, что необходимо сперва выслушать депутата, а уже потом решать, прерывать его выступление или нет.
«Чтобы понять, что у депутата на уме, не надо выслушивать его от начала до предпоследнего выступления»,- заметил Эдуард Шармазанов.
Спикер НС своим молчаливым согласием, по всей видимости, поощрял действия Шармазанова. В заключение Овик Абрамян призвал всех «к согласию и солидарности» и напомнил депутатам о том, что завтра в 12 часов нужно явиться на специальное заседание, посвященное инаугурации президента РА.