Էդվարդ Նալբանդյանը գովազդե՞լ է Ադրբեջանի նախագահին
Հայ ազգային կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Վլադիմիր Կարապետյանի կարծիքով` Կազանի եռակողմ հանդիպումը ցույց է տալիս, որ բանակցային գործընթացն ավարտված չէ և շարունակվելու է: Առաջիկայում պետք է սպասել զարգացումների, հատկապես, որ համանախագահները հայտարարել են տարածաշրջան իրենց այցի մասին:
Վ. Կարապետյանի գնահատմամբ, Հայաստանի արտգործնախարարը որոշակի գովազդ է արել Ադրբեջանին` նշելով, որ նրանք 10 առաջարկություն են ներկայացրել փաստաթղթի վերաբերյալ:
«Իմ կարծիքով` արտգործնախարարի համար պետք է պատիվ լիներ խոսել իր նախագահի մասին և ասել, որ, չէ, քանի որ սեղանին մեր երազած փաստաթուղթը չէ, մենք ներկայացրեցինք 1, 2 կամ 5 առաջարկություն: Մենք ուզում ենք բարելավել, ավելի լավ փաստաթուղթ անել, որովհետև յուրաքանչյուր պատվիրակ առաջին հերթին պետք է մտածի այն մասին, թե ինչ հաշվետվություն է նա ունենալու իր ժողովրդի առջև»,- կարծում է ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչը:
Փաստորեն, ըստ Վ. Կարապետյանի, Նալբանդյանի հայտարարությամբ PR է ապահովել Ադրբեջանի նախագահին, ով մտահոգ է փաստաթղթի բովանդակությամբ և ներկայացնում է առաջարկություններ: Բանախոսը կարծում է, որ համանախագահներ ապագա այցի ժամանակ այդ առաջարկությունները կբերեն Երևան, կքննարկեն իշխանությունների հետ, հատկապես այն պարագայում, երբ Նալբանդյանը չի խոսել հայկական կողմի առաջարկությունների մասին, չի նշել, որ մենք էլ ասելիքներ ունենք:
Ըստ ՀԱԿ-ի ներկայացուցչի` ավելի լուրջ ձախողում այն է, որ տեղում հայկական կողմը չի ֆիքսել Ադրբեջանի ապակառուցողական կեցվածքը: Այսինքն` եթե կա պայմանավորվածություն դրույթների վերաբերյալ, և Ադրբեջանը դուրս է գալիս այդ պայմանավորվածությունից, անմիջապես միջնորդների ներկայությամբ պետք էր ֆիքսել այդ հանգամանքը, և հասնել նրան, որ միջնորդները խոսեին Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցման մասին:
Այնուամենայնիվ, ըստ Վ. Կարապետյանի` միջնորդներն իսկապես շահագրգռված են հասնել հիմնարար սկզբունքների մասին փաստաթղթի ստորագրմանը:

Эдвард Налбандян пропиарил президента Азербайджана?
Трехсторонняя встреча в Казани показывает, что переговорный процесс будет продолжен, заявил член комиссии по внешним отношениям Армянского национального конгресса Владимир Карапетян. По его словам, в ближайшее время следует ждать развития событий, особенно с учетом заявления сопредседателей Минской группы о визите в регион.
Вместе с тем В.Карапетян считает, что министр иностранных дел Армении, сообщив о том, что Азербайджан представил 10 предложений по документу, в каком-то смысле пропиарил азербайджанского лидера.
“Мне кажется, что для министра иностранных дел должно быть честью говорить о своем президенте, отметить, что поскольку на столе лежал не тот документ, о котором мы мечтали, то мы представили 1, 2 или 5 предложений. Мы хотим улучшить документ, потому что каждый делегат в первую очередь должен думать о том, как он будет отчитываться перед народом”,- сказал представитель АНК.
Фактически, по мнению В.Карапетяна, Налбандян своим заявлением обеспечил PR президента Азербайджана, который, будучи обеспокоен содержанием документа, представил предложения. Во время предстоящего визита сопредседатели привезут эти предложения в Ереван и обсудят их с властями. И все это в условиях, когда Налбандян не говорил о предложениях армянской стороны, не отметил, что нам тоже есть что сказать, считает Владимир Карапетян.
Однако более серьезной ошибкой, по его словам, является то, что армянская сторона не зафиксировала на месте деструктивную позицию Азербайджана. Если была договоренность о пунктах, и Азербайджан нарушил эту договоренность, то в присутствии посредников следовало зафиксировать данное обстотяельство и добиться того, чтобы сопредседатели заговорили о деструктивном подходе Азербайджана.
Тем не менее, добавил В.Карапетян, посредники действительно заинтересованы в том, чтобы добиться подписания документа об основных принципах урегулирования нагорно-карабахского конфликта.