ՀԱԿ-ի հանրահավաքի օրերին տրանսպորտի տեղաշարժին խոչընդոտելը օրենքի խախտում է
Իշխանությունների կողմից հանրահավաքի օրերին տրանսպորտային միջոցներին խոչընդոտելը օրենքի կոպիտ խախտում է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հայ ազգային կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Վլադիմիր Կարապետյանը:
Հայ ազգային կոնգրեսի իրավական աջակցության կենտրոնը ուսումնասիրել է խնդիրը և հաստատել, որ այս հարցում առկա է «Ավտոմոբիլային տրնասպորտի մասին» օրենքի խախտում: Մասնավորապես, 12-րդ հոդվածում նշվում է, որ եթե խախտվում է տրանսպորտային միջոցի չվացուցակը և այն չի աշխատում, ապա տրանսպորտի նախարարության լիազոր մարմինը իրավասու է պատժել այն ընկերությանը, որը թույլ է տալիս տվյալ խախտումը:
Վլադիմիր Կարապետյանն ասում է, որ չնայած այդ մասին բազմիցս տարբեր լրատվամիջոցներ էլ են ահազանգել, լիազոր մարմինը երբեք չի անդրադարձել այդ հարցին, և խնդիրը մնում է չլուծված:
«Մենք կոչ ենք անում քաղաքացիներին, եթե կրկնվեն նման օրենքի խախտումները վաղը, ապա դիմել տրանսպորտի նախարարություն և պահանջել, որպեսզի տրանսպորտի նախարարությունը պատժամիջոցներ կիրառի այն ընկերությունների նկատմամբ, որոնք նման խախտումներ են թույլ տալիս»,- ասաց Վ. Կարապետյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Հայ ազգային կոնգրեսը հանրահավաքի նախապատրաստական աշխատանքները ավարտական փուլ է հասցրել: Տարբեր քաղաքներում և մարզերում իրազեկման գործընթացում ներգրավված են մարդիկ: Ըստ բանախոսի` ժողովուրդն էլ վերջին օրերին ավելի խորն է ըմբռնում պահի կարևորությունը, և յուրաքանչյուրի մասնակցությամբ հնարավորինս լուրջ նախադրյալներ կլինեն քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու համար:

Препятствование работе транспорта в дни митингов АНК – нарушение закона
Препятствование со стороны властей работе транспорта в дни митингов АНК является грубым нарушением закона, заявил сегодня на пресс-конференции член комиссии по внешним отношениям Армянского национального конгресса Владимир Карапетян.
Центр правового содействия АНК, изучив данный вопрос, подтвердил, что имеет место нарушение закона “Об автомобильном транспорте”. В частности, в ст.12 говорится, что при нарушении графика работы транспортного средства и его простое полномочный орган Министерства транспорта вправе наказать компанию, допустившую это нарушение.
По словам В.Карапетяна, несмотря на то, что различные СМИ неоднократно предупреждали об этом, полномочный орган не касался этого вопроса, и проблема оставалась нерешенной. Мы призываем граждан: если завтра нарушения закона повторятся, пусть они обратятся в Министерство транспорта и потребуют применить санкции против тех компаний, которые допускают подобные нарушения”,- сказал В.Карапетян.
Он сообщил, что подготовка к митингу Армянского национального конгресса близится к завершению. Вместе с тем народ в последние дни стал глубже осознавать важность момента, и участие в митинге каждого человека станет серьезной предпосылкой для преодоления политического кризиса.