Սփյուռքահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանի ընկերությունը սնանկացնելու գործն ուղարկվել է ՀՔԾ
Հայաստանում միլիոնավոր դոլարներ կորցնելուց հետո այդպես էլ տուժող չճանաչված ամերիկահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանի ընկերության կանխամտածված սնանկության վերաբերյալ քրեական գործը ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունից ուղարկվել է ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայություն: Այս մասին այսօր սփյուռքահայ գործարարի փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանին տեղեկացրել է ՀՀ Գլխավոր դատախազությունից գործը վերահսկող դատախազ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:
Սփյուռքահայ գործարարի փաստաբանը գործի Հատուկ քննչական ծառայություն տեղափոխումն այսպես է մեկնաբանում. «Եթե գործը հասել է Հատուկ քննչական ծառայություն, դա նշանակում է, որ պաշտոնատար անձինք են հարցաքննվելու, դա էլ իր հերթին ենթադրում է, որ այս գործի հետ իսկապես առնչություն ունեն պաշտոնատար անձինք՝ այն ինչ մենք արդեն մի քանի տարի է հայտարարում ենք և սա էր հիմնական հանագամանքը, որ մինչ օրս կանխել է Էդմոնդ Խուդյանի հիմնադրած ընկերության սնակացման գործի բացահայատումը»:
Ամերիկահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանը ևս բազմիցս հայտարարել է, որ այստեղ գործ ունենք՝ սեփականության և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններում մասնագիտակցված, հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների և/կամ նրանց հարազատների հովանավորչությունը վայելող և անպատժելիության «բարենպաստ» պայմաններում գործող մի արհեստավարժ խմբի հետ, որն առ այսօր շարունակում է իր գործունեությունը:
Նշենք, որ ՀՀ ՊԵԿ քննչական ծառայությունն արդեն ավելի քան 2 տարի է, ինչ շարունակաբար ձգձգում էր ամերիկահայ գործարարին պատկանած ընկերությանը կանխամտածված սնանկության հասցնելու փաստով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: 2 տարի տևած նախաքննության արդյունքում, սակայն, մինչ վերջերս ոչ մեղադրյալներ էին առաջ քաշվել, ոչ էլ կասկածյալներ:
Շուրջ 15 օր առաջ միայն ՊԵԿ-ում հարցաքննվելուց հետո այս գործով ձերբակալվեց շինարար Վլադիսլավ Մանգասարյանը՝ նույն անձը, ում ամերիկահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանը տարիներ շարունակ մեղադրում էր իր հիմնադրած «Արին կապիտալ» ներդրումային ընկերությունը սնանկացնելու և գումարները յուրացնելու մեջ: Վլադիսլավ Մանգասարյանը մեղադրվում է խարդախության, փողերի լվացման և կանխամտածված սնանկության համար: Նա ներգրավված է մի քանի քրեական գործերում ևս և այժմ կալանքի մեջ է:

Дело о банкротстве компании Эдмонда Худяна направлено в ССС
Инициативная группа по защите интересов зарубежных армянских инвесторов распространила сегодня сообщение, в котором, в частности, говорится:
"Уголовное дело о предумышленном банкротстве компании потерявшего в Армении миллионы долларов, но так и не признанного потерпевшим армянского предпринимателя из США Эдмонда Худяна передано из следственного управления Комитета госдоходов РА в Специальную следственную службу. Об этом адвокату предпринимателя Лернику Ованнисяну сегодня сообщил осуществляющий надзор прокурор Генпрокуратуры РА Лерник Ованнисян.
Вот как комментирует перевод дела в ССС адвокат предпринимателя: "Если дело передано в Специальную следственную службу, значит будут допрошены должностные лица, а это в свою очередь предполагает, что должностные лица действительно причастны к данному делу, о чем мы говорим уже несколько лет. И именно это обстоятельство до сих пор препятствовало раскрытию дела о банкротстве компании, основанной Эдмондом Худяном".
Предприниматель из США Эдмонд Худян тоже неоднократно заявлял, что в данном случае мы имеем дело с профессиональной группой, которая действовала в условиях безнаказанности и пользовалась покровительством поднаторевших в преступлениях против собственности и экономической деятельности высокопоставленных должностных лиц и/или их родственников и которая продолжает действовать по сей день.
Отметим, что предварительное следствие по уголовному делу о доведении до предумышленного банкротства компании, принадлежащей армянскому предпринимателю из США, осуществлялось следственной службой КГД РА уже более двух лет. Несмотря на это по сей день нет ни обвиняемых, ни подозреваемых.
15 дней назад после допроса в КГД был задержан строитель Владислав Мангасарян – человек, которого Эдмонд Худян на протяжении многих лет обвинял в банкротстве основанной им инвестиционной компании "Арин капитал" и присвоении денег. Владислав Мангасарян обвиняется в мошенничестве, отмывании денег и предумышленном банкротстве. Он является фигурантом нескольких уголовных дел и в настоящее время находится под арестом".