Բաց նամակ` ուղղված վարչապետին և քաղաքապետին
Սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը բաց նամակով դիմել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին և Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանին.
«Հարգարժան պարոնայք
Երևանի տրանսպորտային ցանցի ներկա վիճակը չի համապատասխանում ուղևորների նվազագույն պահանջներին և չունի զարգացման հանրօգուտ տեսլական: Այսօր մայրաքաղաքի տրանսպորտային ցանցը ձևավորում են նախ միկրոավտոբուսները, ապա` ավտոբուսները: Ինքնին հասկանալի է, որ միկրոավտոբուսներն ըստ իրենց տեխնիկական բնութագրի, նախատեսված չեն միլիոնանոց քաղաքում ուղևորափոխադրումների համար` հատկապես դրանց ներկայիս բեռնվածությամբ և մաշվածությամբ: Սակայն ավտոբուսային պարկի ավելացումը մենք համարում ենք միայն մասնակի լուծում, քանի որ, նույնիսկ եթե համարենք, որ ավտոբուսներն իրենց աղմկային ֆոնով և հարմարավետությամբ չեն զիջում տրոլեյբուսներին, միևնույն է, դրանք առկա են թողնում տնտեսական և բնապահպանական խնդիրներ:
1) Տրոլեյբուսների ցանցն ընդլայնելով` հասարակական տրանսպորտի ոլորտում հնարավոր է ապահովել ներմուծման փոխարինում, այն է` ներմուծվող վառելիքի սպառումը կփոխարինվի Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի օգտագործման ավելացմամբ: Ներմուծման նվազեցումը երկրի ղեկավարների կողմից բազմիցս հայտարարվել է որպես երկրի տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղենիշներից մեկը: Այդ խնդրի լուծմանը կնպաստի միայն էլեկտրոտրանսպորտի զարգացումը` զգալիորեն նվազեցնելով հանրապետության կախվածությունը ներմուծվող վառելիքից: Բացի դրանից, այդ դեպքում քաղաքի տրանսպորտային համակարգը կդիվերսիֆիկացվի, ինչն էլ ոլորտում մրցակցության աճ կստեղծի:
2) Այսօր, երբ խոշոր արդյունաբերական ձեռնարկությունների ճնշող մեծամասնությունը չի գործում, մայրաքաղաքի աղտոտումների հիմնական մասը բաժին է ընկնում ուղևորատրանսպորտին: Երևանի տրանսպորտային համակարգի հենասյունը դարձնելով էլեկտրոտրանսպորտը` հնարավոր կլինի էապես կրճատել օդի աղտոտվածությունը:
Գիտակցելով, որ էլեկտրատրանսպորտի զարգացումը կապված է որոշակի բարդությունների և ներդրումների հետ, այդուհանդերձ, պետք է նշենք, որ միկրոավտոբուսների եկամտաբերությունը գոյանում է մեր իսկ բնակչութան կողմից վճարվող ուղևարձերից: Հետևաբար, ավելի նպատակահարմար ենք գտնում նույն միջոցներն ուղղել հասարակության և քաղաքի համար ավելի պիտանի և արժանապատվությանը հարիր փոխադրամիջոցի զարգացանը:
Գիտակցում ենք նաև, որ երթուղային տաքսիների ոլորտը, լինելով բարձր եկամտաբեր, դարձել է տարբեր մակարդակի շահերի թիրախ: Սակայն հավատում ենք, որ վճռականությունն ու պատրաստակամությունը` երկրի քաղաքացիների կյանքի որակի բարձրացման գործում, անլուծելի չեն թողնի այս խնդիրը:

Открытое письмо Ассоциации потребителей Армении
Нынешнее состояние транспортной сети г. Еревана не сооветствует минимальным требованиям пассажиров, и лишена ориентира на общественно полезное развитие. Транспортную сеть столицы формируют, во-первых, микроавтобусы, во-вторых, автобусы. Микроавтобусы, исходя из своих технических характеристик, однозначно не предусмотрены для пассажироперевозок в миллионном городе, в особенности при нынешней загрузке и изношенности. Однако расширение автобусного парка мы считаем лишь частичным решением – даже если предположить, что автобусы по шумовому фону и комфорту для пассажира не уступают троллейбусам, они тем не менее оставляют нерешенным целый ряд экономических и экологических задач.
1) Расширяя троллейбусную сеть, в сфере общественного транспорта можно добиться импортозамещения, посредством перехода с импортного топлива на вырабатываемую в Армении электроэнергию. Снижение импорта не раз отмечалось руководителями республики как один из приоритетов национальной экономической политики. Снижению зависимости Армении от импортируемого топлива может содействовать только электротранспорт. Кроме того, в таком случае транспотная сеть города диверсифицируется, что приведет к росту конкуренции в данной сфере.
2) Сегодня, когда подавляющее большинство крупных промышленных предприятий не действует, основная доля загрязнений воздушного бассейна столицы приходится на городской транспорт. В случае, если основным компонентом транспортной сети города станет электротранспорт, загрязнение воздуха можно будет существенно сократить.
Мы отдаем себе отчет в том, что развитие электротранспорта связано с определенными сложностями и затратами, и в то же время должны заметить, что прибыльность микроавтобусов формируется не из чего иного, как из платы за проезд, вносимой нашими же гражданами. Следовательно, считаем целесообразным направить те же средства на развитие транспортных средств, более пригодных для общества города и подобаюших достоинству человека. Мы осознаем, что отрасль маршрутных такси, являясь прибыльной, стала ареной столкновения интересов разного уровня. Однако мы верим, что наличие готовности и решимости в деле повышения качества жизни граждан устранят препятствия к решению этой задачи.