ԵՊՀ-ի պարզաբանումը դասախոս Միրզոյանի «խնդրի» շուրջ
Դեռևս օրեր առաջ` 2013 թ-ի փետրվարի 27-ին, իրեն ԵՊՀ դասախոս հայտարարած Արարատ Միրզոյանը ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի առջև տեղի ունեցած «դասադուլի» ակցիաների ժամանակ ԵՊՀ ռեկտորի օգնական Գևորգ Մելքոնյանի հետ տեղի ունեցած սադրիչ միջադեպի վերաբերյալ հայտարարություն էր տարածել «Facebook» սոցիալական ցանցով, որով դժգոհությունն էր արտահայտել կատարվածի վերաբերյալ ու բացատրություններ պահանջել:
Այդ ժամանակ ԵՊՀ ռեկտորատի անդամները չկարողացան մտաբերել Արարատ Միրզոյան անունով ԵՊՀ դասախոսի և երկար փնտրտուքներից հետո պարզվեց, որ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի 2002 թ-ի շրջանավարտ, «Այ-էֆ-ի-էս-Հայաստան» կազմակերպության ընտրողների իրազեկման մասնագետ Արարատ Միրզոյանի հետ 2012 թ-ի նոյեմբերին մեկ ամսով կնքվել է աշխատանքային պայմանագիր ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հայ արվեստի պատմության և տեսության ամբիոնում որպես դասախոս ժամավճարային հիմունքներով (հեռակա համակարգում) աշխատելու մասին:
Ըստ պայմանագրի` սահմանվել է ընդամենը 27 լսարանային ժամ աշխատաժամանակ: Այնուհետև, ըստ աշխատանքային պայմանագրով սահմանված ժամկետի, 2012 թ-ի դեկտեմբերի 30-ին 40-ից ավելի ժամավճարով դասավանդողների հետ Ա. Միրզոյանի աշխատանքային պայմանագիրը լուծվել է:
Ա. Միրզոյանը որպես դասախոս ընդամենը երկու ամիս է համատեղությամբ աշխատել ԵՊՀ-ում և նրա ամբողջ մանկավարժական ստաժը ԵՊՀ-ում կազմում է երկու ամիս (12 տեսական և 15 գործնական ժամ), այն դեպքում, երբ ներկայումս ասպիրանտների տարեկան մանկավարժական պրակտիկան կազմում է 30-60 ժամ:
Այսպիսով` 2013 թ-ին նա այլևս չի հանդիսացել ԵՊՀ-ում դասավանդող անձ և ԵՊՀ-ի հետ չի ունեցել իրավաքաղաքացիական որևէ հարաբերություն:
Երեկ Ա. Միրզոյանը «Facebook» սոցցանցում ապատեղեկատվություն է տարածել այն մասին, որ ամբիոնի կողմից առաջարկվող պայմանագիրը չի հաստատվել և հիմա նա այլևս ԵՊՀ դասախոս չի համարվում:
Հարկ է նշել, որ այս հայտարարությունը նույնպես ապատեղեկատվություն է, քանի որ ԵՊՀ ամբիոնները պայմանագրեր չեն առաջարկում: ԵՊՀ-ի կողմից հետևողականորեն տարվում է քաղաքականություն, որի նպատակն է հեռակա համակարգում դասավանդելու համար հնարավորինս ներգրավել ԵՊՀ-ում հիմնական հիմունքներով աշխատող դասախոսներին, և ներկայումս չկա անհրաժեշտություն Ա. Միրզոյանին ժամավճարով համատեղությամբ ներգրավել ուսուցման գործընթացին, քանի որ այդ դասընթացը արվեստաբանության բաժնի հեռակա մագիստրատուրայում վարելու է ամբիոնի վարիչ, արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Լ. Չուգասզյանը, ով վարում է նույն դասընթացը առկա համակարգում:
Ցավոք, արդեն որերորդ անգամ արձանագրում ենք, որ համալսարանի հետ կապ չունեցող անձինք, ներկայանալով համալսարանական, անհիմն քննադատում են համալսարանին: Այս երևույթը նոր կիրառվող տեխնոլոգիա է և ճկուն օգտագործվում է համացանցում ապատեղեկատվություն տարածելու նպատակով` ԵՊՀ ուսանողի կարգավիճակ չունեցող անձինք «դասադուլ» են անում ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի առջև, իսկ ԵՊՀ աշխատակցի կամ դասախոսի կարգավիճակ չունեցող անձինք ներկայանում են այդպիսին և քննադատում Մայր բուհին:
Ափսոսանք ենք հայտնում, որ իրենց պրոֆեսիոնալ համարող լրատվամիջոցները տարածում են ապատեղեկատվություն` չփորձելով սկզբնաղբյուրից ճշտել տեղեկատվության ճշմարտացիությունը:

Пояснения ЕГУ по «вопросу» преподавателя А.Мирзояна
27 февраля 2013 г. Арарат Мирзоян, объявивший себя преподавателем Ереванского государственного университета, сделал в социальной сети Facebook запись о провокационном инциденте, произошедшем во время студенческой забастовки перед центральным корпусом ЕГУ, в которой выразил недовольство по поводу произошедшего и потребовал объяснений.
Тогда члены ректората ЕГУ не смогли вспомнить преподавателя по имени Арарат Мирзоян. После долгих поисков выяснилось, что в ноябре 2012 г. с выпускником исторического факультета ЕГУ 2002 года, специалистом по оповещению избирателей организации “АйЭфИЭс - Армения” Араратом Мирзояном был заключен трудовой договор сроком на месяц о работе в качестве преподавателя-почасовика (система заочного обучения) на кафедре истории и теории армянского искусства исторического факультета ЕГУ.
30 декабря 2012 г. вместе с 40 другими преподавателями-почасовиками трудовой договор в соответствии с установленным в нем сроком был расторгнут и с А.Мирзояном.
А.Мирзоян проработал преподавателем ЕГУ всего два месяца, и с 2013 г. он уже не является преподавателем вуза.
Вчера в социальной сети Арарат Мирзоян распространил дезинформацию о том, что предложенный кафедрой договор не был утвержден, и сейчас он уже не считается преподавателем ЕГУ.
Следует отметить, что это заявление тоже является дезинформацией, поскольку кафедры ЕГУ не предлагают договоров. ЕГУ проводит последовательную политику, цель которой вовлекать в преподавательскую работу в заочной системе обучения основных преподавателей университета.
…К сожалению, уже в который раз мы констатируем, что не имеющие отношение к университету лица, представляясь сотрудниками ЕГУ, без каких-либо оснований подвергают критике вуз. Это явление представляет собой новую управляемую технологию, которая используется для распространения в сети дезинформации.
Мы сожалеем, что СМИ, считающие себя прфессиональными изданиями, распространяют дезинформацию, не пытаясь уточнить у первоисточника достоверность сведений.