Ադրբեջանը` քաղաքակրթության թշնամի
Այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը ներկայացրեց հայկական պատմական հուշարձանների ներկա վիճակը, որոնք գտնվում են ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս: Հայ ժողովուրդը իր բազմադարյան պատմության ընթացքում կերտել է մշակույթի բազմաբնույթ և մածաքանակ կոթողներ:
1920 թ. նոյեմբերից խորհրդայնացած Հայաստանը և 1991 թ. ծնունդ առած նրա իրավահաջորդ ներկայիս Հայաստանի Հանրապետությունն իր սահմաններում ներառում է հայոց հայրենիքի շուրջ 1/10 մասը միայն, իսկ մնացածը զավթված և բռնակցված է մնում հարևան պետություններին: Անցած 8-9 տասնամյակների ընթացքում (1920 թ.-ից վեր) Հայաստանի հարևան պետությունները (Թուրքիա, Ադրբեջան, Վրաստան, Իրան) հայկական պատմական հուշարձանների պահպանության հարցում դրսևորել են տարբեր մոտեցումներ: Բացառությամբ Իրանի՝ Հայաստանի Հանրապետության մյուս երեք հարևանների տարածքներում հայկական պատմական հուշարձանները ոչ միայն ենթակա չեն եղել պահպանության, այլև ծրագրված և միտումնավոր ոչնչացվել են: Բոլորովին վերջերս լույս է տեսել «ՎԱՐՁՔ» հանդեսի երրորդ համարը, որտեղ ներկայացված է Ադրբեջանի տարածքում գտնվող հայկական հուշարձանների ներկա վիճակը: Ադրբեջանի պարագայում ավելի դժվար է թարմ տեղեկություններ ձեռք բերել և ունենալ ներկայիս վիճակը պատկերող լուսանկարներ: Համարի մեջ ներկայացված լուսանկարների մեծ մասը կատարվել է բելգիացի լուսանկարիչ Ֆրեդերիկ Դերլեմոնը կողմից:
«Խորհրդային տարիներին արդեն փաստը առկա էր, այդ տարիներին հայկական հուշարձանների ոչնչացումը ավելի ծպտյալ կերպով էր իրականացվում: Օգտվելով խորհրդային հակակրոնական համոզմունքից` առավելագույնն էին արել՝ Ադրբեջանի տարածքում չքանդելով ոչ մի մզկիթ, քանդել էին հայկական բազմաթիվ եկեղեցիներ և վանքեր,- պատմում է Սամվել Կարապետյանը,- խորհրդային տարիներին` 1940-50 թթ.-ին , երբ մոլեգնում էր եկեղեցիների քանդման գործընթացը, կառուցվում էին մզկիթներ: 1960 թ.-ից սկսած` ադրբեջանացիները հորինեցին մի թեզ իրենց ծագման առնչությամբ, իբր քրիստոնեական հուշարձանները ոչ թե հայկական են, այլ իրենց իսկ քրիստոնյա նախնիների՝ աղվանների ստեղծած մշակույթի հուշարձաններ են»:
Հուարձանագետի ներկայացմամբ` մինչև Արցախյան ազատամարտի սկիզբը մենք ունեինք նյութական մշակույթի նշանակալի կորուստներ: Բայց այն ինչ տեղի ունեցավ ազատամարտից հետո աննախադեպ էր:
«Արցախյան ազատամարտի ընթացքում ունեցանք հայրենիքի որոշ մասերի կորուստ: Բարեբախտաբար, նրանց մի մասը հաջողվեց ազատագրել, իսկ մյուս մասը ոչ: Հիմնականում քանդել էին գերեզմանոցները, պայթեցրել եկեղեցիները: Առհասարակ մեր կորուստը կազմում են այն հուշարձանները որոնք շեշտում են հայկականությունը՝ խաչքարերով գերեզմանոցներ, մատուռներ, վանքեր, եկեղեցիներ, իսկ հայկական բերդերը և կամուրջները հիմնականում օգտագործվում են` քերելով հայկական արձանագրություննեը: Եզակի դեպքեր կան, որ եկեղեցիները չեն քանդվել, այլ հարմարեցվել և օգտագործել են: Օրինակ` Գանձակ քաղաքի (նախկինում` Կիրովաբադ) Սուրբ Հովհաննես մայր եկեղեցին հիմա կամերային երաժշտության դահլիճ է, բայց որպեսզի գոյության իրավունք վաստակեր, քերվել են բոլոր շինարարական արձանագրությունները»:
Ս. Կարապետյանը շետում է, որ Աղդամ քաղաքում հայկական հուշարձանները ոչնչացվել են խորհրդային տարիներին, ազատամարտի ընթացքում և շարունակվում են ոչնչացվել ազատամարտից հետո: Ընդ որում` ամենաէականը` ռազմական գործողությունների շրջանից շատ հեռու գտնվող վայրերում, օրինակ` Բաքվի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին կամ Բաքվի գերեզմանոցը, ամբողջ Նախիջևանի տարածքի բոլոր հուշարձանները ընդանրապես պատերազմի գոտու հետ չեն առնչվում:
«Ադրբեջան պետության կեցվածքը հայկական հուշարձանների նկատմամբ բացահայտ թշնամական է, իրենց համար որևէ նշանակություն չունի, թե իրենց ազգի քանիպատիկ անգամ ավել վաղեմության հուշարձաններ են ոչնչացնում,- նշում է Կարապետյանը:- Այսօրվա ադրբեջանցիները, որոնք կովկասյան թաթարների ժառանգներն են, ցարական իշխանության պարտադրմամբ նստակյացութան անցան 19-րդ դարի երկրորդ կեսին: Նրանք մեկ ու կես դարի պատմություն ունեն, մի քանի անգամ գիր են փոխել, բայց հանդգնում են ոչնչացնել հայկական հուշարձանները:
Մեր հարևան երկիրը մի պետություն է, որը թշնամի է քաղաքակրթության: Իրավիճաը կանխելու համար ամեն մի վնասված հուշարձանի խնդրի հետ առնչվող դատական հայց պետք է ներկայացվի մարդու իրավունքների Եվրադատարան, որը պետք է իրականացվի պետական մակարդակով: Սրանք ճանապարհներ են, որոնցով կարող ենք կանխել դեռևս պահպանված հուշարձանների ոչնչացումը: Եթե աշխարհի ականջը հասցնենք հնարավոր է որ ձեռնպահ մնան մնացածը քանդելուց: Մի բան պարզ է մինչև գրպանին չկպնի, խելքներին չի հասնի»:
Սամվել Կարապետյանը խոստացավ, որ շուտով Երևանում կբացվի «Ադրբեջանը` քաղաքակրթության թշնամի» ցուցահանդեսը:

Азербайджан – враг цивилизации
Сегодня на пресс-конференции специалист по памятникам Самвел Карапетян представил состояние армянских памятников, находящихся за пределами сегодняшней Республики Армения. За свою многовековую историю армянский народ создал многочисленные и разнообразные памятники культуры.
Территория Советской Армении, которая образовалась в ноябре 1920 г., и ее правопреемницы – получившей независимость в 1991 г. сегодняшей Республики Армения – охватывает лишь 1/10 часть территории исторической родины, остальная часть захвачена соседними государствами. За прошедшие 8-9 десятилетий (начиная с 1920 г.) соседние с Арменией государства (Турция, Азербайджан, Грузия, Иран) проявляли различные подходы к сохранению армянских исторических памятников. За исключением Ирана на территории остальных трех соседних государств исторические памятники не только не подлежали охране, но и планомерно и умышленно уничтожались.
Совсем недавно вышел в свет третий номер журнала "Варцк", в котором представлено нынешнее состояние армянских памятников, находящихся на территории Азербайджана. Добывать в этой стране свежую информацию и фотографии, свидетельствующие о сегодняшней ситуации, очень сложно. Большая часть опубликованных в номере снимков сделана бельгийским фотографом Фредериком Дерлемоном. "Еще в советское время имелись факты, свидетельствующие о том, что в те годы уничтожение армянских памятников осуществлялось тайно. Пользуясь царящими в Советском Союзе антирелигиозными убеждениями, было сделано максимум возможного, чтобы, не разрушив на территории Азербайджана ни одной мечети, униточжить многочисленные армянские церкви и монастыри,- рассказывает Самвел Карапетян. – В советское время, в 1940-50-е годы, когда осуществлялся процесс разрушения церквей, мечети продолжали строиться. Начиная с 1960-х годов азербайджанцы придумали теорию своего происхождения: якобы христианские памятники не являются армянскими, это культурные памятники, созданные их предками-христианами – албанцами".
По словам специалиста, до начала Арцахской войны мы понесли значительные потери материальной культуры. Но то, что произошло после войны, не имеет аналогов. "В ходе Арцахской войны мы лишились некоторых частей нашей родины. К счастью, часть территорий удалось освободить, но часть – нет. Они разрушили в основном кладбища, взорвали церкви. Вообще мы потеряли те памятники, которые носили ярко выраженный армянский характер: кладбища с хачкарами, часовни, монастыри, церкви. А вот армянские крепости и мосты в большинстве своем используются, но с них стерты армянские надписи. Имеются единичные случаи, когда церкви не были разрушены, их переделали и стали использовать в иных целях. Например, кафедральный собор святого Ованнеса в Гандзаке (бывший Кировабад) сегодня служит в качестве зала камерной музыки, но чтобы сооружение можно было использовать, с него стерли все надписи".
С.Карапетян подчеркивает, что в Агдаме армянские памятники уничтожались в советское время, в годы Арцахской войны и продолжают уничтожаться после войны, и, что существенно, в местах, расположенных очень далеко от зоны боевых действий – например, церковь святой Богородицы или кладбище в Баку, все памятники на территории Нахичевана.
"Отношение Азербайджана к армянским памятникам носит откровенно враждебный характер. Для них не имеет никакого значение, памятники какой давности они уничтожают,- отмечает Самвел Карапетян. – Сегодняшние азербайджанцы, являющиеся потомками кавказских татар, перешли на оседлый образ жизни во второй половине 19-го века по требованию царской власти. Их история насчитывает полтора века, они несколько раз меняли письменность, но осмеливаются уничтожать армянские памятники. Соседнее с нами государство является врагом цивилизации. Для того, чтобы остановить этот процесс, необходимо по каждому случаю разрушения памятника обращаться с иском в Европейский суд по правм человека, что должно осуществляться на государственном уровне. Вот тот путь, который поможет предотвратить уничтожение сохраняющихся пока памятников. Если мы доведем до международной общественности эту ситуацию, возможно, они воздержатся от дальнейших разрушений. Ясно одно: пока мы не ударим по их карману, они не образумятся".
Самвел Карапетян пообещал, что очень скоро в Ереване откроется выставка "Азербайджан – враг цивилизации".