Արցախի հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությունը
Վերահաստատելով նախկինում արված մեր բոլոր հայտարարությունները հակամարտության կարգավորման Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկվող Հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ՝ հայտարարում ենք, որ առ ոչինչ ենք համարելու այդ սկզբունքները հաստատող՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված ցանկացած փաստաթուղթ։ Մեզ համար ակնհայտ է, որ ոչ մի միջպետական համաձայնագիր չի կարող ունենալ իրավական ուժ, եթե այն`
1) ուղղված է մարդու հիմնարար իրավունքների սահմանափակմանը,
2) կնքվում է ուժի կիրառման սպառնալիքի և տնտեսական հարկադրանքի ազդեցության տակ,
3) նսեմացնում է ազգային-ազատագրական պայքարում հաղթած ժողովրդի արժանապատվությունը և նրան զրկում իր հաղթանակի արդյունքներից։
Շարունակում ենք մնալ այն համոզման, որ Ադրբեջանի և ԼՂՀ միջև խաղաղություն հաստատելու միակ ճանապարհը մեր պետության անվերապահ միջազգային ճանաչումն է և ըստ այդմ էլ դրական հանգամանք ենք համարում նորերս ԼՂՀ իշխանությունների հայտարարությունները ի նպաստ արցախյան հանրության այս դիրքորոշման։
Ուստի, սույն թվականի հունիսի 24-ն Կազանում հանդիպող երեք պետությունների նախագահներին մենք կոչ ենք անում հաշվի առնել այս քաղաքական իրողությունը և քաղաքական կամք դրսևորել խաղաղ բանակցությունների նոր ձևաչափ ընդունելու համար։
Տարածաշրջանում ժողովուրդների խաղաղ և ազատ զարգացումը հնարավոր է ապահովել մարդու իրավունքների համընդհանուր հարգանքի միջոցով միայն։ Այդ սկզբունքի հիման վրա խարսխված բանակցությունների ձևաչափը ճանապարհ կբացի վեճերի խաղաղ կարգավորման համար։

Заявление неправительственных организаций Арцаха
Подтверждая все наши прежние заявления касательно предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ Базовых принципов по урегулированию карабахского конфликта, заявляем, что не намерены признавать никакие документы, подписанные Арменией и Азербайджаном по данным принципам. Мы убеждены, что ни одно межгосударственное соглашение не может иметь юридической силы, если оно:
1) нацелено на ограничение основополагающих прав человека;
2) заключено под воздействием угрозы применения силы или экономического принуждения;
3) попирает достоинство победивших в национально-освободительной борьбе людей и лишает их плодов своей победы.
Мы, как и прежде, убеждены в том, что единственным путем установления мира между Азербайджаном и НКР является безоговорочное международное признание нашего государства и, в связи с этим, считаем позитивными недавние заявления властей НКР, подтверждающие данную позицию арцахской общественности.
Исходя из этого, мы призываем трех президентов – участников встречи в Казани, считаться с данными политическими реалиями и проявить политическую волю для формирования нового формата переговоров. Мирное и свободное развитие народов в регионе может быть гарантировано лишь путем уважения фундаментальных прав человека. Формат переговоров, основанный на этом принципе, может открыть путь для мирного решения существующих проблем.