Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ձգտում է դառնալ ընդդիմադիր լիդեր
«Այս տարվա ընտրությունները որակապես տարբերվում էին նախորդից: Բայց ասել, որ որևէ լուրջ բան փոխվեց, չեմ կարող: Եղավ այն, ինչ ես նախօրոք կանխագուշակել էի: Միակ բանը, որին չէի սպասում, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի 37 տոկոս ձայն հավաքելն էր: Ես կարծում էի՝ նա կունենա մոտ 30 տոկոս ձայն: Իսկ դիտորդներն այս ընտրությունները բնորոշում են այնպես, ինչպես բնորոշել են խորհրդարանական ընտրությունները»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա կարծիքով՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին քվեարկել են ոչ թե այն մարդիկ, ովքեր համակրում են նրան, այլ նրանք, ովքեր դեմ են իշխանությանը:
Ըստ քաղաքագետի՝ այս տարվա հետընտրական գործընթացը ևս տարբերվում է նախորդից. «2008թ. կար ոգևորվածություն, որն այսօր պակասում է: Չկա մարդկանց այն հոծ բազմությունը: Խոսում է միայն Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, և վատ կազմակերպվածության պատճառով նրա ձայնը այքնան էլ լսելի չէ բոլորի համար»:
Ամփոփելով՝ Իսկանդարյանը նշեց. «Մեզ մոտ զգացվում է ընդդիմության ուժեղ շունչ, ինչը մի քանի անգամ ապացուցվել է: Րաֆֆին ձգտում է դառնալ ընդդիմադիր լիդեր, ինչը այս տարիների ընթացքում նրան չի հաջողվել և կարծում եմ, որ դժվար թե հաջողվի»:

Раффи Ованнисян стремится стать лидером оппозиции
"Выборы этого года качественно отличались от предыдущих. Но сказать, что что-то серьезно изменилось, я не могу. Произошло то, что я заранее предсказывал. Единственное, чего я не ожидал, это полученные Раффи Ованнисяном 37 процентов голосов. Мне казалось, что он получит около 30 процентов. Наблюдатели характеризуют эти выборы так, как они характеризовали парламентские",- заявил сегодня на пресс-конференции политолог Александр Искандарян.
По его мнению, за Раффи Ованнисяна проголосовали не те, кто ему симпатизирует, а те, кто против власти.
А.Искандарян также считает, что поствыборные процессы этого года отличаются от предыдущих. "В 2008 г. было воодушевление, которого недостает сегодня. Нет того огромного количества людей. Говорит лишь Раффи Ованнисян, которого из-за плохой организации слышат не все",- отметил политолог.
В заключение Александр Искандарян отметил: "У нас чувствуется сильное дыхание оппозиции, что подтверждалось неоднократно. Раффи стремится стать лидером оппозиции, что за эти годы ему не удавалось и, думаю, вряд ли удастся".