Եվս մեկ ջավախքահայ կարող է վերադառնալ տուն
Ախալքալաքի «Երիտասարդական ռադիոյի» և «Ջավախք-ինֆո» լրատվական կայքի գործադիր տնօրեն Արամ Բաթոյանն արդեն կարող է վերադառնալ Ջավախք. նրա վրա նույնպես տարածվեց Վրաստանում կիրառված համաներումը:
Հիշեցնենք, որ 2008թ-ի հուլիսի 21-ին «Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինքի մի շարք ակտիվիստների հետ ձերբակալվեց նաեւ Արամ Բաթոյանը: Զենք պահելու մեղադրանքը հենց ձերբակալության օրվանից առաջադրվեց Արամին. «Կալաշնիկով» տեսակի զենքն իբրև հայտանաբերվել էր ռադիոկայանի սպունգապատ սենյակում` սպունգի հետեւում: Նրան երկու օր պահելուց հետո և մեկ ամիս երկրից չհեռանալու ստորագրությամբ ազատ էին արձակել: Արամն, այնուամենայնիվ, հեռացել էր Վրաստանից, ինչից հետո նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարվեց:
Ախալքալաքի շրջանային դատարանը, Արարատ Եսոյանի նախագահությամբ, հեռակա կարգով անցկացնելով դատական նիստերը, 4 տարվա ազատազրկման էր դատապարտել Արամ Բաթոյանին` զենքի ձեռքբերման ու պահպանման և զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու համար:

Еще один джавахкский армянин может вернуться домой
Исполнительный директор ахалкалакского "Молодежного радио" и информационного сайта "Джавахк Инфо" Арам Батоян уже может вернуться в Джавахк – объявленная в Грузии амнистия распространилась и на него.
Напомним, что Арам Батоян был задержан 21 июля 2008 г. вместе с группой активистов демократического блока "Единый Джавахк". С первых же дней ему было выдвинуто обвинение в хранении оружия: якобы в одной из комнат радиостанции был обнаружен автомат Калашникова. После 2-дневного задержания Батояна отпустили под подписку о невыезде. Несмотря на это, Арам уехал из Грузии, после чего его объявили в розыск.
Окружной суд Ахалкалака под председательством судьи Арарата Есояна, проведя в заочном порядке судебные заседания, приговорил Арама Батояна к 4 годам лишения свободы за приобретение и хранение оружия и оганизацию массовых беспорядков.