Ադրբեջանի ցնցող բացահայտումը. փողով չի կարելի բոլորին գնել
Փողի միջոցով կարելի է որոշ խնդիրներ լուծել, սակայն՝ ոչ բոլորը: Երբեմն էլ այն կարող է հակառակ ազդեցությունն ունենալ:
Ադրբեջանը հրաշալի օրինակ է վիթխարի հարստություն դիզած մի երկրի, որն իր միլիարդավոր նավթադոլարներն օգտագործում է օտարերկրյա քաղաքական գործիչներին և զանազան ասպարեզների մարդկանց կաշառելու համար՝ փորձելով բարելավել իր վատ համբավն ամբողջ աշխարհում: Ի դեպ, «խավիարի դիվանագիտություն» եզրույթը հատուկ հորինվել է բնութագրելու համար այն «բարիքները», որոնք ադրբեջանի պաշտոնատարները կանոնավորապես և առատաձեռնորեն բաժանում են՝ իրենց լիրբ նպատակներին հասնելու համար:
Օրինակ՝ Բաքուն հինգ միլիոն դոլար հատկացրեց Մեխիկո քաղաքի զբոսայգին վերանորոգելու համար, միայն մի պայմանով, որ Հեյդար Ալիևի արձանը տեղադրվի այդ նշանավոր վայրում: Սակայն, երբ մեքսիկացի ակտիվիստներն իմացան այս անվայել գործարքի մասին, բռնակալի արձանն ապամոնտաժվեց և առանց ձևականությունների շպրտվեց պահեստը:
Ադրբեջանի պաշտոնատարները սկսում են հասկանալ, որ ոչ բոլորին կարելի է գնել, և դեռ կան շատ պատվարժան մարդիկ այս աշխարհում, որոնք անկաշառ են: Այդ մարդկանցից մեկն էլ Պետեր Սավոդնիկն է՝ մի անբասիր ազնվության տեր անձնավորություն «Նյու Յորք Թայմս» թերթից: Այս ամսվա սկզբին, ադրբեջանցի մուլտիմիլիարդատեր Իբրահիմ Իբրահիմովն ամերիկացի լրագրողին հրավիրել էր Բաքու, որպեսզի «Նյու Յորք Թայմս»-ում գովասանքի խոսքեր գրեր իր ընդարձակ շինարարական ծրագրի մասին:
Ամենևին չտպավորվելով նորահարուստ ադրբեջանցի օլիգարխի շռայլություններից, Սավոդնիկը ջախջախիչ հոդված էր գրել՝ ծաղրելով Իբրահիմովի անհեթեթ պատրանքը: Ահա համառոտ հատվածներ թղթակցի ծավալուն հոդվածից.
Իբրահիմովը նախատեսում է «խեցգետնու տեսք ունեցող մի լայնատարած շինություն կառուցել Կասպից ծովում՝ «Khazar Islands» անվամբ, որը բաղկանալու է 55 արհեստական կղզիներից՝ հազարավոր բնակարաններից, առնվազն ութ հյուրանոցից, «Ֆորմուլա 1» վազքուղով, նավասպորտային ակումբով, օդանավակայանով և աշխարհի ամենաբարձր՝ «Ադրբեջանի աշտարակ» շենքով, որի բարձրությունը կկազմի 1050 մետր: Երբ ամբողջ համալիրը կառուցվի … 800 հազար մարդ կապրի «Khazar Islands»-ում, այնտեղ նաև կլինեն հյուրանոցային սենյակներ մյուս 200 հազարի համար ... Այն կարժենա մոտ 100 միլիարդ դոլար»:
Սավոդնիկը հայտնում է, որ Բաքու ժամանելուց մեկ օր առաջ, Իբրահիմովի ներկայացուցիչը եկել էր Մոսկվա, որպեսզի անձամբ իրեն հանձնի «Khazar Islands» նախագծի մասին գիրք և DVD-սկավառակ: Բաքվում լրագրողն ապշել էր օլիգարխի շռայլ ապրելակերպից. «այնպես էր բազմել սև Ռոլս Ռոյսի հետևի նստատեղին, կարծես այն սլանում էր կառուցվելիք կղզեխմբի թիվ մեկ կղզու վրայով: Նրա 23-ամյա օգնական Նիգյար Հուսեյնլին նստած էր առջևում, սև-սպիտակ ծաղկանախշերով կիսաշրջազգեստով, սև զուգագուլպաներով և սև ուղղանկյունաձև ակնոցով: Թվում էր, որ նա անընդհատ անհասկանալիորեն մտահոգված էր: Նա չափից շատ օծանելիք էր օգտագործել, որն, ինչպես ինքն ասաց՝ բերվել էր Իտալիայից: «Երբ պարոն Իբրահիմովն Ադրբեջանում է լինում», ասաց Հուսեյնլին, «նա միշտ վարում է իր սև Ռոլս Ռոյսը: Իսկ Դուբայում նա մեկ ուրիշ կարմիրն ունի»:
Ցուցադրելով «կոկորդիլոսի կաշվից «Ստեֆանո Ռիչի» ապրանքանիշի կապույտ կոշիկները, որոնք համապատասխանում էին նրա «Ստեֆանո Ռիչի» կապույտ ջինսին, «Զիլլի» կապույտ պիջակին և «Զիլլի» կապույտ վերնաշապիկին», Իբրահիմովը Սավոդնիկին ասաց, որ «Ադրբեջանի աշտարակը» անկասկած հայտնվելու է Գինեսի ռեկորդների գրքում: Իբրահիմովն ասաց, որ եթե Սաուդյան Արաբիան կամ Արաբական Էմիրաթները, կամ որևէ մեկը, որևէ այլ վայրում փորձի ավելի մեծ շենք կառուցել, ապա նա էլ ավելի մեծն է կառուցելու:
Սավոդնիկը գրում է, որ ադրբեջանցի օլիգարխը Իլհամ Ալիևին բնութագրեց որպես շեֆերի շեֆ, «մեծ պաշտպան, աջակից և Ադրբեջանի ժողովրդի փրկչի որդի»: Երբ «Նյու Յորք Թայմս» թերթի թղթակիցը Իբրահիմովին հարցրեց «Ալիևի վարչակարգի այլ հատկանիշների՝ թափանցիկության, քաղաքացիական ազատությունների բացակայության և ընդդիմության ակտիվիստների կալանավորման մասին», նա տվեց բոլոր օլիգարխներին հատկանշական պատասխանը. «Ես քաղաքականության մասին ոչինչ չգիտեմ»:
Ամերիկացի լրագրողն իր հոդվածում անարգանքի խոսքեր էր գրել ոչ միայն Իբրահիմովի, այլ նաև նրա երկրի մասին. Ադրբեջանը «չի կառուցում այն, ինչ ամբողջ աշխարհին է պետք և չունի համաշխարհային ճանաչում ունեցող համալսարաններ: Սակայն, այն ունի նավթ»: Իր երկրորդ հոդվածում, Սավոդնիկը եզրափակում է. «Բոլոր ապակիների, պողպատի և նեոնային լույսերի ներքո, այն [Ադրբեջանը] շարունակում է մնալ որպես բռնատիրական երկիր»:
Առաջին անգամ չէ, որ «Նյու Յորք Թայմս»-ը Ադրբեջանին մերկացնող հոդված է հրապարակում: 2003 թ. հոկտեմբերի 27-ին թերթն իր խմբագրականում գրել էր. «Գործարար, «փլեյբոյ» և նորելուկ քաղաքական գործիչ Իլհամ Ալիևը գեղեցիկ նվեր ստացավ իր հորից՝ Ադրբեջան երկիրը: Հեյդար Ալիևը մշտապես, համարյա 34 տարի ղեկավարել էր Ադրբեջանը, սկզբում որպես Խորհրդային քաղբյուրոյի գործիչ, այնուհետև որպես բռնակալ: Երբ խիստ հիվանդության պատճառով նա այլևս չէր կարող շարունակել, նա օծեց որդուն՝ իր փոխարեն նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու համար: Իլհամ Ալիևն օգտագործելով պետության բոլոր լիազորությունները, կեղծիքներով լի քարոզարշավ ծավալեց, իսկ այնուհետև տոնեց իր հաղթանակը՝ ձերբակալելով ընդդիմության մեծ մասը:
«Նյու Յորք Թայմս» թերթը եզրափակել էր իր խիստ քննադատական խմբագրականը հորդորելով Միացյալ Նահանգներին «հեռավորություն պահել նախագահ Ալիևից և խուսափել նավթային հարստությունների վրա բազմած բռնակալներին աջակցելու անհաջող պատմության կրկնությունից»: Ցավոք, այս նախազգուշացումն անուշադրության մատնվեց Միացյալ Նահանգների իրար հաջորդող վարչակազմերի կողմից:

Money may help solve some problems, but does not solve them all. And sometimes it backfires!
Azerbaijan is the perfect example of a filthy rich country using its billions of petrodollars to win over foreign politicians and individuals in all walks of life in an attempt to improve its shoddy image around the world. In fact, the term "caviar diplomacy" was specially coined to describe the "goodies" that Azeri officials regularly and generously distribute to achieve their sinister purposes.
For example, Baku paid $5 million to Mexico City to renovate a park on condition that the statue of former President Heydar Aliyev be displayed in that prominent location. After Mexican activists became aware of this unseemly deal, the dictator’s statue was dismantled and unceremoniously dumped in storage.
Azeri officials are finding out that not everyone can be bought and there still are some honorable people in this world who cannot be bribed! One such person with impeccable integrity is Peter Savodnik of the New York Times. Earlier this month, the American journalist was invited to Baku by Ibrahim Ibrahimov, an Azeri multi-billionaire, in order to get the New York Times to write a puff piece on his gargantuan construction project.
Unimpressed by the excesses of the nouveau riche Azeri oligarch, Savodnik wrote a scathing article ridiculing Ibrahimov’s grotesque vision. Here are brief excerpts from the reporter’s lengthy article:
Ibrahimov is planning to build "a sprawling, lobster-shaped development called Khazar Islands -- an archipelago of 55 artificial islands in the Caspian Sea with thousands of apartments, at least eight hotels, a Formula One racetrack, a yacht club, an airport and the tallest building on earth, Azerbaijan Tower, which will rise 3,445 feet. When the whole project is complete… 800,000 people will live at Khazar Islands, and there will be hotel rooms for another 200,000. …It will cost about $100 billion."
Savodnik reports that the day before he arrived in Azerbaijan, Ibrahimov’s representative flew to Moscow to hand-deliver a book and DVD on the Khazar Islands project. Once in Baku, the journalist was struck by the oligarch’s lavish lifestyle -- "sitting in the back seat of a black Rolls-Royce as it tore across island No. 1 of his soon-to-be built archipelago. Nigar Huseynli, his 23-year-old assistant, was sitting up front in a black and white floral-print skirt, black tights and rectangular black sunglasses. She seemed to be vaguely worried, always. She wore a great deal of perfume that, she said, came from Italy. ‘When he's in Azerbaijan,’Huseynli said, ‘Mr. Ibrahimov always drives in his black Rolls-Royce. In Dubai, he has a red one.’"
Sporting "blue Stefano Ricci crocodile-skin shoes that matched his blue Stefano Ricci jeans, blue Zilli jacket and blue Zilli button-down shirt," Ibrahimov told Savodnik that the Azerbaijan Tower would definitely be in Guinness World Records. If the Saudis or Emiratis or anyone anywhere tried to build a bigger building, Ibrahimov said he would then build an even bigger one!
Savodnik writes that the Azeri oligarch described Pres. Ilham Aliyev, the Boss of All Bosses, as "a great supporter, an ally, the son of the savior of the people of Azerbaijan." When the NY Times reporter asked Ibrahimov "about other features of his regime: the lack of transparency, the lack of civil liberties, the detention of opposition activists," his response was typical of all oligarchs: "I don't know anything about politics."
The American journalist boldly slammed both Ibrahimov and his country: Azerbaijan "builds nothing that the rest of the world wants and has no internationally recognized universities. It does, however, have oil." In a follow up article, Savodnik concluded: "Underneath all the glass and steel and neon lights, it [Azerbaijan] is still an authoritarian state."
This is not the first time The New York Times has published an exposé of Azerbaijan. In an October 27, 2003 editorial, the newspaper wrote: "Ilham Aliyev, businessman, playboy and novice politician, received a nice gift from his father -- the country of Azerbaijan. Heydar Aliyev had ruled Azerbaijan almost continuously for 34 years, first as an agent of the Soviet Politburo and then as an autocrat in his own right. When he became too ill to continue, he anointed his son to run for president in his place. Ilham Aliyev ran a rigged campaign, using all the powers of the state, and then celebrated his victory by arresting most of the opposition."
The New York Times concluded its scathing editorial by urging the United States to keep Pres. Aliyev "at arm's length and avoid repeating the unfortunate history of supporting autocrats who sit atop oil riches." Regrettably, this warning went unheeded by successive US administrations.