Արմեն Մովսիսյանի անորոշ պատասխանները
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը չի կողմնորոշվում, թե «Նաիրիտ գործարանի» վերաբերյալ ինչպիսի պատասխան տա լրագրողներին: Մինչ այժմ նա հայտարարում էր, որ ITERA ընկերության հետ բանակցություններ են տարվում: Սա նախարարի վերջին մեկ տարվա հիմնական պատասխանն էլ լրատվամիջոցներին: Ըստ Ա. Մովսիսյանի` հունվարին ամեն ինչ պետք է պարզ դառնար: Այս խոստումը տվել են նաև գործարանի աշխատակիցներին: Հունվարը վաղուց ավարտվել է, այդպես էլ հայտնի չէ, թե ինչ ճակատագիր է սպասվում «Նաիրիտին»:
Երեկ Արմեն Մովսիսյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե ի՞նչ ճակատագիր է սպասվում «Նաիրիտի» գործարանին, հայտարարել է. «Ծրագիրը «Ջակոբս» ընկերության կողմից հավանության է արժանացել, հիմա շահագրգիռ կողմի հետ դա ենք քննարկում։ Շուտով դա էլ պարզ կլինի։ Բոլոր պարտքերը վճարվելու են, բայց թե երբ, դժվարանում եմ ասել։ Շատ բարդ թեմա է, այնպես չի էլի, որ 1-2 օրից, կամ 1 ամսից կլուծվի, ամեն դեպքում, քննարկումների մեծ մասն անցել է, հիմա ամփոփման փուլում ենք գտնվում»։
2011թ. «Նաիրիտ գործարան»-ի ֆինանսական հաշվետվությունում նշվում է, որ «Նաիրիտ գործարանի» բաժնետերերն ու պարտատերերը արտադրության վերակառուցման և վերազինման 2011-2019թթ նոր ծրագրի կատարման համար հայտարարել են կառավարման օպերատորի ընտրության մրցույթ: Զարգացման ծրագրի իրականացման համար գործարանին
անհրաժեշտ է 400-500 մլն ԱՄՆ դոլար: Ծրագրի իրականացման նպատակով 2012թ.-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և ITERA International Energy L.L.C. միջև կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր, համաձայն որի` կողմերը պետք է ջանքեր գործադրեն ծրագրի արդյունավետ իրագործման համար և այդ նպատակով համատեղ կազմվել է աշխատանքային խումբ:
Ըստ նույն հաշվետվության` Jacobs Consultancy Limited ընկերության կողմից կատարվում են աշխատանքներ` ծրագրի իրագործման նպատակահարմարության վերաբերյալ տեխնիկական խորհրդատվություն և համապատասխան մասնագիտական եզրակացություն տրամադրելու նպատակով:
Նախարար Մովսիսյանը չի ասել, թե ով է վճարելու Rhinoville Property Limited-ի, ինչպես նաև գործարանի միլիոնավոր դոլարների պարտքերը` նոր օպերատորն է ստանձնելու այդ պարտավորությունները, թե ՀՀ պետբյուջեն:

Nairit's Uncertain Fate: Even Energy Minister is Short on Specifics
RA Minister of Energy and Natural Resources Minister Armen Movsisyan seems to be at a loss for words when reporters quiz him about the fate of the ailing Nairit Rubber Plant.
The only line he’s come up with for the past year is that the government is still negotiating with a company called ITERA International Energy L.L.C.
Movsisyan’s last official pronouncement on Nairit was that everything would be settled in January. Well, January has come and gone and still no decision has been reached.
At a press conference yesterday, Minister Movsisyan stated that the government had approved a program proposed by Jacobs Consultancy Ltd. to provide technical advice and other professional services.
“All the debt will be paid. As to when, I can’t say. It’s a very complicated matter. Nevertheless, discussions between the parties have taken place and are now being assessed,” Movsisyan told reporters.
In 2011, Nairit shareholders and creditors announced a competitive bid to appoint a new operator to implement the plant's 2011-2019 development program valued at $400-$500 million.
Last year, the Armenian government and ITERA signed an agreement of cooperation that led to the creation of a working group tasked with the effectively implementing the development program.
Minister Movsisyan failed to mention who would be paying the debts of Rhinoville Property Ltd. or the other millions in loan obligations - the new operator or the Armenian government?