ՀՀ նախագահի միայն մեկ թեկնածու է հիշատակում Ջավախքը իր նախընտրական ծրագրում
Վրաստանի քաղաքական դաշտում տեղի ունեցած փոփոխությունները և Վրաստանի նոր վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլու տված խոստումները ջավախքցիներին դեռևս հստակեցման փուլում են: Դպրոցներում հայոց լեզվի դասաժամերի ավելացմումը, հայոց լեզուն տարածաշրջանային լեզու հռչակելը, Ջավախքում սոցիալ-տնտեսկան ծրագրեր իրականացնելը, հայ-վրացական համալսարան բացելը, հայ ակտիվիստների նկատմամբ հետապնդումները դադարեցնելը, «վիճելի» համարվող եկեղեցիները Վիրահայոց թեմին վերադարձնելը և մի շարք այլ խնդիրների վերջնական լուծում ստանալ կամ չստանալը կերևա առաջիկայում: Թե ինչ դերակատարություն կունենա այս ամենում Հայաստանի Հանրապետությունն ու ՀՀ ապագա նախագահը, արդեն իսկ ուրվագծվում է նրանց նախընտրական ծրագրերով:
ՀՀ նախագահի 7 թեկնածուների հրապարակած նախընտրական ծրագրերից միայն մեկում է հիշատակվում հայաբնակ Ջավախքը: «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է արտաքին քաղաքականության ոլորտում` իր հետապնդած նպատակներում առանձնացրել Ջավախքը: Ր. Հովհաննիսյանը նպատակ ունի Վրաստանի հետ հարևանությունը վերածել կայուն զարգացող գործընկերության: «Երկկողմ, բազմաշերտ համագործակցություն` ազգային անվտանգության գործոն հանդիսացող Ջավախքում առկա ազգային-քաղաքացիական խնդիրների լուծման ճանապարհով»:
Մնացյալ թեկնածուները, այդ թվում գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը, չեն հիշատակել Ջավախքը` չնայած 2008թ.-ից ի վեր բազմաթիվ ջավախքահայեր ստացել են ՀՀ քաղաքացիություն, որպեսզի կարողանան մեկնել Ռուսաստանի Դաշնություն արտագնա աշխատանքների: Հետևաբար, նրանք լիիրավ ՀՀ քաղաքացի են դարձել` ընտրելու իրավունքով:
Ավելին, նախագահի նախորդ ընտրությունների ժամանակ, հիշեցնենք, Սերժ Սարգսյանին սատարող ջավախքյան կառույցները ջավախքցիների զանգվածային «ներհոսք» էին կազմակերպել Ս. Սարգսյանի ձայներն ապահովելու նպատակով: Չի բացառվում, որ նույնն անեն այս տարի:
Անդրադարձ կատարելով նախագահի նախորդ ընտրություններին` հիշեցնենք, որ 2008-ի նախագահի թեկնածուներից Ջավախքին անդրադարձել էին ՀՅԴ թեկնածու Վահան Հովհաննիսյանն ու ԱԺՄ նախագահ Վազգեն Մանուկյանը: Վահան Հովհաննիսյանը շեշտել էր, որ Վրաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունները կարևոր են նաև Ջավախքի հայության իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից. «Հաշվի առնելով Ջավախքի առանձնահատուկ պայմանները եւ նման հարցերում միջազգային փորձը` Հայաստանը պետք է ջանք գործադրի հարեւան Վրաստանի հետ երկկողմ համաձայնագրեր կնքելու` Ջավախքի եւ հարակից շրջաններում ավանդաբար ապրող հայությանը տնտեսական, սոցիալական, քաղաքական եւ մշակութային կյանքի բոլոր բնագավառներում աջակցելու համար»։
ԱԺՄ նախագահ Վազգեն Մանուկյանն իր ծրագրում ընդգծել էր, որ վիրահայության խնդիրները պետք է միշտ լինեն ՀՀ-ի ուշադրության կենտրոնում. «Միջազգային իրավական նորմերը հաշվի առնելով` պետք է Վրաստանի հետ բանակցությունների միջոցով փորձել լուծում տալ Ջավախքում հայոց լեզվի տարածաշրջանային կարգավիճակի հարցին։ Վրաստանի հետ կնքվելիք մեծ միջպետական պայմանագրի շրջանակում խորացնել ՀՀ-Ջավախք կապերը գիտական, կրթական եւ մշակութային ոլորտներում»։
Նախագահի թեկնածուները, բացի մեկից, այս անգամ շրջանցել են նաև Վրաստանի հետ հարաբերությունների տեսլականի մասին դատողությունները: ՀՀ նախագահի թեկնածու, «Ազատություն» կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանը նպատակ ունի նոր մակարդակի բարձրացնել Վրաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունները՝ արագացնելով եւ ընդլայնելով երկու երկրների միջև տնտեսական ինտեգրացիոն գործընթացները: «Կողջունենք և կաջակցենք վրաց-աբխազական երկաթուղին վեաբացելու Վրաստանի իշխանությունների ջանքերի իրականացմանը: Պատրաստակամություն ենք հայտնում մեր հնարավորությունների սահմաններում օգնել վրացական իշխանություններին երկրի հայ քաղաքացիների և նրանց համայնքային կառույցների բարձրացրած հարցերին կառուցողական լուծումներ տալու գործում»,- իր ծրագրում արձանագրել է թեկնածուն:
Պատասխանելով «Հետքի» հարցին, թե կոնկրետ Ջավախքի վերաբերյալ ի՞նչ է առաջարկում, Բագրատյանը մանրամասնում է. «Բարեկամություն Վրաստանի հետ: Ես կանեմ այն, ինչ արել են նախկինում»:
Հ. Բագրատյանը կարծում է, որ վրացիները դեմ չեն, եթե ճիշտ ես աշխատում, որպեսզի նրանց սոցիալ-մշակութային ինքնավարությունը եւ նույնականությունը պահպանվի: «Ուրիշ ի՞նչ կարող եմ անել: Ջավախքի հետ մենք այնքան լավ էինք 1993-ին, առաջին ավտոճանապարհը մենք մտանք սարքեցինք Վրաստանի տարածքում, եւ նրանք մեզ թույլ տվեցին, Թիֆլիսում մինչեւ 2004 թվականը լույս չի եղել, բայց Ջավախքը Հայաստանից լույս է ստացել, ես եմ արել դա որպես վարչապետ»:
Բագրատյանը հիշեցնում է 1993-94թթ. ժամանակագրությունը, երբ Վրաստանի վարչապետ Օթար Փացացիան տասնյակ անգամներ այցելել է Հայաստան. «Մարդավարի բացատրում էինք, ասում էինք՝ մարդկանց կենցաղի հետ կապված խնդիրներ ունենք, սրանք մի դիտարկեք որպես Վրաստանի անկախության դեմ ուղղված միջոցառումներ: Վրաստանի ներկայիս ղեկավարությանը չեմ ճանաչում, բայց ինչու՞ պիտի նրանք դեմ լինեն սրան: Ի վերջո, մենք հո չե՞նք ասում Ջավախքը դարձնենք պետություն, անջատենք, մենք ասում ենք՝ այնպես է ստացվել, որ դա պատմականորեն, հատկապես վերջին 150 տարիների ընթացքում բնակեցված է եղել հայերով, եւ հայերը որպես հայ պետք է այդտեղ ապրեն, եկեղեցիները որպես հայկական եկեղեցիներ պետք է մնան, ես չեմ կարծում, որ մեր այս պահանջը կամ խնդրանքը, այսպես ձեւակերպեմ, վրացական կողմի համար պետականության կորուստ է նշանակում: Վրաստանում էլ այսպես ասած «բազեներ» կան, բայց իմ փորձը ցույց տվեց այլ բան: Ես սկզբում մտածում էի, որ հնարավոր չէ խնդրին մոտենալ: Մեկ-երկու՝ խնդիրը լուծվեց: Այսօր մենք դասագիրք ենք ուղարկում Ջավախք: Սա էլ պիտի հասկանանք, չէ՞: Ինչը թույլ չեն տալիս, կարելի է պայմանավորվել: Վստահ եմ, ինչքան էլ մեզ ցույց տան սոցիոլոգիական հարցումներ, վրացիները հայերին վտանգավոր չեն համարում: Այսինքն՝ չեն համարում մի ժողովուրդ, որը վրացիների վատն է ուզում: Բայց նրանք պետք է նաեւ մեզ հարգեն, որ մենք մեր իդենտիֆիկացիայի հետ կապված չենք զիջի»:
ՀՀ նախագահի էպոսագետ թեկնածուն այս հարցում ծայրահեղական է. նա նախընտրական ծրագիր չի հրապարակել, սակայն առիթի դեպքում մշտապես հայտարարում է, որ Ջավախքը պետք է միավորել Հայաստանին, և այստեղ երկրորդ կարծիք լինել չի կարող: Իսկ ճանապարհը հետևյալն է. «Ջավախքի հայությունը ինքն է այդ հարցը բարձրացնում, մենք էլ մեր, Մայր Հայրենիքը` իր պարտքն է կատարում»: Վ. Սեդրակյանը կարծում է, որ Վրաստանի հետ խնդիր Հայաստանը չի ունենա, և «նախագահը հենց դրա համար է», որ խնդիր չլինի: «Ի՞նչ պետք է անեն` ճանապարհները կփակեն, մենք էլ իրենց գազամուղը կփակենք, եթե իրենք այդ նավթամուղը չունեն, իրենք ընդհանրապես աշխարհին հետաքրքիր չեն: Վրացիները նման քայլի չեն դիմի»,- «Հետքի» հետ զրույցում մանրամասնում է էպոսագետը: Այնուամենայնիվ, Վ. Սեդրակյանը կարծում է, որ Ջավախքը «տեղով խնդիր է». «Այնտեղ լուծված հարց կա՞` կրթականից սկսած կրոնականից, ճանապարհներից, կենցաղային և տնտեսական, և մշակութայինով վերջացրած, լրիվ խնդիր է»:
ՀԱրցախի նախկին արտգործնախարար, նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանը, չնայած իր ծրագրում չի տարանջատել Ջավախքը, բայց «Հետքի» հարցին պատասխանելիս, զուգահեռներ է անցկացնում Արցախի հետ. «Ջավախքի հետ կապված մեր անելիքներն անգամ ավելի բարդ են, քան Արցախի հետ կապված խնդիրները»:
Ըստ Ա. Մելիքյանին, այս պահին առաջնային խնդիրն է կանխել ջավախահայության զանգվածային արտագաղթը և ապահովել մարդկանց իրավական ու սոցիալ-տնտեսական ապահովությունը տեղում: «Ներկա պայմաններում դա հեշտ է ասելը, անելն է բարդ: Մեր պաշտոնական արտաքին քաղաքականությունը բավական կաշկանդված է այս ուղղություն վրա, և դրա համար կան նաև օբյեկտիվ պատճառներ»:
Արման Մելիքյանն ասում է, որ այս խնդրի հետ կապված որոշ մեթոդաբանական նկատառումներ ունի, բայց հիմա նպատակահարմար չի գտնում դրանց մասին խոսել. «Նախ պետք է կարողանանք ինքներս Հայաստանում իրավիճակը դեպի լավը փոխել և դրա արդյունքում, թերևս, նոր հնարավորություններ կբացվեն նաև Ջավախքի հիմնախնդիրները լուծելու տեսանկյունից»,- ամփոփում է Ա. Մելիքյանը:
Քարոզարշավի մեկնարկից հացադուլ հայտարարած Անդրիաս Ղուկասյանը գտնում է, որ Ջավախքն իրավունք ունի ստանալ ռեգիոնի կարգավիճակ. «ՀՀ-ն և Վրաստանը պիտի ունենան Ջավախքի վերաբերյալ հատուկ պայմանագիր, որը կկարգավորի բոլոր հարաբերությունները»,- «Հետքին» պատասխանել է Ա. Ղուկասյանը:
Քարոզարշավի ընթացքում հրազենային վնասվածք ստացած ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանը իր նախընտրական ծրագրերում Ջավախքին չի անդրադարձել:

Только один кандидат в президенты РА упомянул в своей предвыборной программе Джавахк
Перемены, произошедшие в политическом поле Грузии, и обещания, данные джавахкцам новым премьер-министром страны Бидзиной Иванишвили, пока находятся на стадии уточнения.
То, как будут решены вопросы увеличения в школах Джавахка количества часов армянского языка, провозглашения армянского региональным языком, осуществления в Джавахке социально-экономических программ, открытия Армяно-грузинского университета, прекращения гонений в отношении армянских активистов, возвращения армянских церквей Грузинской епархии Армянской Апостольской церкви, станет ясно в ближайшее время. Что касается роли Армении и ее будущего президента в этих процессах, то это обозначено в предвыборных программах кандидатов на пост главы государства.
Отметим, однако, что армянонаселенный Джавахк упоминается в предвыборной программе лишь одного кандидата в президенты РА. Лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян в обозначенных им внешнеполитических задачах выделил Джавахк. Цель Ованнисяна – перевести соседство с Грузией в стабильно развивающееся партнерство.
Остальные кандидаты, в том числе действующий президент Серж Саргсян, о Джавахке не упоминают, хотя начиная с 2008 г. многие джавахкские армяне получили гражданство Республики Армения, чтобы иметь возможность выезжать на заработки в Россию. Следовательно они стали полноправными гражданами РА, имеющими в том числе избирательное право.
Вспомним также, что на предыдущих президентских выборах поддерживавшие Сержа Саргсяна джавахкские структуры организовали массовый «приток» джавахкцев в Армению с целью обеспечения голосов в пользу Саргсяна. Не исключено, что то же самое будет сделано и на этих выборах.
Касаясь предыдущих президентских выборов, напомним, что проблем Джавахка коснулись в своих предвыборных программах кандидаты в президенты от АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнесян и председатель Национально-демократического союза Вазген Манукян. В.Ованнесян подчеркнул, что добрососедские отношения с Грузией важны и с точки зрения защиты прав армянства Джавахка.
«Учитывая специфику условий в Джавахке и международный опыт, Армения должна приложить усилия для заключения двусторонних соглашений с соседней Грузией с целью содействия во всех областях экономической, социальной, политической и культурной жизни армянства, традиционно живущего в Джавахке и сопредельных районах»,- говорилось в предвыборной программе В.Ованнесяна.
А председатель НДС Вазген Манукян в своей предвыборной программе подчеркнул, что проблемы грузинских армян должны постоянно находиться в центре внимания РА: «Учитывая международные правовые нормы, необходимо посредством переговоров с Грузией попытаться решить вопрос регионального статуса армянского языка в Джавахке. В рамках большого межгосударственного договора, который должен быть заключен с Грузией, нужно углубить связи между РА и Джавахком в научной, образовательной и культурной областях».
На этот раз кандидаты в президенты, за исключением одного, не представили суждения о видении отношений с Грузией. Кандидат в президенты РА, председатель партии «Свобода» Грант Багратян ставит цель повышения на новый уровень добрососедских отношений с Грузией, ускорения и расширения экономических интеграционных процессов между двумя странами.
Отвечая на вопрос «Hetq», что конкретно он предлагает по Джавахку, Грант Багратян сказал: «Дружбу с Грузией. Я буду делать то, что делали раньше».
По словам Багратяна, если работаешь правильно, грузины не бывают против. «В 1993 г. у нас были очень хорошие отношения с Джавахком. Первую автодорогу на территории Грузии построили мы, и они нам это позволили. В Тбилиси до 2004 г. не было электричества, но Джавахк получал электроэнергию из Армении. И это сделал я как премьер-министр»,- отметил Г.Багратян и добавил: «В конце концов мы же не говорим о том, что хотим сделать Джавахк отдельным государством, отделить его. Мы говорим: так получилось, что исторически, особенно последние 150 лет, Джавахк был населен армянами, и они должны жить там как армяне, церкви должны оставаться армянскими. Я не думаю, что эти требования или, скажем так, просьбы означают для грузинской стороны потерю».
Кандидат в президенты РА, эпосолог Вардан Седракян проявляет радикальный подход к этому вопросу. Он не опубликовал свою предвыборную программу, но по каждому удобному поводу заявляет, что Джавахк должен объединиться с Арменией. Седракян считает, что у Армении не будет проблем с Грузией. «Что они могут сделать – перекрыть дороги? А мы перекроем им газопровод. Без этого они вообще неинтересны миру. Грузины не пойдут на такой шаг»,- заявил в беседе с «Hetq» эпосолог.
Бывший министр иностранных дел Арцаха, кандидат в президенты РА Арман Меликян хоть и не выделил в своей предвыборной программе проблему Джавахка, однако в ответ на вопрос «Hetq» провел параллели с Арцахом: «Наши шаги в отношении Джавахка сложнее, чем проблемы, связанные с Арцахом».
По словам А.Меликяна, в настоящий момент первоочередной задачей является прекращение массовой миграции джавахкских армян и обеспечение для них правовых и социально-экономических условий.
«Наша официальная внешняя политика в этом направлении довольно скована, и на то есть объективные причины»,- отметил кандидат в президенты.
У Армана Меликяна есть определенные методологические соображения по этому проблеме, однако сейчас он не считает целесообразным говорить на эту тему, утверждая, что сперва нужно добиться улучшения ситуации в Армении, после чего могут появиться новые возможности и для решения проблемы Джавахка.
Остальные кандидаты – Андриас Гукасян, объявивший голодовку в первый же день предвыборной кампании, и получивший огнестрельное ранение в результате совершенного на него покушения Паруйр Айрикян – в своих предвыборных программах Джавахк не упоминают.