Գնալով ցեղասպանության ճանաչումից դեպի պահանջատիրություն
Ամերիկահայ համայնքը անցյալ շաբաթ կարևոր քայլ կատարեց Հայոց ցեղասպանության հետևանքները վերացնելու և վերջ դնելու Թուրքական կառավարության որդեգրած երկարաժամկետ քաղաքականությանը, որի նպատակն էր ջնջել Հայոց քաղաքակրթության բոլոր հետքերը ներկայիս Թուրքիայի հողատարածքից։
Հայոց ցեղասպանության սոսկ ընդունումից ավելի այն կողմ գնալով, Կոնգրեսի որոշ անդամներ ներկայացրել են նոր բանաձև, որը պահանջում է «Թուրքիայի Հանրապետությունից պաhպանել իր քրիստոնեական ժառանգությունը և վերադարձնել զավթած եկեղեցական գույքը»։
Ներկայացուցիչների Պալատի կողմից ներկայացված համապարփակ թիվ 306 բանաձևը կոչ է անում Թուրքիայի կառավարությանը՝
«1) վերջ դնել բոլոր տեսակի կրոնական խտրականությանը,
2) թույլ տալ քրիստոնեական եկեղեցու գույքի հոգևոր և աշխարհական օրինական սեփականատերերին, առանց խոչնդոտների և սահմանափակումների, կազմակերպել և իրականացնել աղոթքներ, կրոնական կրթություն, հոգևոր ուսուցում, կատարել նշանակումներ և կազմակերպել իրավահաջորդություն, կրոնական համայնքի ժողովներ, սոցիալական ծառայություններ, ներառյալ ծառայել աղքատների և հիվանդների կարիքներին, ինչպես նաև իրականացնել այլ կրոնական գործունեություն,
3) վերադարձնել օրինական տերերին քրիստոնեական եկեղեցիները և պաշտամունքի այլ վայրերը, վանքերը, դպրոցները, հիվանդանոցները, հուշարձանները, մասունքները, սրբավայրերը և այլ կրոնական գույքը, ներառյալ շարժական գույքը, ինչպիսիք են արվեստի գործերը, ձեռագրերը, զգեստները, ապասքը և այլ իրերը և
4) թույլ տալ քրիստոնեական եկեղեցու գույքի օրինական հոգևոր և աշխարհական սեփականատերերին, առանց խոչընդոտների և սահմանափակումների, պահպանել, վերակառուցել և վերանորոգել իրենց հայեցողությամբ Թուրքիայի տարածքում գտնվող բոլոր քրիստոնեական եկեղեցիները և պաշտամունքի այլ վայրերը, վանքերը, դպրոցները, հիվանդանոցները, մասունքները, սրբավայրերը և այլ կրոնական գույքը»։
Այս երկկուսակցական բանաձևը, որը սատարում էին հանրապետական կոնգրեսական Էդ Ռոյսը և դեմոկրատ կոնգրեսական Հովարդ Բերմանը, անմիջապես ստացան Պալատում իրենց գործընկերներից 30-ի աջակցությունը, որից տասը հանրապետականներ էին։ Սա լավ մեկնարկ է, քանի որ հանրապետականները Պալատում մեծամասություն են կազմում և նրանց աջակցությունը խիստ կարևոր է բանաձևի բարեհաջող ընդունման համար։ Հատկանշական է, որ հանրապետական կոնգրեսական Իլեանա Ռոս-Լեհթինենը, ով Ներկայացուցիչների Պալատի Արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահն է և երկար ժամանակ ընդդիմանում էր Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունմանը, առաջիններից մեկն էր, ով սատարեց եկեղեցու գույքի վերադարձման կապակցությամբ ներկայացված բանաձևին։
Զարմանալի չէ, որ այս բանաձևը նման մեծ աջակցության արժանացավ, քանի որ դժվար է պատկերացնել, որ Կոնգրեսի, Պետական դեպարտամենտի կամ Օբամայի վարչակազմի որևէ անդամ դեմ կլիներ կրոնական կառույցը իր օրինական տերերին վերադարձնելուն։ Ըստ հասարակական արդի ստանդարտների՝ ոչ ոք չէր ընդունի եկեղեցին մզկիթի կամ մզկիթը եկեղեցու վերածելը։ Թուրքիայի բարեպաշտ ղեկավարները, որպես լավ մահմեդականներ, առաջինը կընդունեն և կպահպանեն պաշտամունքի վայրերի սրբությունը։
Բացի Կոնգրեսում երկկուսակցական ամուր կոալիցիա կազմելուց, գործնականում Ամերիկայում բոլոր կրոնական համայնքները, լինեն ավետարանական, կաթողիկե, ուղղափառ, հրեական կամ մահմեդական, կաջակցեն նման բանաձևի ընդունմանը։ Բոլոր էթնիկ խմբերը, ինչպիսիք են իսպանախոսները, ամերիկայի հույները, ասորիները իռլանդիացիները, հրեաները, արաբները, աֆրոամերիկացիները և ասիացի ամերիկացիները, նույնպես նեցուկ կկանգնեն այս բանաձևի ընդունմանը։
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը հայտարարեց, որ բանաձևը նպատակ ունի «կարևորել, դիմակայել և ի վերջո փոխել Թուրքիայի կողմից տասնամյակներ շարունակ պաշտոնապես որդեգրված՝ քրիստոնեական եկեղեցու գույքը ոչնչացնելուն, սրբավայրերի սրբապղծելուն, քրիստոնեական համայնքների դեմ խտրականության, ինչպես նաև հայերի, հույների, ասորիների, խալդեացիների, պոնտացիների, արամեականների (սիրիացիներ) և այլոց հավատքի ծեսերը ազատորեն կատարելու իրավունքը մերժելուն ուղղված քաղաքականությունը»։
Կրոնական ազատության իրավունքը պարզապես Թուրքիայի ներքին հարցը չէ։ Այս իրավունքը պաշտպանված է բազմաթիվ միջազգային պայմանագրերով, ներառյալ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Մարդու Իրավունքների Համընդհանուր Հռչակագիրը, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան և 1923 թվականի Լոզանի պայմանագիրը, որի ստորագրողներից է նաև Թուրքիան։ Թուրքական կառավարությունը շարունակում է խախտել Լոզանի պայմանագրի 41-րդ և 42-րդ հոդվածները, որոնցով նախատեսվում է տրամադրել ֆինանսական միջոցներ և հնարավորություններ ոչ մահմեդական փոքրամասնություններին՝ կրթության, կրոնի և բարեգործական նպատակներով, ինչպես նաև պաշտպանել նրանց կրոնական հաստատությունները։ Ցավոք, Կոնգրեսի բանաձևը չի նշում այս խախտումների և Լոզանի պայմանագրով Թուրքիայի կողմից ստանձնած պարտավորությունների մասին։
ԱՄՆ միջազգային կրոնի ազատության հարցերով հանձնաժողովը, որը հրապարակում է աշխարհում կրոնական իրավունքների խախտման վերաբերյալ տարեկան հաշվետվություն, երրորդ տարին անընդմեջ Թուրքիային ներառում է իր «հսկողության ցուցակում»։ Հանձաժողովը գտնում է, որ «Թուրքիայի կառավարությունը շարունակում է կիրառել կրոնի կամ հավատքի ազատության նկատմամբ լուրջ սահմանափակումներ, դրանով սպառնալով Թուրքիայում կրոնական փոքրամասնություն կազմող համայնքների կենսունակությանն ու գոյությանը»։ Թուրքիայի կառավարությունը նաև «շարունակում է միջամտել կրոնական համայնքների ներքին կառավարման և կրթության իրականացման գործընթացներում և զավթել պաշտամունքի վայրերը»։
Վերջին տարիներին Պալատը և Սենատը ընդունեցին մի քանի բանաձևեր՝ կոչ անելով Թուրքիայի կողմից գրավված Հյուսիսային Կիպրոսին, Լիտվային, Ռումինիային և Վիետնամին պաշտպանել պաշտամունքի վայրերը և վերադարձնել կրոնական փոքրամասնություններին պատկանող անիրավաբար առգրավված գույքը։ Այս բանաձևերի համաձայն՝ Ներկայացուցիչների պալատը պետք է ընդունի թիվ 306 բանաձևը՝ կոչ անելով Թուրքիայի կառավարությանը հարգել բոլոր քրիստոնեական փոքրամասնությունների պաշտամունքի իրավունքը և նրանց վերադարձնել յուրացված եկեղեցիները և այլ կրոնական գույքը։

From Genocide Recognition To Reclaiming Church Properties
The Armenian-American community took a major step last week to reverse the consequences of the Armenian Genocide and end the Turkish government’s long-standing policy of erasing all traces of Armenian civilization from present-day Turkey.
Going beyond mere acknowledgment of the Armenian Genocide, some members of Congress have introduced a new resolution that urges "the Republic of Turkey to safeguard its Christian heritage and to return confiscated church properties."
The sweeping House Resolution 306 calls on the Government of Turkey to:
“1) end all forms of religious discrimination;
2) allow the rightful church and lay owners of Christian church properties, without hindrance or restriction, to organize and administer prayer services, religious education, clerical training, appointments, and succession, religious community gatherings, social services, including ministry to the needs of the poor and infirm, and other religious activities;
3) return to their rightful owners all Christian churches and other places of worship, monasteries, schools, hospitals, monuments, relics, holy sites, and other religious properties, including movable properties, such as artwork, manuscripts, vestments, vessels, and other artifacts; and
4) allow the rightful Christian church and lay owners of Christian church properties, without hindrance or restriction, to preserve, reconstruct, and repair, as they see fit, all Christian churches and other places of worship, monasteries, schools, hospitals, monuments, relics, holy sites, and other religious properties within Turkey."
This bipartisan resolution, sponsored by Cong. Ed Royce (R-CA) and Cong. Howard Berman (D-CA), was immediately endorsed by 30 of their House colleagues, 10 of them Republicans. This is a good start, as Republicans constitute the majority in the House and their support is crucial for the successful passage of the resolution. Significantly, Cong. Ileana Ros-Lehtinen (R-FL), Chair of the House Foreign Affairs Committee and a long-time opponent of the Armenian Genocide resolution, was one of the first supporters of the resolution regarding the return of church properties.
It is not surprising that this resolution has such broad support, as it is hard to imagine that any member of Congress, the State Department or the Obama administration would oppose returning a religious building back to its proper owners. By contemporary societal standards, no one would accept the conversion of a church into a mosque or vice versa. Turkey’s devout leaders, as good Muslims, would be the first to acknowledge and uphold the sanctity of houses of worship.
Beyond building a strong bipartisan coalition in Congress, practically all religious denominations in America, be they Evangelical, Catholic, Orthodox, Jewish or Muslim, would support such a resolution. All ethnic groups, such as Latinos, Greek-Americans, Irish-Americans, Jewish-American, Arab-Americans, Afro-Americans, Asian-Americans, and Assyrian-Americans would also lend their support to this resolution.
The Armenian National Committee of America noted that the resolution intends "to highlight, confront, and eventually reverse decades of official Turkish policy of destroying Christian church properties, desecrating holy sites, discriminating against Christian communities, and denying of the right of Armenians, Greeks, Assyrians, Chaldeans, Pontians, Arameans (Syriacs), and others to practice their faith in freedom."
The right to religious freedom is not simply an internal Turkish issue. This right is protected by many international agreements, including the United Nations’ Universal Declaration of Human Rights, the European Convention on Human Rights, and the 1923 Treaty of Lausanne to which Turkey is a signatory. Turkey continues to violate Articles 41 and 42 of the Lausanne Treaty which obligate it to provide funding and facilities to non-Muslim minorities for educational, religious, and charitable purposes, and to protect their religious establishments. Regrettably, the House resolution makes no mention of these violations and Turkey’s obligations under the Lausanne Treaty.
The U.S. Commission on International Religious Freedom, which issues an annual report documenting violations of religious rights around the world, has placed Turkey on its "Watch List," for the third year in a row. The Commission has found that "the Turkish government continues to impose serious limitations on freedom of religion or belief, thereby threatening the continued vitality and survival of minority religious communities in Turkey." The Turkish government also "continues to intervene in the internal governance and education of religious communities and to confiscate places of worship."
In recent years, the House and Senate passed several resolutions calling on Turkish-occupied Northern Cyprus, Lithuania, Romania, and Vietnam to protect houses of worship and return wrongfully confiscated properties belonging to religious minorities. In line with these resolutions, the House of Representatives should adopt Resolution 306, calling on the Turkish government to respect the right of worship for all Christian minorities and return to them their expropriated churches and other religious properties.