Ո՞ր մեկն է իսկական Ջոն Քերին. Ամերիկայի նոր պետքարտուղարը
Մի քանի շաբաթ առաջ, երբ սենատոր Ջոն Քերիի անունն առաջին անգամ հիշատակվեց որպես պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հնարավոր իրավահաջորդ, ես հայերին զգուշացրի` չափից ավելի չոգևորվեն, որ հայ համայնքի «լավ բարեկամը» կարող է ստանձնել նման ազդեցիկ պաշտոն:
Շատ ժամանակ չպահանջվեց, որպեսզի զգուշության մասին իմ խոսքերը լիովին արդարացվեին: Չնայած հայկական հարցերի առնչությամբ Ջոն Քերիի աջակցության 30-ամյա տարեգրությանը, անցյալ շաբաթ, նոր պաշտոնն ստանձնելու հենց սկզբում նա ապացուցեց, որ նույնիսկ նման մտերիմ «բարեկամը» կարող է փոխել իր վաղեմի համոզմունքները՝ հիասթափեցնելով ամերիկահայ համայնքին:
Ցավոք, պարզվեց, որ սենատոր Քերին չի տարբերվում նախագահ Օբամայից, փոխնախագահ Բայդենից և նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնից: Որպես Միացյալ Նահանգների սենատորներ և նախագահի թեկնածուներ նրանք բոլորն էլ շռայլ խոստումներ էին տվել՝ ձգտելով ստանալ ամերիկահայ ընտրողների աջակցությունը, սակայն բոլորովին անտեսելով նրանց՝ պաշտոնավարության անցնելուց հետո:
Թեև ոմանք կարող են պնդել, որ հայերը պետք է միայն իրենց մեղադրեն անպարկեշտ քաղաքական գործիչներին վստահելու համար, սակայն կարծում եմ, որ ընտրողներն իրավունք ունեն ակնկալել, որ ընտրված պաշտոնյաները կպահեն իրենց խոստումները: Հակառակ դեպքում հանրությանը ստելը դառնում է ընդունելի գործելակերպ՝ առանց խաբեբա պաշտոնյաներին ազնիվներով փոխարինելու հեռանկարի:
Անցյալ շաբաթ սենատոր Քերին մի գիշերվա մեջ կերպարանափոխվեց, երբ իր քաղաքական կարիերայի ընթացքում առաջին անգամ խուսափեց օգտագործել «Հայոց ցեղասպանություն» եզրը: Նախկինում սենատոր Քերին խիստ քննադատության էր ենթարկում Միացյալ Նահանգների նախագահներին և պետքարտուղարներին՝ Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու համար: Ճակատագրի հեգնանքով, այժմ նա է հրաժարվում կիրառել այն, ինչ ինքը քարոզում էր ուրիշներին երկար տարիներ շարունակ:
Սենատոր Քերին ապացուցեց, որ ինքն այն մարդը չէ, ինչ եղել է, երբ պատասխանում էր հայկական հարցերի առնչությամբ դեմոկրատ սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսի և Բարբարա Բոքսերի գրավոր հարցերին՝ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի առաջ, իր հաստատման շուրջ լսումերից հետո:
Ի պատասխան Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նրա հայացքների հարցին, սենատոր Քերին անամոթաբար կրկնեց նախագահ Օբամայի մեղմացուցիչ բառերը, որոնք նա սովորաբար օգտագործում է Ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ելույթներում: Պետքարտուղարի թեկնածուն Սենատում իր երկարամյա կարիերայի ողջ ընթացքում «Հայոց ցեղասպանություն» եզրը օգտագործելուց հետո, հանկարծ խուսափում է այդ եզրից և գործածում է անգլերեն լեզվի ցանկացած այլ բառ, բացի՝ ցեղասպանությունից: Ահա թե նա ինչ ասաց.
«Միացյալ Նահանգների կառավարությունը հստակորեն ընդունում է պատմական փաստը, որ Օսմանյան կայսրության մայրամուտին մեկուկես միլիոն հայ է կոտորվել կամ սպանվել տեղահանության ընթացքում և ցավում է դրա համար: Այդ իրադարձությունները դարձան 20-րդ դարի ամենասարսափելի վայրագություններից մեկը, և Միացյալ Նահանգները գիտակցում է, որ կատարվածը մեծ ցավ է Հայաստանի ժողովրդի, բոլոր հայերի, ինչպես նաև համամարդկային արժեքներ կրող բոլոր մարդկանց համար: ԱՄՆ նախագահն ամեն տարի Հիշատակի օրը՝ Ապրիլի 24-ին հարգում է զոհերի հիշատակը, որպեսզի մենք երբեք չմոռանանք պատմության այդ մութ էջը»:
Սենատոր Քերին խուսափեց Հայոց ցեղասպանությունը օրենսդրորեն ճանաչելու ուղղությամբ նրա հովանավորության մասին հիշեցնող հաջորդ հարցից, պնդելով, որ նա պարտավոր է «հավատարմորեն ներկայացնել ԱՄՆ նախագահի և վարչակազմի քաղաքականությունը»:
Հիասթափեցնող էր նաև սենատոր Քերիի պատասխանը Հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ հարցերին: Նա պնդեց, որ շարունակելու է աջակցել նախագահ Օբամայի և պետքարտուղար Քլինթոնի ձախողված ջանքերին՝ ճնշում գործադրելով Հայաստանի և Թուրքիայի վրա Արձանագրությունների վավերացման համար: Չորս տարի առաջ, մի առանձին հանդիպման ժամանակ, երբ սենատոր Քերին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ էր, ես նրան բացատրեցի, թե ինչու են Հայ-թուրքական արձանագրությունները դատապարտված ձախողման և հակասում Հայաստանի ազգային շահերին: Այն ժամանակ իմ փաստարկները սենատորին համոզիչ թվացին: Իսկ այժմ նա շրջվել և աջակցում է Արձանագրությունների վերաբերյալ Օբամայի վարչակազմի դիրքորոշմանը, իսկ Թուրքիան Ադրբեջանի ճնշման տակ, բարեբախտաբար, հրաժարվում է դրանք վավերացնել:
Ի պատասխան մեկ այլ գրավոր հարցի, սենատոր Քերին նշեց, որ պատրաստակամ է հանդիպել ամերիկահայ կազմակերպությունների ղեկավարության հետ, մի բան, որից վերջին չորս տարիների ընթացքում հրաժարվում էին նախագահ Օբաման և պետքարտուղար Քլինթոնը: Նման մի հանդիպում հայ համայնքին հնարավորություն կընձեռի բացատրել սենատոր Քերիին, թե ինչու է Օբամայի վարչակազմն իզուր ժամանակ վատնում՝ Թուրքիային ստիպելով վավերացնել Արձանագրությունները: Թուրք ղեկավարները հստակ հասկացրել են, որ նրանք Արձանագրություններն ավարտին չեն հասցնի, քանի դեռ հայերն Արցախում տարածքային զիջումներ չեն արել հօգուտ Ադրբեջանի:
Չնայած ամերիկահայերը չեն կարող գոհ լինել հայկական հարցերի վերաբերյալ սենատոր Քերիի համոզմունքների կտրուկ փոփոխությունից, սակայն անկախ պատճառներից, նրանք պարզապես ստիպված են այժմ հանդիպել և աշխատել նրա հետ, ով զբաղեցնում է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի պաշտոնը: Հայերի միակ ցանկությունն այն է, որ նրանք պարբերաբար կարողանան համագործակցել ԻՍԿԱԿԱՆ Ջոն Քերիի հետ, որին գիտեին և սիրում էին վերջին 30 տարիների ընթացքում:

Will the "Real" John Kerry Please Stand Up!
Some weeks ago, when Sen. John Kerry’s name was first mentioned as a possible successor to Secretary of State Hillary Clinton, I cautioned Armenians not to get overly excited just because “a good friend” of the Armenian community could assume such an influential post.
Unfortunately, it did not take long to discover that my words of caution were fully justified. Despite his 30-year-record of support for Armenian issues, Sen. Kerry proved last week, right before assuming his new position, that even such a close “friend” could reverse his long-held views, disappointing the Armenian-American community.
Regrettably, Sen. Kerry turned out to be no different than Pres. Obama, Vice President Biden, and former Secretary of State Hillary Clinton. As US Senators and presidential candidates, they all made lavish promises in seeking the backing of Armenian-American voters, and completely ignored them after assuming office.
While some may argue that Armenians should only blame themselves for trusting dishonest politicians, I believe all voters have the right to expect elected officials to keep their promises. Otherwise, lying to the public becomes an acceptable practice with no prospect of replacing deceitful officials with honest ones.
Sen. Kerry experienced an overnight transformation last week, when for the first time in his political career, he shied away from using the term “Armenian Genocide.” In the past, Sen. Kerry had strongly criticized Presidents and Secretaries of State for not acknowledging the Armenian Genocide. Ironically, he now refuses to practice what he preached for so many years!
Sen. Kerry proved that he is not the man he used to be, when responding to written questions on Armenian issues submitted by Senators Robert Menendez (Dem.-NJ) and Barbara Boxer (Dem.-CA), after his confirmation hearing in front of the Senate Foreign Relations Committee.
When asked for his views on the Armenian Genocide, Sen. Kerry shamefully repeated the euphemisms used by Pres. Obama in his annual April 24 statements. The nominee for Secretary of State, after using the term “Armenian Genocide” throughout his long Senate career, all of sudden shied away from that term and employed every other word in the English dictionary, except genocide. This is what he stated:
“The U.S. government clearly acknowledges and mourns as historical fact that 1.5 million Armenians were massacred or marched to their deaths in the final days of the Ottoman Empire. These events resulted in one of the worst atrocities of the 20th century, and the United States recognizes that they remain a great source of pain for the people of Armenia and of Armenian descent as they do for all of us who share basic universal values. The President honors the victims every April 24th on Remembrance Day, so that we never forget this dark chapter in history.”
In a follow-up question reminding him of his own sponsorship for legislation to acknowledge the Armenian Genocide, Sen. Kerry ducked the issue by insisting that he would “represent the policies of the President and Administration faithfully.”
Sen. Kerry’s response to questions on the Armenian-Turkish Protocols were just as disappointing. He insisted that he would continue to support the failed efforts of Pres. Obama and Secretary of State Clinton, pressuring Armenia and Turkey to ratify the Protocols. Four years ago, in a private meeting, I explained to Sen. Kerry, then chairman of the Senate Foreign Relations Committee, why the Armenia-Turkey Protocols were doomed to failure and were contrary to Armenia’s national interests. Back then, the Senator seemed to find my arguments convincing. He has now reverted to supporting the Obama administration’s position on the Protocols which Turkey, under pressure from Azerbaijan, has fortunately refusing to ratify.
In response to another written question, Sen. Kerry indicated that he might be willing to meet with the leadership of Armenian-American organizations, something Secretary Clinton and Pres. Obama have refused to do in the last four years. Such a meeting would provide the opportunity to explain to Secretary Kerry why the Obama administration is wasting its time trying to push Turkey to ratify the Protocols. Turkish leaders have made it clear that they would not finalize the Protocols, unless Armenians make territorial concessions to Azerbaijan on Artsakh.
While Armenian-Americans may not be pleased with Sen. Kerry’s sudden change of heart on Armenian issues, regardless of the reasons, they have no choice but to meet and work with the Secretary of State who is in office today. Armenians’ only wish is that periodically they will be able to interact with the REAL John Kerry whom they knew and loved for the past 30 years!