Հայրիկյանին կատարվածն արտաքին ուժերի ձեռքի գործ է. Վարդան Դևրիկյան
Արևմուտքը մեդիային մեծ կարևորություն է տալիս: Այդ ենթատեքտում, ըստ գրականության ինստիտուտի փոխտնօրեն Վարդան Դևրիկյանի, արտաքին աշխարհում Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձը կընկալվի որպես լուրջ ճգնաժամի պես մի բան:
Դևրիկյանը հավատացած է, որ դա արտաքին ուժերի ձեռքի գործ է, որովհետև Հայաստանում ոչ ոքի ձեռնտու չէր նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ ինչ-որ բան անել: Նրա կարծիքով, սա մեր երկիրը վարկաբեկելու փորձ էր:
«Այս ամեն ինչը ցույց տվեց՝ նախընտրական գրավը պետք է բարձրացնել, դարձնել մինիմում 20 միլիոն դրամ, որովհետև հիմնական թեկնածուներին եթե հանենք (առաջին տեղը չհաշված)՝ Բագրատյան, Հայրիկյան, Րաֆֆի Հովհաննիսյան, մնացածը հավաքական կոմպլեկտ խեղկատակի մի կերպար են կազմում: Այս իրավիճակում ի՞նչ պետք է անել: Ես ենթադրում եմ, որ ուժային կառույցների ներկայացուցիչները, սա լուրջ եմ ասում, մեծ թիկնապահներով կամ ինչ-որ ձևով պետք է պահեն մյուս թեկնածուներին՝ այն չորս անկապներին: Որովհետև, եթե դրանցից որևէ մեկի վրա մահափորձ կատարեն, էլի մեծ ռեզոնանս կլինի. կասեն՝ երկրորդ թեկնածուի վրա էլ մահափորձ կատարեցին»,- ասում է Դեւրիկյանը:
Գրականության ինստիտուտի փոխտնօրենի դիտարկմամբ, «հացադուլ անողի» մասին անընդհատ խոսելով՝ լրագրողները հսկայական կերպար են ստեղծում:
«Սփյուռքից օրական 10-20 մարդ զանգում-հարցնում է՝ սա ի՞նչ թեկնածու է, նա ի՞նչ թեկնածու է: Աստված ոչ անի, եթե նրանցից մեկի հետ, որ ամբողջ օրը հայկական եթերում է, ինչ-որ բան կատարվի: Դուրս կգա, որ նա ռեալ թեկնածու է եղել, ով ամբողջ օրը մեդիայից չի իջնում ներքև, ու այդ մարդու վրա էլ են մահափորձ կատարում»,- ասաց Դևրիկյանը և եզրափակեց՝ Պարույր Հայրիկյանին քաջ առողջություն:
Ափսոս է էդ տեղը, որ քեզ նման աշխատող ունի; Ու ավելի ճիշտն այն է, որ խեղկատակը հենց ինքդ ես;
Ճիշտ է, ճիշտ, Հայաստանում ոչ ոքի ձեռնտու չէ ընտրակաշառքներ բաժանելն ու ընդհանրապես կաշառք վերցնելով վիզը հաստացնելը, ուրեմն դա արտաքին ուժերի ձեռքի գործ է:
Մեր ուշիմ վերլուծաբան Դեւրիկյանը Ի՞նչ արտաքին ուժերի մասին նկատի ունի: Չեմ հասկանում: Անհեթեթութիւն: Հայաատանում աջ ու ձախ ինքնակոչ վերլուծաբան կայ: Այլեւս բաւ է նման մարդկանց կարեւորութիւն տալու: Դեւրիկյանը քանքատւում է ոչ արժանի թեկնածուների մասին, մինչդեռ մենք քանքատվում ենք իրեն նման պարապ վերլուծաբաններից:

Вардан Деврикян: «Произошедшее с Айрикяном – дело рук внешних сил»
Запад придает большое значение медиа. В этом контексте совершенное на Паруйра Айрикяна покушение будет воспринято внешним миром как серьезный кризис. Такое мнение высказал на сегодняшней встрече с журналистами директор Института литературы Вардан Деврикян.
По его убеждению, совершенное преступление – дело рук внешних сил, потому что в Армении никому не было выгодно предпринимать какие-либо действия против кандидата в президенты Паруйра Айрикяна. Это попытка дискредитировать нашу страну, заявил замдиректора Института литературы.
Он также отметил: «Все это говорит о том, что предвыборный залог следует увеличить как минимум до 20 миллионов, потому что за исключением основных кандидатов (не считая первое место) – Багратяна, Айрикяна, Раффи Ованнисяна, все остальные просто шуты. Что делать в этой ситуации? Я считаю, что силовые структуры с помощью большого числа телохранителей или каким-то другим способом (я говорю вполне серьезно) дложны обеспечить безопасность остальных четырех кандидатов, потому что если на одного из них будет совершено покушение, то это вызовет широкий резонанс. Скажут: вот и на второго кандидата совершили покушение».
По словам В.Деврикяна, каждый день из диаспоры звонят по 10-20 человек, которые интересуются, кто тот кандидат или кто этот кандидат. «Не дай Бог, если с кем-нибудь из тех, кто весь день появляется в армянском эфире, что-нибудь произойдет. Получится, что он был реальным кандидатом, и на него совершили покушение»,- сказал Вардан Деврикян, пожелав напоследок Паруйру Айрикяну скорейшего выздоровления.