ՀՀ բուհերը խոշոր հարկատուների ցանկում 2012թ. վճարել են շուրջ 3,9 մլրդ դրամ
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2012 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ժամանակահատվածի առաջին հազար խոշոր հարկ վճարողների ցանկը` համաձայն վճարված հարկերի և տուրքերի մեծության: Ցանկում ընդգրկված են նաև ՀՀ ուսումնական հաստատություններ և կրթական ծառայություն մատուցող կազմակերպություններ` այդ թվում 13 բուհեր, Կրթության ազգային ինստիտուտը և Շիրակացու անվան ճեմարան կրթահամալիրը: Խոշոր հարակատու բուհերի ցուցակը գլխավորում է Մ. Հերացու անվան բժշկական պետական համալսարանը, որը ցուցակում զբաղեցնում է 112-րդ տեղը՝ 834 մլն 534 հազար դրամ վճարման ցուցանիշով:
Երկրորդը` Երևանի պետական համալսարանն է ՝145-րդ տեղ (վճարել է 668 մլն 793 հազար դրամ) , երրորդը` Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը (286-րդ տեղ՝ 324 մլն 76 հազար դրամ), իսկ Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը չորրորդն է (291-րդ տեղ՝ 318 մլն 191 հազար դրամ):
Խոշոր հարկատուների ցանկում ընդգրկված են Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը, Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանը, Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանը, Ռուս-հայկական(սլավոնական) համալսարանը, Երևանի Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանը, Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիան, Գյումրու Նալբանդյանի անվան մանկավարաժական ինստիտուտը, Վանաձորի Հ. Թումանյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտը:
Բարեխղճորեն կատարելով պետության նկատմամբ իրենց հարկային պարտավորությունները, թվարկված կրթական կազմակերպություններն ընդհանուր առմամբ պետական բյուջե են մուծել շուրջ 3,9 մլրդ. դրամ: Ի դեպ նախորդ տարվա՝ 2011 թվականի ցուցանիշը եղել է շուրջ 3,3 մլրդ դրամ: Այս մասին հայտնում է ԿԳՆ մամուլի ծառայությունը:

3,9 млрд драмов заплатили в 2012 году вузы РА в числе крупных налогоплательщиков
Комитет госдоходов РА опубликовал список первой тысячи крупных налоплательщиков за период с января по декабрь 2012 г. В список включены также учебные заведения и оказывающие образовательные услуги организации, в том числе 13 вузов, Национальный институт образования, гимназия им.Ширакаци.
Первым крупным налогоплательщиком среди вузов является Государственный медицинский университет им.М.Гераци, который по показателю 834 млн 534 тыс. драмов занимает в списке 112-е место.
Второй показатель у находящегося на 145-ом месте Ереванского государственного университета – 668 млн 793 тыс. драмов, третий – у Государственного экономического университета Армении, занявшего 286-е место и заплатившего 324 млн 76 тыс. драмов. Четвертым является Армянский государственный педагогический университет им.Х.Абовяна – 291-е место, 318 млн 191 тыс.драмов.
В список крупных налогоплательщиков вошли также Американский университет Америки, Государственный инженерный университет Армении, Ереванский государственный университет архитектуры и строительства, Государственный аграрный университет Армении, Российско-Армянский (Славянский) университет, Ереванский государственный лингвистический университет им.Брюсова, Европейская региональная академия, Гюмрийский педагогический институт им.М.Налбандяна, Ванадзорский государственный педагогический институт им.О.Туманяна.
Перечисленные учебные заведения, добросовестно выполнив свои налоговые обязательства перед государством, заплатили в госбюджет около 3,9 млрд драмов.