Թե ինչու հիմա նոր վանոներ չեն ծնվում
Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, արձագանքելով ՀԱԿ անդամ Սասուն Միքայելյանի՝ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում իր հասցեին արված քննադատությանը, թե ինչու մինչև հիմա ասպարեզ չէր բերում իրեն արժանի փոխարինողի, եթե որոշել էր չառաջադրվել նախագահական այս ընտրություններում, հակադարձում է. «Ընդդիմության դաշտում ոչ ոք ոչ ոքի չի կարող քաղաքական գործիչ կամ առաջնորդ դարձնել. քաղաքական գործիչ կամ առաջնորդ դառնում են, այլ ոչ թե դարձնում»։
Տեր-Պետրոսյանի այս միտքն առաջին հայացքից թվում է անխոցելի և խիստ տրամաբանական, որովհետև ամեն ինչ առաջին հերթին իսկապես կախված է մարդու բնույթից: Նա կարող է ի բնե օժտված լինել կամ չլինել լիդերի հատկություններով, իսկ նման պոտենցիալ ունենալու պարագայում էլ` զարգացնել այն կամ սպանել իր մեջ: Սակայն, սա իրականության ընդամենը մի երեսն է, ընդ որում՝ այն երեսը, որով Տեր-Պետրոսյանը խնամքով ծածկում է մյուսը:
Անկախ Հայաստանի քաղաքական պատմությունը ցույց է տալիս, որ մեզանում առաջնորդները չեն ծնվում քաղաքականությունից: Նրանք ծնվում են ժողովրդական, հասարակական շարժումներից, որովհետև քաղաքական մշակույթը, ավանդույթների համակարգը ոչ միայն չեն ձևավորվում, այլև կայանալու փոխարեն շարունակաբար ձևախեղվում են, ենթարկվում ամենատարբեր մուտացիաների: Չկա շարժում, որոշակիորեն քաոտիկ իրավիճակ, չկա նաև նոր առաջնորդների ի հայտ գալու պարարտանյութը, միջավայրը: Այնպես որ, Տեր-Պետրոսյանը սխալվում է. Վանո Սիրադեղյանին առաջնորդ դարձրել է ոչ թե Վազգեն Մանուկյանը, կամ որևէ մեկը, այլ անկախության շարժումը` բնազդորեն որսալով իր, Վանոյի, վազգենների, անհատականության հարիզման: Եվ հենց նույն շարժումն էլ փակել է քաղաքական օլիմպոսի ճանապարհը այդ հարիզման չունեցող ստամբոլցյանների դեմ:
Նոր Հայաստանի առաջնորդները ծնվել են ղարաբաղյան ու անկախության համար մղվող շարժումից: Տեր-Պետրոսյանն ինքն այդ շարժման հոգեզավակն է: Անգամ 2007-08թթ. համաժողովրդական շարժումը սնվում էր նախորդից և եթե այդքան կարճատև ու բնույթով որոշակիորեն մանիպուլյացիոն չլիներ, այն ևս հավակնում էր վերածվելու որակապես նոր տիպի առաջնորդների դարբնոցի: Սակայն այնպես, ինչպես ղարաբաղյան շարժումը 1989թ. ՀՀՇ-ի ծնունդով քաղաքականացվելով վիժեցրեց այդ պրոցեսը, այնպես էլ նույնը տեղի ունեցավ համաժողովրդական շարժման հետ, երբ 2008թ. օգոստոսին այն տրանսֆորմացվեց Հայ ազգային կոնգրեսի և քաղաքականացվեց: Բայց կոնկրետ Կոնգրեսի պարագայում կար դրան խոչընդոտող մեկ այլ, ոչ պակաս կարևոր գործոն... Լևոն-Տեր-Պետրոսյան ֆենոմենը եւ դրա շուրջ ստեղծված, հաստատված ու հենց լիդերի կողմից խրախուսված բացարձակ լևոնապաշտությունն ու առաջնորդապաշտությունը:
Առ այսօր քաղաքական և հասարակական համակարգերը դեռ շարունակում են սնվել անկախության շարժումից: Անհատականությունները, որոնց ի հայտ բերեց այդ ժամանակաշրջանը, անուրանալի ներդրում են ունեցել անկախության ձեռքբերման և պահպանման առաջին շրջանում` 1988-94թթ: Բայց ժամանակները փոխվում են, փոխվում են ակնկալիքները առաջնորդներից: Եվ չնայած արդեն չունենալով իրենց մեջ նոր, 21-րդ դարի շունչն ու մտածողությունը՝ այդ մարդկանց մեծ մասը համառորեն մնում է քաղաքական բեմահարթակին` անընդհատ հարմարվելով քաղաքական կոնյունկտուրայի վերափոխումներին և այն անընդհատ հարմարեցնելով իրեն: Քաղաքական դաշտում հիմնական դերակատարները, ում ձեռքում է քաղաքականության կերտման գործիքակազմը, 22 տարի շարունակ անփոփոխ նույն մարդիկ են` նույն, հազար անգամ փորձված, ուղնուծուծով հայտնի, ոմանց պարագայում՝ ակնհայտորեն արդեն հոգնեցրած վարքագծով, հայացքներով ու աշխարհընկալմամբ: Ներկայիս քաղաքական այս «էլիտա» կոչվածի «տիրապետությունն» արդեն վերածվում է քաղաքական դաշտի ու քաղաքական մտքի ուզուրպացիայի, որը պոտենցիալ նոր առաջնորդներին զրկում է ինքնաիրացման և ինքնադրսևորման բոլոր տարածքներից: Որովհետև նրանք քաղաքականության կերտումը, կուսակցաշինությունը այսօր էլ շարունակում են զարգացնել կոմունիստական ու նոմենկլատուրային մտածողությամբ, որը մերժում է պարտությունը և փոփոխելիությունն իբրև քաղաքական կատեգորիա, որը դրա կրողներին ներշնչում է, թե ազգի գոյատևումը պայմանավորված է իրենցով, ու չկա ոչինչ իրենցից դուրս:
Դրա համար էլ կուսակցությունների ներսում ազատ արտահայտվելը, անհատականության դրսևորումները, սկզբունքայնություն հանդես բերելը վերածվել են աղանդավորության, իսկ նման փորձեր անողները` կամ հալածյալ աղանդավորների, կամ վտարանդիների: Առաջնորդ դառնալու հայտ ներկայացնողների համար հարմարվողականությունը և այն հնարավորինս համոզիչ կերպով գործող առաջնորդին ապացուցելը դառնում է կարիերային առաջընթացի միակ ընդունելի միջոցը: Այս միտումը խորանում ու արմատավորվում է միայն այն պատճառով, որ գործող առաջնորդներն են խրախուսում: Նրանք հակված են ասպարեզ տրամադրել միայն այս գազոնային կոնտինգենտին, որը նման է ընդամենը մոլախոտի, որն իր նմաններից տարբերվում է ընդամենը իր ավելի համառ կպչունությամբ: Արդյունքում քաղաքականությունը մնացել է միայն քաղաքական թոշակառուների պարանոցից կախված վզնոցի կարգավիճակում, իսկ հասարակությունը` նրանց գերիների:

Почему сегодня новые вано не рождаются
Лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян в ответ на опубликованную в газете "Айкакан жаманак" критику в свой адрес члена АНК Сасуна Микаеляна, задавшегося вопросом, почему Тер-Петросян до сих пор не предложил достойного преемника, если решил не баллотироваться на пост президента на предстоящих выборах, отметил: "В оппозиционном поле никто не может сделать кого-либо политическим деятелем или лидером. Политическими деятелями и лидерами становятся, таковыми никого не делают".
На первый взгляд мысль Тер-Петросяна вполне логична. Действительно, все зависит прежде всего от человека: он от природы может быть наделен или не наделен качествами лидера, а при наличии такого потенциала – может развить или уничтожить в себе эти качества. Однако такой подход представляет лишь одну сторону действительности, причем ту, которой Тер-Петросян тщательно прикрывает другую.
История независимой Армении показывает, что в нашей стране лидеры рождаются не в результате политической деятельности, а в процессе общественных движений, потому что у нас политическая культура, система традиций не только не формируются, но и продолжают искажаться, подвергаясь различным мутациям. Нет движения – нет и подходящих условий для появления новых лидеров. Так что Тер-Петросян ошибается: Вано Сирадегян стал лидером не благодаря Вазгену Манукяну или кому-либо другому, а благодаря движению за независимость, которое инстинктивно почувствовало харизму того же Вано, Вазгена Манукяна и других.
Лидеры новой Армении появились в процессе движения за освобождение Карабаха и обретение независимости. Однако карабахское движение, политизировавшись с появлением в 1989 г. Армянского общенациональногор движения, ликвидировало этот процесс. Точно так же в августе 2008 г. общенародное движение трансформировалось в Армянский национальный конгресс и политизировалось. Однако в случае с АНК был препятствовавший этому еще один, не менее важный фактор: феномен Левона Тер-Петросяна и созданный вокруг него и поощряемый им же культ Левона и лидера.
Политические и общественные системы по сей день продолжают подпитываться движением за независимость. Появившиеся в этот период личности внесли неоспоримый вклад в дело обретения и сохранения независимости в 1988-94 гг.
Однако времена меняются, меняются и ожидания от лидеров. И хотя многие из них не обладают присущим 21-му веку мышлением, они продолжают оставаться на политической арене, постоянно приспосабливаясь к политической конъюнктуре. На протяжении 22 лет основными акторами политического поля, в руках которых сосредоточены инструменты формирования политики, остаются одни и те же люди. Власть нынешней так называемой политической "элиты" уже превращается в узурпацию политической мысли, которая лишает новых потенциальных лидеров возможности для самореализации. Потому что они и сегодня продолжают формировать политику и создавать партии в соответствии с коммунистическим мышлением, не допускающим поражение и смену деятелей в качестве политических категорий.
Для тех, кто представляет заявку на лидерство, приспособленчество становится единственно приемлемым средством для карьерного роста. Эта тенденция углубляется и укореняется только по той причине, что ее поощряют действующие лидеры. Они склонны предоставлять арену только напоминающим сорняков представителям газонного контингента, отличающимся от себе подобных лишь большим упорством и прилипчивостью. В результате политика остается в статусе висящего на шее политических пенсионеров галстука, а общество – в статусе их заложника.