Գագիկ Մինասյան. Վրաստանի իշխանափոխությունը 2 դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա
Վրաստանում 2012 թ. խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում տեղի ունեցած իշխանափոխությունը որոշակի ազդեցություն է ունենալու նաև Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումների վրա: Այսօրվա մամուլի ասուլիսում այսպիսի տեսակետ հայտնեց Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ փոփոխությունները, որոնք իրականացնում են Վրաստանի նոր իշխանությունները արտաքին քաղաքականության բնագավառում, առնվազն 2 առումով ուղղակիորեն առնչվում են նաև Հայաստանին:
Առաջինը Վրաստանի արտաքին քաղաքականության անցումն է միաբևեռ հայեցակարգից բազմավեկտոր հայեցակարգի, որը ենթադրում է հյուսիսային հարևան Ռուսաստանի հետ ավելի սերտ հարաբերություններ առայժմ գոնե տնտեսության ոլորտում՝ հաղորդակցության ճանապարհների բացում կամ բարելավում: 2008 թվականի ռուս-վրացական պատերազմից հետո Վրաստանը գործնականում զերծ էր մնում Ռուսաստանի հետ մեծածավալ ապրանքափոխանակությունից:
«Այս պարագայով այդ խնդիրը դառնում էր լոկ հայկական խնդիր, և հաճախ մենք ականատես էինք լինում՝ ինչպես վրացական իշխանության, քաղաքական դաշտի տարբեր ներկայացուցիչներ ասում էին, որ վրացական կոմունիկացիաները դեպի Ռուսաստան ընդամենը Հայաստանի համար են»,- ասաց Գագիկ Մինասյանը:
Վրաստանում կատարված և Հայաստանին առնչվող երկրորդ փոփոխությունը, նրա կարծիքով, վերաբերում է հակամարտությունների նկատմամբ դիրքորոշմանը: 2008 թվականից հետո Վրաստանի իշխանությունները վերաբերվում էին հակամարտություններին այնպես, ինչպես Ադրբեջանի իշխանությունները՝ հայտարարելով, որ քանի դեռ խնդիրը քաղաքական լուծում չի ստացել, որևէ այլ շփումների մասին ավելորդ է խոսել:
«Մեզ համար բավականին բարդ էր, երբ մեր փոքրիկ տարածաշրջանում 3 երկրներից 2-ը ունեին ճիշտ նույն պատկերը կոնֆլիկտների վերաբերյալ, և միայն Հայաստանն էր, որ առաջարկում էր ամեն ինչ սկսել տնտեսական փոխշահավետ համագործակցությունից, որը իր հետ կբերի նաև քաղաքական լուծումների ավելի հեշտ պատկերացումներ»,- ասաց Գագիկ Մինասյանը:
Այժմ Վրաստանի նոր իշխանությունները փոխել են իրենց դիրքորոշումներն ու նույնիսկ առաջարկում են ուղղակի տնտեսական հարաբերություններ հենց Հարավային Օսեթիայի, Աբխազիայի հետ՝ հետաձգելով քաղաքական խնդրի լուծումը:
ՀՀԿ-ական պատգամավորն այս փոփոխությունը խոստումնալից է համարում Հայաստանի համար, բայց մյուս կողմից նաև կարծում է, որ այն սվիններով կընդունեն Ադրբեջանն ու Թուրքիան:
Հունվարի 17-ին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանելու Վրաստանի վարչապետ և խորհրդարանական մեծամասնության ղեկավար Բիձինա Իվանիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը:

Гагик Минасян: смена власти в Грузии благотворно скажется на Армении
Произошедшая после парламентских выборов 2012 г. в Грузии смена власти окажет определенное влияние и на внутриполитические процессы в Армении. Такое мнение высказал сегодня на пресс-конференции депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Гагик Минасян.
По словам депутата, изменения, которые осуществляют в сфере внешней политики новые власти Грузии, по меньшей мере в двух вопросах напрямую касаются Армении.
Во-первых, это переход внешней политики Грузии от однополюсной концепции к многовекторной, которая предполагает установление более тесных отношений с северным соседом, Россией, пока хотя бы в экономической сфере – например, открытие путей сообщения. После российско-грузинской войны 2008 г. Грузия воздерживалась от крупных объемов товарооборота с Россией.
«В этих условиях проблема стала сугубо армянской, и мы часто становились свидетелями того, как различные представители грузинских властей и политического поля заявляли, что грузинские коммуникации в Россию только для Армении»,- отметил Г.Минасян.
Произошедшая в Грузии и затрагивающая Армению вторая революция, по словам депутата-республиканца, касается позиции по конфликтам. После 2008 г. власти Грузии относились к конфликтам так, как власти Азербайджана, заявляя, что пока проблема не получила политического решения, говорить о каких-либо других контактах излишне.
«Для нас большую сложность представляло то, что в нашем небольшом регионе две из трех стран занимали одинаковую позицию по отношению к конфликтам, и только Армения предлагал начать с взаимовыгодного экономического сотрудничества, что облегчило бы поиск политических решений»,- отметил Гагик Минасян.
Сейчас власти Грузии изменили свои подходы и даже предлагают установить прямые экономические связи с Южной Осетией и Абхазией, откладывая решение политической проблемы.
Эти перемены Г.Минасян считает многообещающими для Армении. С другой стороны он отмечает, что в Азербайджане и Турции такой подход будет встречен в штыки.
17 января в Армению с официальным визитом прибудет делегация во главе с премьер-министром Грузии и лидером парламентского большинства Бидзиной Иванишвили.