Երբ իշխանությանը լեգիտիմացնում է... ընդդիմությունը
Ընտրություններին որևէ ձևաչափով մասնակցելուց հրաժարվելը, որն իբրև մարտավարություն ընտրեցին հայաստանյան երեք խոշոր քաղաքական ուժերը՝ ԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը և ՀՅԴ-ն, կոնկրետ գործողություն էր, քաղաքական դիրքորոշման արտահայտում: Սակայն այն ձևը, որը նրանք ընտրեցին դա անելու համար, մղում էր ոչ թե այդ գործողության շարունակման, այլ անգործության, դրանով հանդերձ՝ ինքնամեկուսացման և մարգինալացման:
ԲՀԿ-ն և ՀԱԿ-ը ոչ միայն հրաժարվեցին սեփական թեկնածուով մասնակցել ընտրություներին կամ սատարել առաջադրվողներից որևէ մեկին, այլև փաստացի քաշվեցին իրենց բները՝ առանց հստակեցնելու սպասվող ընտրությունների վերաբերյալ իրենց դիրքրոշումը և հատկապես ընտրություներից հետո իրենց հնարավոր քայլերը: Այս երկու ուժերը, որոնք հանրային տրամադրություների վրա ազդելու, առանց չափազանցության, ամենամեծ ներուժն ունեին, հասարակությանը տեղյակ պահեցին, որ ոչ միայն պատրաստ չեն այս ընտրություններին ու հետագա քաղաքական պայքարին, այլև ընդհանրապես իրենց վրա որևէ պատասխանատվություն վերցնելուն:
ՀՅԴ-ի պարագան մի փոքր այլ է: Չնայած Դաշնակցությունը ևս հայտարարեց թեկնածու չառաջադրելու մասին, սակայն բաց թողեց իր ընտրազանգվածին հընթացս ուղղորդելու հարցը՝ փաստացի խուսափելով իրեն ամբողջությամբ խաղից դուրս դնելուց: ՀՅԴ-ն թեև մեկուսացած, սակայն ինքն իր համար հստակեցրեց խաղի որոշակի կանոններ: Առաջին՝ ընտրություններում որևէ պարագայում չսատարել գործող նախագահին և երկրորդ, որ շատ ավելի կարևոր է՝ նա, ի տարբերություն ԲՀԿ-ի, չհրաժարվեց քաղաքական ընդհանրական պլատֆորմ մշակելու ու դրանով առաջնորդվելու ուղեգծից և դա հռչակեց իր հիմնական անելքը՝ անկախ ընտրությունների ելքից:
Խնդիրն այստեղ բացարձակապես այն չէ՝ որքանով է այս գաղափարների և սկզբունքների առաջադրումը ձևական կամ իրական, որքանով է ՀՅԴ-ն անկեղծ և որքանով է հետագայում հետևողական լինելու այս հարցում: Էականն այն է, որ նա այդպիսով որոշակիորեն ապահովում է քաղաքականության մեջ իր մնալն արդարացնելու հիմքերը: Այլ հարց է, որ ՀՅԴ-ն այս ընթացքում չի կարողանում գտնել իրացվելու բավարար կռվաններ, և ներկա պահին ինքն իրեն դրել է ԲՀԿ-ին ու ՀԱԿ-ին հավասար պասիվ դիտորդի կարգավիճակում: Նույնիսկ դժվար է ասել՝ ընտրություններից հետո կուսակցությունը որքանով կկարողանա հաղթահարել այդ վիճակը:
Բոլոր դեպքերում ԲՀԿ-ի ու ՀԱԿ-ի կողմից ամբողջական, ՀՅԴ-ի կողմից մասամբ ինքնամեկուսակցման այս ակտը իրենց կանգնեցրել է այնպիսի փակուղու առջև, որից դուրս գալը նորմալ հասարակական-քաղաքական միջավայրերում չափազանց դժվար է: Որևէ ձևաչափով չմասնակցելով ընտրություններին՝ նրանք ուղղակիորեն իրենց զրկեցին դրանց արդյունքները վիճարկելու հեռանկարից՝ այն պարզ պատճառով, որ փաստացի հրաժարվեն ընտրությունների ընթացքը վերահսկելու գործառույթից: Իսկ սա, ուզեն, թե չուզեն, նշանակում է, որ նրանք լեգիտիմացնում են Սերժ Սարգսյանի ընտրությունը՝ անկախ ընտրակեղծիքների կամ խախտումների ծավալից:
Իշխանությունների անօրինականության գործոնը արդեն դադարում է քաղաքական օրակարգի մաս լինելուց: Ընտրությունների գործոնը հետագայում քաղաքական պայքարի լեյտմոտիվ դարձնելու ցանկացած փորձի դեպքում թե իշխանությունը և թե հասարակությունը նրանց հիշեցնելու են, որ ինքնամեկուսացման, ձեռքերն ամբողջությամբ լվանալու պիղատոսյան այս կեցվածքով նրանք իրենց զրկել են դրա բարոյական իրավունքից: Իսկ դա նշանակում է, որ անգամ մեծագույն ցանկության պարագայում նրանք առաջիկա գոնե մեկ-երկու տարվա կտրվածքով չեն կարողանալու հասարակական լայն զանգվածների կոնսոլիդացմանն ուղղված որևէ արդյունավետ քայլ ձեռնարկել: Նրանց պարզապես չեն հավատալու:
Ընտրությունները քաղաքական իրավիճակի փոփոխման, իշխանափոխության հասնելու օրինական, սահմանադրական միակ ճանապարհն են: Ըստ էության, նրանք հրաժարվեցին հենց այդ ճանապարհից: Սակայն նրանք ունակ չեն նաև գնալու հեղափոխական լուծումներին, որովհետև ինքնամեկուսացման քաղաքականությունը նրանց զրկում է դրա կոնկրետ հիմքերն ապահովելուց: Նրանք չեն կարողանալու ապացուցել, որ Սերժ Սարգսյանն անօրինական նախագահ է: Իսկ առանց դա հիմնավորելու՝ որևէ հեղափոխական կամ շարժումային գործընթաց ծավալելն առաջին հերթին հակասահմանադրական հարթության վրա է դնելու հենց նրանցից յուրաքանչյուրին: Իշխանությունը լիարժեք իրավունք է ստանալու բնում խեղդելու նման ցանկացած զարգացում և դրա համար եթե ոչ աջակցություն, ապա գոնե լոյալություն ստանալ դրսից:
Այսինքն՝ կարող է ստեղծվել մի իրավիճակ, երբ այս քաղաքական ուժերի գոյությունը սկսի դառնալ ինքնանպատակ: Բայց ամենավտանգավորն այն է, որ նրանց փակուղուց հանելու, վերջնական մարգինալացումից փրկելու բանալին աստիճանաբար հայտնվելու է իշխանության ձեռքին: Դա եղել է նմանատիպ վիճակներում հայտնված քաղաքական այնպիսի ուժերի դեպքում, ինչպիսիք են Արտաշես Գեղամյանի «Ազգային միաբանությունը», Հայկ Բաբուխանյանի «Սահմանադրական իրավունք միությունը», Խոսրով Հարությունյանի «Քրիստոնեադեմոկրատական կուսակցությունը», Արթուր Բաղդասարյանի «Օրինաց երկիրը» և այլն:
Ահա թե ինչու է իրատեսական թվում նախագահական ընտրություններից հետո իշխանության նախաձեռնությամբ ներկայիս ընդդիմադիր համարվող, ինքնամարգինալացվող ուժերից ոմանց հետ կոալիցիա կազմելու, առնվազն իշխանության հետ վերջիններիս կողմից համագործակցություն ծավալելու հեռանկարը:
Մյուս կողմից, սակայն, Հայաստանը քաղաքական ու քաղաքագիտական ոչ մի ստանդարտի, ոչ մի չափման չի ենթարկվում, և հնարավոր չէ ոչինչ բացառել, նույնիսկ ամենաֆանտաստիկ շրջադարձերը:

When the authorities legitimize the opposition
The chosen strategy of refusing to participate in the presidential elections taken by the major Armenian political parties--the Prosperous Armenia Party, the Armenian National Congress and ARF-Dashnaktsutyun--was a concrete action and an expression of political will. But their mutual decision wasn’t a way to promote action; instead it created inaction, self-isolation and marginalization.
Prosperous Armenia and the Congress not only refused to field their own candidate or support another, they withdrew to their dens without even clarifying their positions on the upcoming elections and, especially, their possible actions after the elections. These two powerful parties, which have the biggest potential to influence public opinion, made it clear to society that not only are they unprepared for these elections and any future political struggle, they also take no responsibility.
ARF-Dashnaktsutyun's case is a little different. Although the party said it wouldn't field a candidate thereby misleading its electorate, it avoided being completely left out of the game. Although isolated, ARF-Dashnaktsutyun clarified some rules of the game for itself-- it wouldn't support the incumbent president under any circumstances and more importantly, unlike Prosperous Armenia, it didn’t refuse to develop a common political platform and be guided by that. Rather, the party declared it as their main goal regardless of the election outcome.
The question here is not whether the proposal of such ideas and principles is fabricated or real, whether ARF-Dashnaktsutyun is being honest or how persistent it will be in pursuing those issues in future. What's important is providing a basis for justifying being left in the political arena. ARF-Dashnaktsutyun might not find enough arguments to do so, but it positioned itself as a passive observer just like Prosperous Armenia and the Congress. It's hard to say if the party will be able to overcome its situation after the elections.
Anyway, this act of complete self-isolation made by Prosperous Armenia and the Congress, and the partial self-isolation of ARF-Dashnaktsutyun, brought them to a deadlock that is quite difficult to break in a normal social and political environment. By not participating in these elections, they also cannot dispute the results for the simple reason being that they refuse to monitor them. Willingly or not, they are legitimizing Serzh Sargsyan's election regardless of the number of violations and fraud.
The illegality factor of the authorities is no longer a part of a political agenda. If there is any attempt to turn the elections into a recurrence of a political struggle, the authorities and society as well will remind them about having chosen political self-isolation. That means no matter how much they may want to, their efforts towards consolidating the public would be ineffective for at least one or two years. No one would believe them.
Elections are the only legal and constitutional way to change a political situation and achieve power. They actually refused to use that means. But they also can't offer revolutionary solutions, as the policy of self-isolation prevents them from doing so. They wouldn't be able to prove that Serzh Sargsyan is an illegitimate president. Organizing any revolutionary movement without having a basis for the president's illegitimacy will deem their struggle, and each one of them, unconstitutional. The government would have a right to suppress the development of any movement and at least gain loyalty if not support from abroad.
Thus, there could be a situation where the existence of these political powers would be an end in itself. But the most dangerous thing is that only the government would be able to break the deadlock and rescue them from final marginalization. That was the case for some political powers seemingly in the same situation, like Artashes Geghamyan's National Unity party, Hayk Babukhanyan's Constitutional Right Union, Khosrov Harutyunyan's Christian Democratic Party and Arthur Baghdasaryan's Rule of Law party.
That's why it seems realistic that after the presidential elections some of these opposition powers might form a coalition or, at least, collaborate with the government.
On the other hand, Armenia is not subject to any political standards and measures, so nothing can be ruled out, no matter how fantastic.