Երևանի ոստիկանապետին լրագրողը ներե՞լ է
«Հանրահավաքների, զանգվածային միջոցառումների ժամանակ երբեմն ոստիկանները քաշքշում են տարեց կանանց, նույնիսկ ծեծում լրագրողներին, սակայն պատասխանատվության չեն ենթարկվում, ինչո՞ւ»,- այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հարցրին Երևանի ոստիկանապետ Ներսես Նազարյանին: Իբրև ցայտուն օրինակ լրագրողները մատնանշեցին 2007 թ. հոկտեմբերին ընդդիմության երթի ժամանակ «Չորրորդ իշխանություն» օրաթերթի լրագրող Գոհար Վեզիրյանի հետ կատարվածը:
«Նույն օրինակը Գոհար Վեզիրյանի հետ կապված, եթե կոպտություն կա, դա միանշանակ քննադատվում է»,- ասաց Նազարյանը, ինչին ի պատասխան լրագրողները նկատեցին, որ ոստիկանները ոչ թե «կոպիտ վերաբերմունք» են դրսևորել, այլ ուղղակի երկու հոգով ծեծել են Գոհար Վեզիրյանին, ինչը պարզ ֆիքսված է միջադեպի տեսագրության մեջ:
«Ես ոստիկանության անունից Գոհար Վեզիրյանից ներողություն եմ խնդրել, նա ներել է»,- ասաց Երևանի ոստիկանապետը: Լրագրողները հակադարձեցին, որ պետք է ոչ թե ներողություն խնդրել, այլ մեղավորներին ենթարկել պատասխանատվության, մինչդեռ հիշյալ երկու ոստիկաններն էլ «իբրև պարգևատրում արժանացել են պաշտոնի բարձրացման»: Մասնավորապես, նրանցից մեկը նշանակվել է ոստիկանության վարչություններից մեկի պետի պաշտոնում, մյուսը` Արայիկ Պետրոսյանը, դարձել է Կենտրոնի փոխոստիկանապետ:
«Եթե այդ դեպքը չլիներ, ի՞նչ պետք է անեիք,- ասաց Ներսես Նազարյանը: – Անպայման դա քննադատվում է մեր կողմից, ես քննադատում եմ նման վերաբերմունքը ոչ միայն լրագրողների, այլ բոլորի, յուրաքանչյուր քաղաքացու նկատմամբ: Եթե ոստիկանությունը նման վերաբերմունք ունենա, ուրեմն իմացեք, դա քննադատվում է»:

Police Chief Claims He Apologized to Reporter for Beating
Today, Yerevan Police Chief Nerses Nazaryan said that he had personally apologized to journalist Gohar Veziryan, in the name of the Yerevan Police Department, and that the “Chorrord Ishkhanutyun” newspaper reporter accepted the apology.
Chief Nazaryan made the claim at a press conference today where reporters asked why was it that members of the police sometimes push and shove old women at rallies and other public events, and even strike reporters. Reporters then gave the example of Veziryan, who was hit by police when covering an opposition protest march back in October, 2007.
Chief Nazaryan singled out the incident involving Veziryan and said that he had asked for the reporter’s forgiveness.
The assemble reporters then stated that it wasn’t enough for the chief to merely express regret over such behaviour but to discipline those officers responsible. Journalists pointed out that not only had the two officers in question not been disciplines but that they were subsequently promoted.
In response, Chief Nazaryan repeated that all such incidents of police brutality, whether the victims are reporters or anyone else, are to be condemned.