Հունան Պողոսյան. «Պետք է զենք կրելու անձնական պատասխանատվություն ունենալ»
Հոկտեմբերի 5-ին ԱԺ պատգամավոր Կարո Կարապետյանը կրակել էր Դվին գյուղի բնակիչ Արթուր Զադոյանի վրա: Վերջինս, դիմումներ գրելով պատկան մարմիններին, պահանջում է, որպեսզի նախաքննական մարմինն իրեն տուժող ճանաչի, իսկ ԱԺ պատգամավորը պատժվի օրենքով սահմանված կարգով:
Այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ Ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետ Հունան Պողոսյանն անդրադարձավ նաև այս դեպքին:
«Հարուցվել է քրեական գործ «Ծանր մարմնական վնասվածք հասցնելու» և «Ապօրինի զենք-զինամթերք պահելու» հոդվածներով: Կան իրարամերժ ցուցմունքներ: Այլ մանրամասներ չեմ կարող ասել»,- նշեց Հ. Պողոսյանը:
Վարչության պետը «կիսում է յուրաքանչյուրի մտավախությունը»
Ասուլիսի ժամանակ լրագրողները նկատեցին նաև, որ վերջին տարիներին Հանրապետությունուն գրանցված աղմկահարույց հանցագործությունների մեջ զգալի տեղ են զբաղեցնում պետական բարձր պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, ովքեր իրենց ամրակցված անվանական (հիմնականում` վարչապետի նվիրած) զենքերով հրազենային վնասվածքներ են պատճառում այս կամ այն անձին:
Սովորաբար տվյալ անձանց նկատմամբ կա՛մ քրեական գործ չի հարուցվում, կա՛մ էլ հարուցված գործերը կարճվում են: Իսկ ի՞նչ ճակատագրի են արժանանում նրանց ամրակցված զենքերը: Եթե նորից վերադարձվում է տերերին, մտավախություն չկա՞, որ տվյալ անձինք, օրինակ` Ստեփանավանի քաղաքապետ Սարգիս Ղարաքեշիշյանը կամ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը նորից դրանք «գործի չեն դնի»:
«Սահմանված կարգի համաձայն` առգրավված զենքը քրեական գործի քննության շրջանակներում ուղարկվում է փորձաքրեագիտական վարչություն` համապատասխան փորձագիտական հետազոտության: Դրանից հետո արդեն դատարանի որոշմամբ ճանաչվում է գործով որպես իրեղեն ապացույց, և դատարանի որոշմամբ տնօրինվում է նրա հետագա ճակատագիրը: Եթե կա մասնավոր դեպք, որով վերադարձվել է զենքը (ես չեմ բացառում նման դեպք), ուրեմն դա քննիչի կամ դատարանի որոշումով է եղել»,- ասաց Հունան Պողոսյանը:
Ինչ վերաբերում է մտավախությանը, ըստ նրա, մարտական ատրճանակ կրող ցանկացած ոք, լինի դա ուժային կառույցի ներկայացուցիչ, թե սովորական քաղաքացի, պետք է զենքը կրելու անձնական պատասխանատվություն ունենա:
«Զենք ունեցող ցանկացած մարդու հետ կապված յուրաքանչյուրս էլ կարող ենք մտավախություն ունենալ: Ես էլ եմ կիսում այդ մտավախությունը: Դրա համար օրեցօր օրենսդրական բարեփոխումների շրջանակներում զենքի կրման կարգն էլ է խստացվում: Ժամանակին ոստիկանությունն այդ ուղղությամբ լուրջ առաջարկներ է արել, որոնց մի մասն ընդունվել է, մի մասը` ոչ»,- նշեց Հունան Պողոսյանը:

On October 5, MP Karo Karapetyan opened fire on Dvin resident Artur Zadoyan, who when to the proper authorities demanding that the preliminary investigative body recognize him as an aggrieved party in the case and that the parliamentary perpetrator be punished for his actions.
Today, at a press conference, Hunan Poghosyan, Chief of the Police Department’s Organized Crime Division, commented on the matter and stated that a criminal case had been launched based on the laws regarding “inflicting serious bodily damage” and “illegal guns and ammunition possession”. Mr. Poghosyan stated that were conflicting testimonies in the case and that he couldn’t go into further details.
Reporters at the press conference pointed out that the many of the crimes in the headlines during the past few years involve high-ranking government officials who have shot citizens with guns registered in their name.
Most of the time, these officials get off scot-free and their weapons are usually returned to them Reporters asked if the threat didn’t exist that these same officials would use their weapons again, giving the examples of Stepanavan Mayor Sargis Gharakeshishyan and Gyumri Mayor Vardan Ghukasyan.
Mr. Poghosyan explained that normal procedure required that weapons seized in criminal cases were sent for lab tests and later kept as physical evidence. If such weapons were later returned to their owners, something he didn’t rule out, he claimed that such a decision was up to the courts and examining bodies.
Regarding the concern that returned weapons could be wrongfully used again, Mr. Poghosyan argued that each and every individual that carries a weapon, whether a member of law-enforcement or a regular citizen, must be fully aware of the personal responsibility they assume by doing so.