Չուրանանք, չզիջենք, ընդվզենք
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը, ինչպես հայտարարվել էր օրեր առաջ, այսօր Հանրապետության հրապարակում սկսեց իրականացնել հացադուլ եւ նստացույց: Կառավարության շենքի դիմաց «Չուրանանք, չզիջենք, ընդվզենք» և «Նախապայմաններին` ոչ» վերտառությամբ պաստառներով 50 հոգի նստել են շուրջօրյա նստացույցի, իսկ արտգործնախարարության շենքի մոտ 24 անձ` հացադուլի: Վերջիննես որոշակի պարբերականությամբ վանկարկում են «Ոչ մի զիջում թուրքերին. Նալբանդյան հեռացիր»:
«Պատգամավորները հացադուլին չեն մասնակցի. նստացույցին կմասնակցեն, որովհետև առանձին շատ գործեր էլ ունեն անելու»,- ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՀՅԴ Գերագույն մարմնի անդամ Արմեն Ռուստամյանը` նշելով, որ ակցիան կտևի հայ-թուրքական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ նախաստորագրված փաստաթղթերով սահմանված 6 շաբաթների ընթացքում:
«Առաջին հերթին` սա զգոնության կոչ է մեր ժողովրդին, որպեսզի այս 6 շաբաթներն անտարբերությամբ չանցկացնի, շատ լավ ընկալի, որ սրանից շատ լուրջ բան է կախված»,- հավելեց պատգամավորը:
Նա վստահեցրեց, որ Դաշնակցությունը զուգահեռ իրականացնելու է բոլոր հնարավոր միջոցները, որպեսզի նախաստորագրված արձանագրությունների «դեմն առնի»:
«Մասնավորապես, պետք է կազմակերպենք ԱԺ լսումներ, որը, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա սեպտեմբերի 23-ին: Անպայման կմասնակցենք սեպտեմբերի 17-ին երկրի նախագահի կողմից կազմակերպվող քննարկումներին և կներկայացնենք մեր տեսակետները: Ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի մեր ժողովուրդն իմանա` ինչի մասին է խոսքը,- ասում է Ա. Ռուստամյանը: – Որովհետև ի՞նչ է նշանակում «ներքին քննարկումներ»: Եթե դրանք պետք է գնան այն տրամաբանությամբ, որ պարզապես պետք է ասվի «այո» կամ «ոչ», դա արդեն քննարկում չէ, այլ, ըստ էության, քվեարկություն: Մենք կարծում ենք, որ չպետք է գնալ այդ ճանապարհով, այլ պետք է փորձել տեքստը փոխել»:
Ըստ Արմեն Ռուստամյանի` մինչ օրս պարզաբանված չէ նաև, թե գործընթացում ինչ ձևով պետք է ներառվի այդ փաստաթղթերի կապակցությամբ արվող այս կամ այն առաջարկությունը. «Հենց առաջին օրը` դեսպանների հավաքի ժամանակ, ես հարցրի` ի՞նչ են ենթադրում քննարկումները, փոփոխություններ առաջարկելու մեխանիզմ գոյություն ունի՞, թե՞ ոչ: Միակ պատասխանն այն էր, որ առաջարկություններ անելուց առաջ պետք է մտածենք, որ մյուս կողմն էլ է առաջարկություն անում: Այո, մենք շատ լավ էլ տեսնում ենք, որ մյուս կողմը, ըստ էության, իրականացնում է քննարկումների ծրագիր և իրենց արտգործնախարարն արդեն հանդիպումների շարք է սկսել քաղաքական ուժերի հետ: Հիմա գոնե լսումների մակարդակով մենք պետք է կարողանանք այս հնարավորությունը ճշտել»:
Պատգամավորի կարծիքով, եթե անգամ սեղանին դրված է «այո» կամ «ոչ» ասելու հարցը, ապա ժողովուրդը պետք է կարողանա լավ հասկանալ` ինչին է «այո» կամ «ոչ» ասում:
«Եվ այս նստացույցն այդ նպատակն ունի, որ այս ընթացքում մարդիկ ծանոթանան նյութերին, մոտեցումներին, տեսակետներին և ճշտեն իրենց դիրքորոշումը»,- ասում է պատգամավոր Ռուստամյանը:

ARF Stages Hunger/Sit-Down Strikes in Yerevan to Protest Protocols
As promised, the ARF began public protests in Yerevan to express the party’s opposition to the recently signed protocols between Armenia and Turkey.
Some 50 party stalwarts have staged a sit-down in front of the RoA Government Building while 24 individuals have begun a hunger strike outside the RoA Ministry of Foreign Affairs. The protestors have been heard chanting such slogans as “No to Preconditions” and “No Concessions to the Turks, Nalbandian Leave Office”. The party has already publicly demanded that RoA Foreign Minister Edward Nalbandian hand in his resignation.
“The party’s MP’s will not take part in the hunger strike but will participate in the sit-down protest, since they all have much on their plates,” stated ARF MP and Supreme Council member Armen Roustamyan. He added that the protests will continue throughout the six week period, the deadline for the parliaments of the two nations to ratify the protocols.
“This is first and foremost a wake-up call to the people so that these six weeks do not pass with indifference. The people must understand that serious issues hang in the balance,” added MP Roustamyan.
He made it clear that the ARF would pull out all the stops and organize all possible events to put a halt to the passage of the protocols.
“In particular, we must organize hearings in the parliament. Most likely, they will take place on September 23. Of course, we will attend the discussions to be held by the president on September 17 and will make our voices heard. We will do all in our power to inform the people about what actually is being negotiated,” MP Roustamyan noted. “It is not acceptable to conduct an ‘internal discussion’ that will merely result in a ‘yeah or nay’ vote. That is not a discussion but a vote. We believe that modifications must be made to the protocol document.”