Նիկոլ Փաշինյանը դեռ դատարանում է
Այս պահին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը քննում է Հատուկ քննչական ծառայության ղեկավար Վահագն Հարությունյանի և քննիչ Վաղինակ Մկրտչյանի միջնորդությունը` «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ երեկ Նիկոլ Փաշինյանն ինքնակամ ներկայացել էր Գլխավոր դատախազություն, թեև պաշտոնական հաղորդագրություններում նրա ինքնակամ ներկայանալու մասին ոչինչ չէր ասվում:
Անցյալ տարվա մարտիմեկյան իրադարձություններով պայմանավորված Փաշինյանը հայտնվել էր ընդհատակում: Նրա նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում եւ իբրև խափանման միջոց ընտրվել կալանքը:
Երեկ Գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրությունում նշված է, որ Ն. Փաշինյանը կալանավորվել է: Ստացվում է, որ արդեն կալանավորված Փաշինյանին նորից կալանավորելու խնդրանքով քննիչներն այսօր դիմել են դատարան:
Փաշինյանի շահերը դատարանում պաշտպանում են 4 փաստաբաններ` Տիգրան Աթանեսյանը, Արա Զաքարյանը, Արթուր Գրիգորյանը և Տիգրան Մուրադյանը:

At this moment, Judge Edik Avetisyan is reviewing the motion of Vahagn Harutyunyan, who heads the Special Investigative Service and Inspector Vaghinak Mkrtchyan, requesting that “Haykakan Zhamanak” Chief Editor Nikol Pashinyan be given pre-trail detention. The hearing is taking place at the Kentron and Nork-Marash District Court.
Mr. Pashinyan, an opposition leader affiliated with the HAK alliance, turned himself in at the General Prosecutor’s Office yesterday after more than a year of being on the run from authorities in the wake of last year’s post-presidential election disturbances.
According to a statement released by the Prosecutor’s Office, Mr. Pashinyan has been arrested. The decision to take Mr. Pashinyan into custody had been reached more than a year ago when a warrant for his arrest had been issued.
Mr. Pashinyan is being defended by a team of four attorneys – Tigran Atanesyan, Ara Zakaryan, Artur Grigoryan and Tigran Muradyan.