Կոռուպցիայից քայքայված իշխանությունը անգործունակ է դառնում
Հայաստանում եւ Ադրբեջանում դատական համակարգերի անկախության մասին են ստորեւ ներկայացվող հարցազրույցները: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող մեր հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն են: Ծրագրին աջակցում են Հայաստանում եւ Ադրբեջանում Բրիտանիայի դեսպանատները: Հարցազրույցները միաժամանակ տպագրվում են «Հետք» եւ Ադրբեջանում «Նովոյե Վրեմյա» թերթերում: Ադրբեջանում հարցազրույցներն անց է կացնում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը:
Հարցազրույց «Թրանսփարենսի Ադրբեջան» կազմակերպության գործադիր տնօրեն Ռենա Սաֆարալիեւայի հետ
Ի՞նչ է կոռուպցիան Ադրբեջանի հասարակության համար: Որքա՞ն խորն են նրա արմատները կենցաղային մակարդակում եւ իշխանության վերինխավերում:
Հիմա Ադրբեջանի հասարակության մեջ շատ ցածր է վստահությունը պետական կառույցների նկատմամբ: Կարծում եմ, որ ամեն մարդ պետք է սկսի իրենից, բայց ընդհանուր առմամբ «հասարակություն եւ պետություն» ձեւաչափը ենթադրում է երկկողմանի երթեւեկությամբ ճանապարհ: Պետության խնդիրն է` զբաղվել հակակոռուպցիոն պրոպագանդայով (դրա համար միջոցներ կան) եւ ամրապնդել սեփական հայտարարությունները գործնական քայլերով:
Հարուստ Եվրոպան ապրում է ավելի համեստ, քան մեր պետական կառույցների ներկայացուցիչներից շատերը: Եթե խորհրդային տարիներին միլիցիայի սպան աշխատանքի էր գալիս նոր «Ժիգուլիով», ապա դա անմիջապես հետաքննության նյութ էր դառնում: Անհրաժեշտ է պետության համար ստեղծել նորմալ հիմք, որի անկյունաքարերից են օրենքն ու իրավունքը, անհրաժեշտ է պատշաճ կադրային քաղաքականություն: Այդ ժամանակ էլ մեր երկրում կվերականգնվի վստահությունը օրինապահ մարինների նկատմամբ:
Ո՞ր ոլորտներում է առավել շատ տարածված կոռուպցիան: Կա՞, արդյոք,կոռուպցիա բնական ռեսուրսների օգտագործման ոլորտում:
2005 թվականից սկսած` «Թրանսփարենսի Ադրբեջանը» ԵԱՀԿ-ի եւ USAID-ի ֆինանսավորմամբ իրականացնում է «Իրավական օգնության եւ հասարակական շահերի պաշտպանության կենտրոններ» նախագիծը, որը, Բաքվի հետ միասին, ներառում է չորս շրջաններ` Գյանջա, Լենքորան, Գուբա եւ Շեքի: Այս տարիների ընթացքում մեր կազմակերպության հինգ կենտրոնները ստացել են ավելի քան 27 հազար բողոք: Դժգոհության մեծ մասը բաժին է ընկնում դատական համակարգին, ոստիկանությանը, մունիցիպալ մարմիններին, գործադիր իշխանությանը եւ թոշակների ու սոցիալական վճարումների ոլորտին: Ընդգծեմ, որ սա ոչ թե տարբեր նախարարությունների կոռումպացվածության ցուցանիշն է, այլ քաղաքացիների` տարբեր գերատեսչությունների դեմ բողոքների քանակը:
Ադրբեջանի բնական պաշարների օգտագործման ոլորտում առկա կոռուպցիայի մասին. կան կոռուպցիայի ներքին, նաեւ տարատեսակ արտաքին պատճառներ: Օրինակ` ՄԱԿ-ի 2003 թ. դեկտեմբերի 9-ի հակակոռուպցիոն համաձայնությունը ստորագրել են 140 երկրներ, բայց վավերացրել են մոտ քառասունը: Իսկ եթե վերցնենք «Մեծ ութնյակը», ապա նրա անդամներից վավերացրել են միայն Ֆրանսիան եւ Ռուսաստանը: Ստացվում է, որ հումքային պաշարների ոլորտում կոռուպցիայից տուժող երեք տասնյակ երկրներ վավերացրել են փաստաթուղթը, բայց այն չի կարող գործել: Այն պարզ պատճառով, որ անդրազգային ընկերությունների շտաբ-բնակարան-երկրներում գործի չեն դրվել համապատասխան իրավական մեխանիզմները:
Գործնականում ի՞նչ է նշանակում կոռուպցիայի դեմ պայքարը,ինչպե՞ս են մղում այդ պայքարը պետությունը եւ քաղաքացիները: Իրատեսակա՞ն է մեր երկրում կոռուպցիայի ծավալը նվազեցնելու ցանկությունը:
Կոռուպցիան առաջ է եկել պետության ի հայտ գալու հետ միասին, բայց հենց նա էլ կարող է հանգեցնել ցանկացած պետության անհետացմանը, եւ սա բնավ էլ տեսական հարց չէ: Ցանկացած, նույնիսկ ձեւականորեն շատ ուժեղ իշխանությունը կոռուպցիայից քայքայվելու դեպքում դառնում է անգործունակ: Մասնագետները մի տերմին ունեն` «գրավված պետություն», երբ քաղաքականությունն ու բիզնեսը սերտաճում են, որի պատճառով պետական ինստիտուտները սկսում են գործել միանգամայն այլ ռեժիմով, քան պահանջում են ընդունված նորմերն ու կանոնները:
Հիմա կարելի է ասել, որ երկրի քաղաքական իշխանությունը լրջորեն մտահոգված է հասարակության մեջ առկա կոռուպցիայի մասշտաբով եւ դրսեւորում է քաղաքական կամք: Երբ մի քանի հազարավոր դոլար արժեցող կոստյումներ, տասնյակ հազար դոլարներ արժեցող մեքենաներ եւ միլիոնավոր դոլարներ արժեցող տներ ունեցող մարդկանց թիվը հասնում է հազարների, իսկ նրանց պաշտոնական եկամուտներն այս բանի հետ ոչ մի կերպ չեն համաձայնեցվում, այլեւս անհնար է չնկատել խնդիրը: Բացի այդ, քիչ-քիչ անհետանում են խորհրդային պրակտիկայի ավանդույթները, երբ գոյություն ուներ կադրերի պատրաստման եւ դրանց վերահսկման թեկուզ անկատար համակարգ:
Մենք ականատես ենք յուրահատուկ իրադրության, երբ պետությունն ընդունում է փորձագետների առաջարկները եւ կատարելագործում օրենսդրությունը, բայց բազմաթիվ խնդիրներ կան օրենքի գործադրման ասպարեզում: Կոռուպցիային լայնամասշտաբ հակազդեցության համար պահանջվում է ազգային անկաշառության բազմակողմանի համակարգ:
Այն ենթադրում է իրական քաղաքացիական վերահսկողություն օրենքով հաստատված շրջանակներում: Իսկ կոռուպցիայի դեմ պայքարով թող զբաղվի հատուկ դրա համար նախատեսված գերատեսչություն: Ներկայումս գործում է Գլխավոր դատախազությանը կից Կոռուպցիայի դեմ պայքարի դեպարտամենտը: Բայց ավելի ցանկալի կլիներ ունենալ անմիջապես նախագահին կամ խորհրդարանին ենթարկվող մարմին:
Չպետք է մոռանալ, որ կոռուպցիայի առաջին զոհերն այն կառույցներն են, որոնք ունեն հսկայական չվերահսկվող ռեսուրսներ, ինչպես նաեւ նրանք, ովքեր իրականացնում են վերահսկողություն` իրենք չլինելով վերահսկողության ենթակա: Իսկ հսկողության գործառույթներ ունեցող մարմինը չպետք է զբաղվի վերահսկողությամբ, քանի որ ցանկացած կառույցում կա կորպորատիվ շահերի խնդիր:
Հրատապ է օրենքի պահպանման խնդիրը: Ոմանք գողանում են միլիոններ եւ ստանում հինգ տարվա պայմանական ազատազրկում, իսկ մեկ ուրիշը` լվացքի պարանից մի շոր եւ դրա համար` երեք տարվա ազատազրկում: Անհրաժեշտ է իրական հավասարություն օրենքի առաջ, իսկ օրենսդրությունը պետք է պաշտպանի մարդու իրավունքները եւ սեփականությունը: Բացի այդ, չպետք է մոռանալ, որ հակակոռուպցիոն օրենսդրությունը պետք է անցնի կոռուպցիայից, կանխատեսի զարգացումները:
Արդյունավետ պայքարին խանգարում է այն, որ պաշտոնյաների շրջանում չկա կոռուպցիայի դատապարտման պրակտիկա: Սովորական մարդիկ այդ առումով ավելի լավ են հասկանում խնդիրը, քանի որ գիտակցում են վտանգը` վիրահատվելու փողով դիպլոմ ձեռք բերած վիրաբույժի մոտ, զոհվելու տան մեջ, որը կարող է փլվել անօրինական վերակառուցման հետեւանքով, կամ ընկնելու երթեւեկության կանոնները չիմացող վարորդի մեքենայի տակ: Հասարակության կողմից կոռուպցիայի նկատմամբ անհանդուրժողականությունը ստեղծում է նպաստավոր պայմաններ այս սոցիալական չարիքի դեմ պայքարի համար: Երբ մենք խոսում ենք կոռուպցիայի համակարգային բնույթի եւ համատարածության մասին, ապա դա նշանակում է, որ ծննդատնից մինչեւ գերեզմանոց, որտեղ պետք է հողակտոր ձեռք բերել հանգուցյալի համար, առկա են կոռուպցիոն սխեմաներ: Պայքարն ընթանում է փոփոխական հաջողությամբ, բայց ընդհանուր առմամբ մեր կազմակերպությունը պատրաստ է մրցանակ տալ նրան, ով հանրապետությունում կգտնի կոռուպցիայից ազատ որեւէ ոլորտ:
Ի՞նչ տեղ է զբաղեցնում Ադրբեջանը կոռուպցիայի վերաբերյալ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի վերջին հաշվետու ժամանակաշրջանի զեկույցում: Արդեն քանի՞տարի է, որ գործում է «Թրանսփարենսի Ադրբեջանը»,եւ այդ ընթացքում ինչպե՞ս է փոխվել կոռուպցիայի հետ կապված իրավիճակը երկրում (կոռուպցիան պակասե՞լ է,ավելացե՞լ):
Մինչեւ 2000 թվականը Ադրբեջանը չի մտել «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի» կողմից կազմվող Կոռուպցիայի ընկալման ինդեքսի մեջ, քանի որ դրա համար պահանջվում են որոշակի քանակությամբ հատուկ ուսումնասիրություններ: Իհարկե, այս Ինդեքսը բացարձակ ցուցանիշ չէ, բայց միանգամայն պարզորոշ ձեւով վկայում է իրերի որոշակի դրության մասին: Հաշվարկների համար օգտագործվում է 10 բալանոց համակարգ: Ինչքան քիչ են բալերը, այնքայն վատ են պետության եւ հասարակության գործերը:
Այս ընթացքում Ադրբեջանը դուրս չի եկել 2,4 եւ 2,7 բալի միջակայքից: Իսկ 3 բալից պակաս գնահատականը վկայում է կոռուպցիայի բարձր մակարդակի մասին, որը կրում է համակարգային բնույթ: Սկզբունքորեն, այդ սոցիալական չարիքի շատ թե քիչ ընդունելի մակարդակի մասին կարելի է խոսել` սկսած 5-ի հավասար ցուցիչից: Ցավոք, վերջին գնահատման ցուցակում հայտնված երկրների երկու երրորդի ինդեքսը ցածր է այդ նիշից: Իսկ 3 եւ պակաս բալ ունեցողների խումբը սկսվում է 90-րդ տեղից: Լավագույնները Դանիան, Նոր Զելանդիան եւ Սինգապուրն են, որոնք 9,3 բալով բաժանում են առաջին երեք տեղերը: ԱՄՆ-ը, օրինակ, 22-րդ տեղում է եւ ունի 7,1 բալ: Որքան հեռու է երկիրը առաջին տեղերից, այդքան մեծ են կոռուպցիոն խնդիրներն ու ռիսկերը: 2010 թ. տվյալներով, 178 երկրների շարքում Ադրբեջանը գրավում է 134-րդ տեղը եւ ունի 2,4 բալ:

«Власть становится недееспособной при разъедании ее коррупцией»
Тема интервью, представленных вниманию читателей ниже – коррупция в Армении и Азербайджане и  возможные способы борьбы против нее.
В целом 20 тем освещаются в парных интервью специалистов из Армении и Азербайджана, которые проводятся и публикуются в рамках совместного проекта Исследовательского центра «Регион» (Армения) и Института мира и демократии (Азербайджан).
Интервью с исполнительным директором организации Transparency  Azerbaijan Реной Сафаралиевой
Чем для азербайджанского общества является коррупция? Насколько глубоко она пустила корни на бытовом уровне и в высших эшелонах власти? Что перевешивает в объемах и суммах?
Разным странам присущи различные особенности коррупции, однако  принципиальных отличий нет.  В некоторых странах  более мощные коррупционные импульсы исходят от наркомафии, в других — из сферы природных ресурсов, в третьих фокус смещен на силовые структуры. Однако причины всегда одни и те же: не подконтрольность власти, неэффективность работы правоохранительных органов, слабое развитие институтов гражданского общества. В общем, когда борьба ведется с последствиями, а не с причинами, то невозможно надеяться на качественный перелом. Сейчас в Азербайджане степень доверия к государственным структурам в обществе очень низкая. Считаю, что каждый человек должен начинать с себя, но в целом формат «общество — государство» подразумевает дорогу с двусторонним движением. Задача государства: заниматься антикоррупционной пропагандой (средства для этого есть) и подтверждать свои декларации практическими шагами. Богатая Европа живет более скромно, чем многие наши представители госструктур. Если вернуться в советское время, то приезд офицера милиции на работу на новых «Жигулях» автоматически приводил к расследованию. Необходимо  создавать нормальную основу государства, где одним из краеугольных камней будет закон и право, требуется адекватная кадровая политика. Тогда и бытующее мнение о том, что «в других странах полицейские роды принимают, а при виде наших стражей правопорядка люди на другую сторону улицы переходят», потеряют актуальность.
В каких сферах более всего распространена коррупция? Есть ли коррупция в сфере использования природных ресурсов Азербайджана?
С 2005 года Трансперенси Азербайджан  при финансировании  ОБСЕ и  USAID  проводит проект «Центры правовой помощи и защиты общественных интересов», который, помимо Баку, охватывает четыре района: Гянджу, Ленкорань, Губу и Шеки.  С 2005 года  в пять центров нашей организации поступило более 27 тысяч жалоб. Больше всего  недовольства приходится на судебную систему, полицию, по вопросам пенсий и социальных выплат, муниципалитеты, исполнительную власть. Хотелось бы еще раз подчеркнуть – это не показатель коррумпированности различных министерств – это количество жалоб граждан на различные ведомства.
По поводу коррупции в сфере использования природных ресурсов Азербайджана хотелось бы сказать следующее. Ранее, говоря о том, чем для азербайджанского общества является коррупция, и насколько глубоко она пустила корни на бытовом уровне и в высших эшелонах власти, я коснулась внутренних причин коррупции. Так называемый внешний  блок причин отличается разноплановостью. Например, Антикоррупционную конвенцию ООН от 9 декабря 2003 года подписали 140 стран, но ратифицировали чуть больше сорока. А если взять «большую восьмерку», так из нее ратификацию осуществили только Франция и Россия. Получается, что три десятка государств, страдающих от коррупции в сфере сырьевых ресурсов, ратифицировали документ, но он не может работать. Просто в силу того, что в странах -штаб- квартирах транснациональных компаний - соответствующий правовой инструментарий не задействован.
Что на практике означает борьба с коррупцией, как государство и граждане ведут эту борьбу? Реально ли в нашей стране уменьшить объемы коррупции?
Коррупция возникла с появлением государства, но она же может привести к исчезновению любого конкретного государства. Вопрос далеко не теоретический. Потому что предельная точка давления коррупции на государство может быть обозначена там, где оно перестает существовать.
Полагаю, что в ликвидации СССР коррупционные моменты сыграли не последнюю роль. Отсутствие мощной системы защиты от коррупции, в том числе со стороны партийной номенклатуры, явилось составным элементом общего краха. Любая власть, даже формально очень сильная, при глубоком разъедании ее коррупцией становится недееспособной. У специалистов есть термин «захваченное государство», когда политика и бизнес сращиваются, из-за чего государственные институты начинают функционировать в совершенно ином режиме, чем того требуют общепринятые нормы и правила. Резерв у Азербайджана все-таки значительный. Будет расти средний класс, а именно он и является сдерживающим фактором на пути коррупции. Люди начинают чаще обращаться в суды и правоохранительные органы с целью защиты своих прав. Другой вопрос, что и там масса коррупционных проблем.
Сейчас можно говорить о том, что политическое руководство всерьез озаботилось масштабом коррупции в обществе и проявляет политическую волю. Когда счет людей, имеющих костюмы ценой в тысячи долларов, машины в десятки тысяч долларов и дома от миллиона, идет на тысячи (а их официальный доход никак с этим не стыкуется), то проблему уже невозможно не замечать. Вдобавок слабеют отголоски советской практики, когда была хотя бы уродливая система подготовки кадров и контроля за ними. Мы наблюдаем весьма своеобразную ситуацию, когда государство принимает предложения экспертов и совершенствует законодательство, но есть множество проблем в правоприменительной практике. Для полномасштабного противодействия коррупции требуется комплексная система национальной неподкупности. Она предполагает реальный гражданский контроль в установленных законом рамках. А борьбой с коррупцией пусть занимается одно специально предназначенное для этого ведомство.  На данный момент действует Департамент по борьбе с коррупцией при Генеральной прокуратуре.  Однако было бы желательнее иметь орган, подчиняющийся напрямую президенту, или парламенту.  Не стоит забывать, что первые жертвы коррупции — это структуры, которые имеют огромные неконтролируемые ресурсы, и те, кто осуществляет контроль, тогда как за ними контроля нет. А орган, осуществляющий надзор, не должен заниматься и контролем, потому что у любой структуры присутствует проблема корпоративных интересов.
Что касается реального уменьшения  объемов  коррупции, то это  нужно делать системно,  хоть и постепенно. В Азербайджане  прекрасная законодательная база, что неоднократно отмечалось иностранными экспертами и международными организациями.  Однако механизмы исполнения законов не разработаны и не опробованы. Кроме того, взять ту же остро стоящую проблему  соблюдения закона. Один ворует миллионы и получает пять лет условно, другой - одежду с бельевой веревки и за это - три года лишения свободы. Требуется реальное равенство перед законом, а само законодательство должно защищать права человека и собственность. Кроме того, не стоит забывать, что антикоррупционное законодательство  должно работать на опережение.
Эффективной борьбе мешает то, что со стороны чиновничества нет практики осуждения коррупции. Обычные люди в данном отношении сейчас все же более продвинутые, потому что все больше осознается угроза попасть на операцию к хирургу, купившему себе диплом, или погибнуть в доме, где произведена незаконная перепланировка несущих конструкций, или попасть под колеса автомобиля, водитель которого не знает правил движения. Нетерпимое отношение к коррупции со стороны общества создает благоприятную среду для борьбы с этим социальным злом. Когда мы говорим о системном характере и повсеместном распространении коррупции, то это означает, что от роддома и до получения места на кладбище присутствуют коррупционные схемы. Борьба идет с переменным успехом, но в целом наша организация даже готова объявить приз, если кто-нибудь найдет в республике сферу без коррупции…
Какое место занимает Азербайджан в отчете Трансперенси Интернешнл за последний отчетный период по коррупции? Сколько лет уже функционирует  Трансперенси Азербайджан и как за это время видоизменялась (уменьшалась, увеличивалась, перемещалась) коррупция в стране?
До 2000 года Азербайджан не попадал в Индекс Восприятия Коррупции, составляемый Транспаренси Интернешнл, поскольку здесь требуется определенный минимум специальных исследований. Конечно, Индекс Восприятия Коррупции — это не абсолютный показатель, но об определенном положении вещей он свидетельствует вполне четко. Для расчетов используется 10-балльная система. Чем меньше баллов, тем хуже обстоят дела в государстве и обществе. Азербайджан за все время не выходил из коридора 2,4 — 2,7 балла. А все, что меньше 3 баллов, свидетельствует о высоком уровне коррупции, носящем системный  характер. В принципе, о каком-то приемлемом уровне  данного социального зла можно говорить с показателя 5 баллов. К сожалению, больше двух третей стран, охваченных последним рейтингом, имеют индекс ниже этой цифры.   А группа 3 балла и меньше начинается уже с 90-го места. Самые лучшие достижения у Дании, Новой Зеландии и Сингапура, которые с 9,3 балла делят первое место. У США, например, 22-е место и 7,1 балла. Здесь чем дальше от первых позиций, тем большим потенциалом обладают коррупционные проблемы и риски. На 2010 год место Азербайджана - 134-е из 178 возможных. Наша страна набрала в 2010 году 2.4 балла.