Մեղադրողը պահանջեց 5,5 տարվա ազատազրկում
«Էդ պահին բջջային հեռախոսիս քարտը կորցրել էի. մոտ 1 ամիս չեմ ունեցել»,- ի պատասխան «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանի հարցին` դատարանում հայտարարեց Կարեն Հարությունյանը: Նա մեղադրվում է անցյալ տարվա նոյեմբերի 17-ին երկու անհայտ անձանց հետ Բաղդասարյանի վրա հարձակվելու համար:
«Կարեն Հարությունյանի եղբոր (մոր երկրորդ ամուսնու որդու) անունով երեք բջջային հեռախոսահամար է գրանցված: Առայժմ քրեական գործում եղած այդ վերծանումներն եմ ուսումնասիրում: Այնտեղ զանգեր կան, որոնցով պետք է քննիչները զբաղվեին: Խոսքը հատկապես դեպքին նախորդող եւ հաջորդող մի քանի ժամերի հեռախոսազանգերին է վերաբերվում: Ես համոզված եմ, որ եղբոր անունով եղած այդ հեռախոսահամարներից մեկը միջադեպի օրը եղել է Կարեն Հարությունյանի մոտ: Սակայն սրանով առանձնապես չեն զբաղվել քննիչները: Բաներ կան, որոնք քննչական գործողություններով պիտի պարզվեին, մեզ` լրագրողներիս համար դժվար է դա անել եւ հնարավոր է` ամիսներ պահանջվեն դա անելու համար»,- ասում է Էդիկ Բաղդասարյանը:
Կարեն Հարությունյանը նախաքննության ընթացքում հրաժարվել է ցուցմունք տալուց: Բայց այսօր Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում նա պատասխանեց կողմերի բոլոր հարցերին` պնդելով, որ ինքը մեղավոր չէ:
«Ես տանն եմ եղել եւ կարող եմ դա ապացուցել: Ինձ ոստիկանությունում ասել են` դու ես եղել, պատմիր` ո՞նց է եղել: Ես էլ ասել եմ` ես չեմ եղել. բան չունեմ պատմելու»,- ասաց Կ. Հարությունյանը:
Մինչ այդ դատարանը հարցաքննեց միջադեպին պատահաբար ականատես դարձած ոստիկանության տեսուչ Նորայր Ավետիսյանին: Նա պատմեց, որ այդ օրը փորձել է ազատ ժամանակն անցկացնել «Վերնիսաժի» հարեւանությամբ գտնվող բիլիարդի ակումբում: Մեքենան կայանելիս պատահաբար նկատել է իրենց բակի նախկին բնակիչ Կարեն Հարությունյանին` երկու անծանոթ տղաների հետ շատրվանների ուղղությամբ գնալիս:
«Մեքենան կանգնեցրի եւ նայեցի նրանց կողմ: Մոտ 50 մ հեռավորության վրա նկատեցի, որ կռիվ է: Վազելով գնացի այդ ուղղությամբ` այդ ընթացքում բարձրաձայն գոչելով, որ ոստիկանության աշխատակից եմ, կռիվը դադարեցնեն: Չլսեցին: Ես իմ անձնական գազային ատրճանակով կրակեցի օդ: Դրանից հետո փախուստի դիմեցին»,- դատարանում պատմեց Նորայր Ավետիսյանը:
Վկայի խոսքերով` ինքը վազել է հանցագործների ետեւից, սակայն չի կարողացել երկար հետապնդել, քանի որ «ավելի շատ մտահոգվել է տուժողի վիճակով»: Հենց հանցագործներին հետապնդելիս էլ նա վերջիններիս մեջ ճանաչել է Կ. Հարությունյանին:
Նկարագրելով կռվի մանրամասները` Ն. Ավետիսյանը նշեց, որ հանցագործներից երկուսը ձեռքերով եւ ոտքերով Բաղդասարյանին հարվածել են առջեւից, իսկ երրորդը` ետեւից «ինչ-որ ծանր գործիքով խփում էր գլխին»: Վկայի պատմելով` Բաղդասարյանը դիմադրել է, փորձել բարձրանալ, սակայն հանցագործները, հայհոյանքներ ու սպառնալիքներ տեղալով, անընդհատ հարվածել ու թույլ չեն տվել բարձրանալ:
«Սուտ է: Այդ մարդն (Նորայր Ավետիսյանն) ինձ թշնամի է, դրա համար էլ էսօր ըտենց ա ասում,- հայտարարեց Կ. Հարությունյանը եւ մանրամասնեց թշնամության պատճառը, – ես քուր ունեմ (Խոսքը Կարենի մոր երկրորդ ամուսնու դստեր մասին է – «Հետք»), մոտ 6-7 տարի առաջ ինքն էդ աղջկան ա սիրել: Հետո իմ քուրն ընկեր ա ունեցել, ասել ա` էդ աղջիկը քո համար չի, էդ օրվանից մենք էլ ենք իրան ասել, որ էդ աղջիկը քո համար չի»:
Ամբաստանյալը նշեց, թե միջադեպի օրը ժամը 3-ից 4-ի սահմաններում ինքը «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում վիրահատված մորը տեղափոխել է տուն եւ ամբողջ օրը տնից դուրս չի եկել: Նրա խոսքերով` դա կարող են հաստատել բնկարանում մորը` Մարինե Մարկոսյանին խնամած բժշկուհին` Լուսինե Թովմասյանը, եւ բուժքույրը` Նաիրա Մուրադյանը: Վերջինս Կարենի մոր մտերիմ ընկերուհին է:
Պաշտպան Վահագն Մանուկյանը միջնորդեց հիշյալ երեք անձանց դատարանում հարցաքննել: Սակայն դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը միջնորդությունը մերժեց` պատճառաբանելով, որ Մարինե Մարտիրոսյանը եւ Նաիրա Մուրադյանը գործի ելքով շահագրգռված անձինք են, բացի այդ` ողջ դատաքննության ընթացքում գտնվել են դահլիճում:
«Իսկ Լուսինե Թովմասյանը նախաքննության ժամանակ որպես վկա ցուցմունք է տվել, որ Կ. Հարությունյանը դեպքի օրը բնակության վայրում է եղել մինչեւ ժամը 19-ի սահմանները: Տվյալ պարագայում որեւէ կերպ չի հերքվում կամ հաստատվում ամբաստանյալի կողմից ժամը 19:50-ի սահմաններում իրեն վերագրվող արարքը կատարելու կամ չկատարելու հանգամանքը»,- ասաց դատավորը:
Ավարտելով դատաքննությունը` դատարանը հայտարարեց, որ անցնում է վիճաբանությունների փուլին: Մեղադրող Հայկ Բալյանն իր ճառում նշեց, որ Կ. Հարությունյանին առաջադրված մեղադրանքը լիովին հիմնավորված է («Խուլիգանություն») եւ միջնորդեց նրան դատապարտել 5,5 տարվա ազատազրկման:
Պաշտպանը, ճառը նախապատրաստելու համար, միջնորդեց դատավարությունն ընդմիջել: Այն կշարունակվի հունիսի 19-ին, ժամը 14:00-ին:

Prosecutor Demands 5 1/2 Years for Suspect in Edik Baghdasaryan Assault Case
Garen Harutyunyan, the only suspect arrested and charged in the assault of Edik Baghdasaryan, Hetq’s Chief Editor, on November 17, 2008, again claimed in court today that he had nothing to do with the crime.
Mr. Harutyunyan, had refused to testify during the preliminary investigation, but in today’s trial session at the Kentron and Nork-Marash District Court, he answered all the questions asked of him.
“I was at home at the time and I can prove it. At the police station they told me that I had done it and asked me how. I told them I hadn’t and had nothing to say,” the suspect declared in court.
During the interrogation of the suspect, Edik Baghdasaryan brought up the fact that he received three phone call registered to Garen Harutyunyan’s brother (the son of Garen’s mother’s second husband).
“There are phone calls that the investigators must examine; calls made hours before and after the incident. I am convinced that one of the calls was made by Garen Harutyunyan himself. But the investigators aren’t doing anything. It’s too complicated for we journalists to do; it could take months,” stated Mr. Baghdasaryan.
When asked by the Hetq editor to respond, the suspect said, “I lost my cell phone card and went without one for about one month.”
Before that the court interrogated Norayr Avetisyan, director of the police training academy, who was walking by when the assault took place. He said that he went to the Vernisage to play some pool at a club nearby when he saw Garen Harutyunyan, whom he recognized as a former resident of his courtyard, and two other unfamiliar men walking towards the fountains.
“I stopped the car to take a better look at them About 50 meters away I saw that a fight was ensuing. I ran towards the spot, shouting that I was a police officer and to stop fighting. They didn’t listen to my call so I fired my gas pistol into the air. With that, they took off,” stated Mr. Avetisyan in court.
Mr. Avetisyan said that he started to chase after them but stopped because he was more concerned with the victim. He recognized Garen Harutyunyan when he spotted the assailants later on.
The witness said that two of the assailants were beating Edik Baghdasaryan with their fists and feet from in front while the third was striking the victim with what appeared to be a heavy object from behind. He said that Mr. Baghdasaryan tried to get up but the blows were coming from all sides and he couldn’t.
“It’s a lie. That man (Norayr Avetisyan) is an enemy of mine. That’s why he’s saying all these things,” blurted out Mr. Harutyunyan. The suspect went on to say that Avetisyan had been in love with his sister (the daughter of Garen’s mother’s second husband – Hetq) and that later on the girl had a boyfriend who told Avetisyan to forget about the girl.
The suspect said that between 3 and 4 pm on the day of the assault he was busy taking his mother home from the Erebuni Medical Center where she had been operated on. He said that his mother’s doctor, Lusineh Tovmasyan, and nurse, Nayira Muradyan, could vouch for him. Nurse Muradyan is a close friend of the suspect’s mother, Marineh Markosyan.
Defense attorney Vahagn Manoukyan motioned the court to interrogate these three individuals but Judge Mnatsakan Martirosyan denied the request arguing that Marineh Markosyan and Nayira Muradyan had a stake in the outcome of the trial and that they were present throughout the trial in any case.
Judge Martirosyan stated, “Lusineh Tovmasyan gave testimony during the preliminary examination that Garen Harutyunyan was at home on the day of the incident until around 7:00 p.m. This neither refutes nor substantiates whether he committed or didn’t commit the act he is charges with that took place at approximately 7:50 pm.”
Prosecutor Hayk Balyan stated that the charges of “hooliganism” brought against the defendant were fully founded and called for a sentence of 5 1/2 years.