Վկային դատարան են բերել Շամշադինի ոստիկանները
Այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում Հակոբ Հակոբյանի գործով որպես վկա հարցաքննվեց ազատամարտիկ, Արցախյան զորամարտի ժամանակ Շամշադինի ջոկատի հրամանատար Հրաչիկ Աթոյանը (մականունը` Չարլի):
Անցած տարի նախագահական ընտրությունների ժամանակ Հրաչիկ Աթոյանը Շամշադինում եղել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նախընտրական շտաբի պետը:
Նիստը սկսվելուն պես նա դատարանին փաստաթուղթ ներկայացրեց, որ հիվանդ է շաքարախտով, պատերազմի ժամանակ կանտուզիա է ստացել, ինչով պայմանավորված էլ ամեն ինչ չէ, որ լավ է հիշում: Մեղադրող Հովսեփ Սարգսյանի հարցմանն ի պատասխան նա նշեց, որ պնդում է նախաքննության ընթացքում իր տված ցուցմունքները:
Դատավոր Գագիկ Ավետիսյանը ոչ մի կերպ պաշտպանական կողմին հնարավաորություն չտվեց` պարզելու, թե վկա-ազատամարտիկն ինչ հանգամանքներում է նախաքննության ժամանակ ցուցմունք տվել` ամեն անգամ փաստաբան Մելանյա Առուստամյանի այդ թեմային վերաբերող հարցերը հանելով:
Իսկ մեղադրող Հովսեփ Սարգսյանն առարկում էր, նշելով, որ «լավ է` չեք հարցնում, թե քննիչն ինչ գույնի շորերով էր: Հիմա վկան ինչ ցուցմունք տվել է, հարցերը պետք է լինեն դրա շուրջ»:
Վկան սկզբում նշեց, որ Հակոբյանին չի ճանաչում, հետո Հակոբյանի` «մի հատ լավ նայի» առարկության ի պատասխան հաստատեց, թե` «հա, որ լավ նայեցի, ճանաչեցի»:
«Այս մարդը պատմական մարդ է. պատերազմի ժամանակ բեռը վերցրել է ուսերին, հիմա բերել դատարանում խայտառակ են անում: Ախր, դրանով շարժումն է (Ղարաբաղյան) վարկաբեկվում»,- հայտարարեց Հակոբ Հակոբյանը:
Հրաչ Աթոյանը նախաքննության ժամանակ նշել է, որ 2008թ-ի հունվարի 20-ին Երկրապահ կամավորական միության ժողովի ժամանակ իրեն ասել են, որ երկրապահները սատարում են նախագահի թեկնածու Լևոն Տեր-Պետրոսյանին: Սակայն Մելանյա Աուստամյանի հարցին, թե «սատարել» բառն ինչ է նշանակում, չկարողացավ պատասխանել. «Խի, էդ հայերե՞ն բառ է»,- հարցրեց վկան:
Հակոբ Հակոբյանը դատարանում նկատեց, որ դեռ անցյալ տարվա փետրվարի 4-ին այն ժամանակվա վարչապետ Սերժ Սարգսյանի որոշումով, մի խումբ ազատամարտիկների թվում Ծովակալ Իսակովի մեդալով պարգևատրվել է նաև Հրաչիկ Աթոյանը: Ուստի, Հակոբյանը պարզաբանեց, որ եթե փետրվարի 4-ին իրենք Լևոն Տեր-Պետրոսյանին սատարելու մասին որոշում կայացրած լինեին, ինքը, բնականաբար, Սերժ Սարգսյանի անունից մեդալներ չէր կարող հանձնել:
«Մենք ավելի ուշ ենք Լևոն Տեր-Պետրոսյանին սատարելու որոշում կայացրել»,- հաստատեց Հակոբյանը:
Վկա Հրաչիկ Աթոյանը դատարանում նշեց, որ փետրվարի 4-ից հետո Հակոբյանին չի տեսել, իրեն ոչ ոք հրաման, զենք-զինամթերք չի տվել ու չի կարող որևէ բան ասել, որը Հակոբ Հակոբյանի անձը կարող է կապել մարտի 1-ի իրադարձությունների հետ:
Հարցաքննության սկզբում պաշտպան Մելանյան Առուստամյանը վկայից փորձեց պարզել, թե արդյոք դատարանում հարցաքննվելու համար ծանուցագիր ստացե՞լ է, և ում հետ է եկել դատարան:
«Ես տեսել եմ, որ վկան ոստիկանների հետ է եկել, այսինքն` առանց բերման ենթարկելու որոշմամբ նրան զոռով բերել են դատարան»,- ասաց պաշտպանը:
Վկան պատասխանեց, որ իրեն ստիպողաբար չեն բերել: Թեև Դատավոր Գագիկ Ավետիսյանը հարցը հանեց, սակայն վկան հասցրեց պատասխանել, որ Շամշադինի միլիցիայի աշխատողների հետ է եկել դատարան:

Shamshadin Police “Escort” Witness to Testify in Hakob Hakobyan Trial
Hrachik Atoyan, leader of the “Shamshadin” unit in the Artsakh War, was called to the witness stand in the case of Hakob Hakobyan. The case is being heard at the Kentron and Nork-Marash Jurisdictional Court in Yerevan.
Mr. Atoyan, who goes by the moniker “Charlie”, managed the Shamshadin campaign office of Levon Ter-Petrosyan during last year’s presidential election season. He stood by the information earlier provided during the preliminary examination despite the fact that due to a head concussion he suffered during the war his memory isn’t faulty.
Judge Gagik Avetisyan shot down all attempts by defense attorney Melanya Aroustamyan to find out under what circumstances Mr. Atoyan was asked to give testimony during the pre-trial examination.
At first, the witness said he didn’t know Mr. Hakobyan, but when asked to look closer, he said he did.
Hakob Hakobyan stated that, “This individual is a historic figure who bore the weight of the war on his shoulders. Now, you’ve brought him here and are embarrassing him in the courtroom. By doing so the Karabakh movement is being slandered.”
Mr. Hakobyan went on to say that Hrachik Atoyan was awarded the Admiral Isakov medal by then Prime Minister Serzh Sargsyan on February 4, 2008 and thus the “Yerkrapah” organization only publicly supported the candidacy of Levon Ter-Petrosyan after February 4. (During his earlier testimony, Mr. Atoyan had stated that the “Yerkrapah’s” had come out in support of Ter-Petrosyan as early as January 20.)
Mr. Atoyan stated in court that he hadn’t seen the defendant, Hakobyan, after February 4 and that no one gave him weapons or ammunition. He added that he couldn’t say anything that would link Hakobyan to the events of March 1, 2008.
During her questioning, Melanya Aroustamyan asked the witness if he had received a summons to appear in court and who might have accompanied him. “I saw the witness arrive in the presence of police. In other words, without a decision to have him appear he was psychically forced to come in,” she said.
The witness said that no one had forced him to show up at the court. Despite the fact that Judge Avetisyan struck the question from the record, Mr. Atoyan answered that he arrived at court with members of the Shamshadin police.