Կազան. սպասելիքներ եւ իրականություն
Կազանում հունիսի 25-ին կայանալիք Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հերթական եռակողմ հանդիպումից սպասելիքները մեծացան հատկապես անցած ամիս ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների ղեկավարների` Դովիլում արած համատեղ հայտարարության ֆոնին:
Ի տարբերություն անցած երկու տարիներին այս ֆորմատով արված լը Աքուիլայի, ապա նաեւ Մուսկոկայի հայտարարությունների` այս անգամ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի նախագահները երկու հստակ ուղերձներ հղեցին բանակցող կողմերին:
Առաջին` չմտածել հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու մասին, ինչին կհաջորդի ուժի դիմած կողմի նկատմամբ միջազգային հանրության բացասական արձագանքը, երկրորդ` Կազանի գագաթնաժողովում վերջնականապես համաձայնության հասնել հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքների շուրջ:
Դրանից հետո բանակցությունների կտրուկ ակտիվացումը, ինչպես նաեւ միջազգային հանրության հուսադրող արձագանքները թույլ տվեցին ենթադրել, թե Կազանում հունիսի 25-ին շրջադարձային զարգացումներ կլինեն` կամ մադրիդյան սկզբունքներն ամրագրող փաստաթղթի ստորագրման, կամ առնվազն դրա համար լրջագույն նախադրյալների ստեղծման տեսքով: Որքանո՞վ է, սակայն, դա իրատեսական:
Դովիլի հայտարարությունից հետո պաշտոնական Երեւանը հստակ հայտարարեց, որ ամբողջությամբ ընդունում է երեք նախագահների բոլոր տեսակետները: Դրանից հետո, հունիսի 8-ին Վիեննայում կայացած Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանին վերաբերող միջազգային տնտեսական ֆորումի ժամանակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը բաց տեքստով հայտարարեց, թե Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել սեղանին դրված սկզբունքների շրջանակային փաստաթուղթը:
«Անհրաժեշտ է, որ մեր ադրբեջանցի գործընկերները նույնպես ցուցաբերեն քաղաքական կամք եւ պատրաստ լինեն ստորագրելու համաձայնագիրը, որը բազա կդառնա հետագա բանակցությունների համար»,- ավելացրել էր Տիգրան Սարգսյանը:
Երեւանի այսպիսի արձագանքը թույլ էր տալիս կարծել, թե այս տարի Սոչիում միջնորդների կողմից բանակցողներին ներկայացված մադրիդյան սկզբունքների խմբագրված նոր տարբերակը միանշանակ բխում է հայկական կողմի շահերից:
Սակայն հունիսի 11-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների երեք ժամ տեւած բանակցություններից հետո կողմերի տրամադրություններում որոշակի փոփոխություններ նկատվեցին: Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարեց, թե առաջընթաց է արձանագրվել, բայցեւ ավելացրեց, որ դեռ «որոշ բացեր են մնում»: Նախագահ Իլհամ Ալիեւը, թերեւս նկատի ունենալով հենց Մոսկվայում կայացած արտգործնախարարների հանդիպման արդյունքները, նշել էր, թե «Լեռնային Ղարաբաղի հարցի արդարացի լուծման համար ներկայում լավ նախադրյալներ կան»:
Բաքվի լավատեսական նոտաների ֆոնին Երեւանի գնահատականներն ավելի զգուշավոր են թվում: Մոսկվայի հանդիպման վերաբերյալ արտգործնախարարության պաշտոնական հաղորդագրությունից ընդամենը կարելի էր տեղեկանալ, որ «սկզբունքների մի շարք առանցքային հարցերի շուրջ հաջողվել է մոտեցնել դիրքորոշումները»:
Ուշադրություն դարձնենք` խոսքը ոչ թե սկզբունքների շուրջ համաձայնություններ ձեռք բերելու, այլ ընդամենը դրանք մոտեցնելու մասին է: Մինսկի խմբի համանախագահողների` Ստեփանակերտ կատարած վերջին այցից անմիջապես հետո ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը կրկին հիշեցրեց, որ առանց ղարաբաղյան կողմի ուղղակի մասնակցության որեւէ համաձայնություն չի կարող ձեռք բերվել: Իսկ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Երեւանում Շվեդիայի ԱԳ նախարար Կարլ Բիլդտի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ, նշեց, որ բանակցությունների առաջին փուլը կարելի է եզրափակված համարել, երբ «ոչ միայն Հայաստանը եւ Ադրբեջանը, այլեւ Լեռնային Ղարաբաղը իր համաձայնությունը տա հիմնարար սկզբունքներին: Անհնար կլինի անցնել երկրորդ փուլին, եթե Ղարաբաղի կողմից համաձայնություն չլինի հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ»:
Նման մոտեցումն ուղղակի հակասում էր դրանից ընդամենը մի քանի օր առաջ Վիեննայում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի արած հայտարարությանը, որտեղ ԼՂ-ի կողմից հիմնարար սկզբունքներն ընդունելու մասին որեւէ ակնարկ անգամ չկար: Այլ կերպ ասած` հայկական կողմը կարծես որդեգրել է պաշտպանողական կեցվածք` իբրեւ վահան օգտագործելով հիմնարար սկզբունքների նկատմամբ Ստեփանակերտի բացասական վերաբերմունքը: Թեեւ չի կարելի բացառել, որ դա արվում է հանրությանը ցույց տալու համար, թե շրջանակային փաստաթուղթը ստորագրվելու է հենց ԼՂՀ իշխանությունների իմացությամբ ու համաձայնությամբ:
Բանակցող կողմերի այս փոփոխական դիրքորոշումները թույլ չեն տալիս վստահորեն պնդել, որ Կազանում կարող է ստորագրվել սկզբունքներն ամրագրող փաստաթուղթ: Մանավանդ, որ ի տարբերություն Հայաստանի իշխանությունների` ալիեւյան վարչակազմը ոչինչ չի ձեռնարկում` հանրությանը հնարավոր զիջումներին նախապատրաստելու, փոխարենը խոսում է իրենց պատկերացրած «արդարացի լուծման» հնարավորությունների, ստատուս քվոն փոխելու անհրաժեշտության եւ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու իրենց սկզբունքայնության մասին:
Սակայն դովիլյան հայտարարության ծանրությունը չափազանց մեծ է թե բանակցող կողմերի, թե համանախագահողների եւ թե հատկապես վերջին երեք տարիներին բանակցություններում գրեթե միանձնյա միջնորդություն ստանձնած Ռուսաստանի վրա, որպեսզի Կազանում որեւէ, թեկուզ երկրորդական «առաջընթաց» չարձանագրվի: Չի կարելի բացառել, որ խոսք կարող է լինել այսպես կոչված երկրորդ մայենդորֆյան հռչակագիր ընդունելու մասին, որով մի կողմից ավելի կկոնկրետացվի բանակցությունների օրակարգը, մյուս կողմից` փորձ կարվի Ադրբեջանից կորզել ռազմական լուծումների չգնալու ավելի պարտավորեցնող երաշխիքներ:
Անցած տարի հունվարին Սոչիում կայացած Սարգսյան-Ալիեւ-Մեդվեդեւ հանդիպումից հետո ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը շրջանառության մեջ դրեց «առաջընթացի ապահովման» եւս մեկ տարբերակ:
Դրա էությունն այն էր, որ կողմերը ստորագրում են փաստաթուղթ, որով միաժամանակ ամրագրում են այն սկզբունքներն ու խնդիրները, որոնց շուրջ արդեն իսկ համաձայնություններ են ձեռք բերվել, եւ այն հարցերն ու սկզբունքները, որոնք դեռ քննարկման ենթակա են: Դրա նպատակը կողմերին արդեն իսկ համաձայնեցված կետերի շուրջ կրկին մանեւրելու հնարավորությունից զրկելն է: Չի կարելի բացառել, որ Կազանում կարող է կիրառվել նաեւ այս մոտեցումը:
Ամեն դեպքում ակնհայտ է, որ ինչ-որ տեղաշարժ լինելու է, ինչը նշանակելու է, որ օղակն ավելի է սեղմվելու բանակցողների եւ մասնավորապես Հայաստանի պարանոցին: Խնդիրն այն է, որ մադրիդյան սկզբունքների ցանկացած կոմբինացիայի հիման վրա կարգավորման ցանկացած սցենար չի բխում հայկական կողմի շահերից: Որովհետեւ այդ սկզբունքները կամ ավելի ճիշտ ներկայումս ընթացող բանակցությունների օրակարգային հարցերը չեն պատասխանում հիմնական չորս հարցերին. ո՞րն է ԼՂ ժամանակավոր կարգավիճակը, ի՞նչ տարածքի վրա եւ ի՞նչ կոնկրետ հարցադրմամբ է կազմակերպվելու պլեբիսցիտը կամ հանրաքվեն, ի՞նչ կարգավիճակ են ունենալու Շահումյանի եւ Մարտակերտի շրջանները եւ դրանց բռնագաղթած բնակչությունը, եւ հայկական զորքերը շփման գծից ետ քաշվելու պարագայում ինչպե՞ս է ապահովվելու ԼՂՀ ազգաբնակչության անվտանգությունն ու Ադրբեջանից փախստականների վերադարձը:
Վերջինիս հետ կապված` հատկանշական էր այն փաստը, որ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ուղղակիորեն հերքեց իր ադրբեջանցի գործընկերոջ` ավելի վաղ արած այն հայտարարությունը, թե արդեն իսկ համաձայնություն է ձեռք բերվել հակամարտության գոտում տեղակայվելիք միջազգային խաղաղապահ ուժերի ձեւաչափի շուրջ: Եթե այս հարցում համաձայնություն չկա, ուրեմն առայժմ բաց է անվտանգության ապահովման խնդիրը, ինչը, ինչպես հայտնի է, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ պաշտոնական Երեւանի սկզբունքային պահանջներից մեկն է:

Казань: ожидания и реальность
Ожидания от предстоящей 25 июня в Казани очередной трехсторонней встречи президентов России, Армении и Азербайджана увеличились, в частности, на фоне совместного заявления, с которым руководители стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ выступили в прошлом месяце в Довиле.
В отличие от двух предыдущих заявлений, которые были сделаны за прошедшие два года в Аквиле, а затем в Мускоке, на этот раз президенты России, Франции и США адресовали странам-переговорщикам два четких мессиджа: во-первых, не думать о решении конфликта вооруженным путем, поскольку в этом случае последует отрицательная реакция международного сообщества в отношении применившей силу стороны, во-вторых, на саммите в Казани достичь окончательного согласия вокруг основополагающих принципов урегулирования конфликта.
После этого переговоры резко активизировались, а обнадеживающие отклики международной общественности позволили предположить, что 25 июня в Казани ожидаются поворотные события – либо подписание документа, закрепляющего мадридские принципы, либо создание по меньшей мере серьезных предпосылок для этого.
Но насколько это реально? После заявления в Довиле официальный Ереван четко заявил, что полностью принимает все подходы трех президентов. Затем на состоявшемся в Вене 8 июня международном экономическом форуме, посвященном Европе и Центральной Азии, премьер-министр Армении Тигран Саргсян открытым текстом заявил: Армения готова подписать лежащий на столе рамочный документ о принципах. «Необходимо, чтобы наши азербайджанские коллеги тоже проявили политическую волю и были готовы к подписанию соглашения, которое станет базой для дальнейших переговоров»,- отметил Т.Саргсян.
Такая реакция Еревана позволяла предположить, что новый отредактиврованный вариант мадридских принципов, который посредники представили сторонам в этом году в Сочи, однозначно вытекает из интересов армянской стороны. Однако после состоявшихся 11 июня в Москве трехчасовых переговоров между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана настроения сторон заметно изменились. Министр ИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что достигнут прогресс, однако некоторые вопросы пока остаются открытыми. Президент Ильхам Алиев, имея в виду, наверное, результаты именно московской встречи глав МИД, отметил, что “в настоящее время имеются хорошие предпосылки для справедливого решения проблемы Нагорного Карабаха”.
На фоне оптимистических высказываний Баку оценки Еревана кажутся более осторожными. Из официального сообщения МИД РА о встрече в Москве можно узнать лишь о том, что “удалось сблизить позиции по ряду ключевых вопросов принципов”.
Обратите внимание, речь идет не о достижении согласия вокруг принципов, а всего лишь о сближении позиций. Сразу после последнего визита сопредседателей Минской группы в Степанакерт президент НКР Бако Саакян вновь напомнил о том, что ни одно соглашение не может быть достигнуто без прямого участия карабахской стороны. А министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции со своим шведским коллегой Карлом Билдтом отметил, что первый этап переговоров можно будет считать завершенным тогда, “когда не только Армения и Азербайджан, но и Нагорный Карабах дадут свое согласие на основополагающие принципы. Если Карабах не даст согласие на базовые принципы, то приступить ко второму этапу будет невозможно”.
Этот подход противоречит озвученному всего несколько дней назад в Вене заявлению премьер-министра РА Тиграна Саргсяна, в котором не было даже намека на то, что Нагорный Карабах должен дать согласие на базовые принципы. Иными словами, армянская сторона заняла оборонительную позицию, используя в качестве щита отрицательное отношение Степанакерта к базовым принципам. Хотя нельзя исключать, что это делается с целью показать общественности, что рамочный документ будет подписан только с ведома и согласия властей НКР.
Переменчивость позиций сторон не позволяет с уверенностью утверждать, что в Казани может быть подписан закрепляющий принципы документ. Тем более,что в отличие от властей Армении алиевский режим ничего не предпринимает для подготовки общества к возможным уступкам, вместо этого говорит о возможностях “справедливого решения” в их представлении, о необходимости изменения статус-кво и принципиальном подходе к вопросу восстановления территориальной целостности Азербайджана. Однако как для участвующих в переговорах сторон, так и для сопредседателей и особенно для России, которая последние три года взяла на себя почти единоличное посредничество в переговорах, бремя довильского заявления чрезвычайно велико, чтобы в Казани не был достигнут какой-либо, хотя бы второстепенный, «прогресс». Нельзя исключать, что речь может идти о принятии так называемой второй Майндорфской декларации, посредством которой, с одной стороны, будет конкретизирована повестка пергеворов, а с другой – предпринята попытка добиться от Азербайджана гарантий неприменения силового варианта решения проблемы.
После состоявшейся в январе прошлого года в Сочи встречи Саргсян-Алиев-Медведев министр ИД России Сергей Лавров ввел в обращение еще один вариант «обеспечения прогресса». Суть его состояла в том, что стороны подписывают документ, которым одновременно закрепляются те принципы и задачи, вокруг которых уже достигнуто согласие, и те вопросы и принципы, которые пока подлежат обсуждению. Это преследовало цель лишить стороны возможности маневрировать вокруг уже согласованных пунктов. Нельзя исключать, что такой подход можеть быть применен и в Казани.
В любом случае очевидно, что какой-то прогресс будет достигнут, а это означает, что кольцо вокруг сторон переговорного процесса и в частности вокруг Армении сожмется еще сильнее. Проблема в том, что любой сценарий урегулирования на основе любой комбинации мадридских принципов не вытекает из интересов армянской стороны. Потому что эти принципы, а точнее, вопросы, входящие в повестку сегодняшних переговоров, не дают ответов на четыре основных вопроса: каков временный статус НК? на каких территориях и по какому конкретному вопросу будет организован плебисцит или референдум? какой статус будут иметь Шаумянский и Мартакертский районы и покинувшее эти места население? как будут обеспечены безопасность населения НКР и возвращение беженцев из Азербайджана в случае отхода армянских войск с линии соприкосновения? В связи с последним вопросом примечательно, что министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян опроверг сделанное ранее его азербайджанским коллегой заявление о том, что уже достигнуто согласие по формату международных миротворческих сил, которые должны быть размещены в зоне конфликта. А если в этом вопросе нет согласия, значит вопрос обеспечения безопасности, являющийся, как известно, одним из принципиальных требований официального Еревана в процессе урегулирования проблемы НК, пока остается открытым.