Էդմոն Մարուքյան. «2012թ. խնդիրներ ու բացթողումներ շատ են եղել, որոնք պետք է լուծում ստանան»
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը, ամփոփելով մարդու իրավունքների հետ կապված ձեռքբերումներն ու խնդիրները, նշեց, որ 2012թ. խնդիրներ ու բացթողնումներ շատ են եղել, որոնք պետք է լուծում ստանան:
«Դրանք հիմնականում կապված են դատաիրավական բարեփոխումների հետ: Դրա վերաբերյալ արդեն կոնկրետ ժամանակացույց ունենք, որը ՀՀ իրավական եւ դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. ռազմավարական ծրագիրն է: Հուսով եմ, որ 2013 թվականի կհասցնենք ականատեսը լինելու այնպիսի բարեփոխումների, որ շատ խնդիրներ արդեն լուծված կլինեն»,- ասաց Էդմոն Մարուքյանը:
Պատգամավորի խոսքերով` 2012թ. մարդու իրավունքների պաշտպանության առումով ամենակարեւոր առաջընթացը «Մատաղիսի» գործով կայցված արդարացման դատավճիռն էր:
«Այդ վճռին, եթե անգլերեն լեզվով գնահատական տալու լինեմ, ինչպես Արեւմուտքում են ասում, պետք է ասեմ՝ «groundbreaking judgement» էր, որը կարող է նոր նախադեպեր ծնել մեր դատական համակարգում»,- ավելացրեց պատգամավորը:

Эдмон Марукян: «В 2012 году проблем и упущений, нуждавшихся в устранении, было много»
Член постоянной парламентской комиссии по правам человека Эдмон Марукян, обобщая достижения и проблемы в сфере прав человека, отметил, что «в 2012 году проблем и упущений, нуждавшихся в устранении, было много».
По словам депутата, они в основном связаны с судебно-правовыми реформами. «В связи с этим у нас есть конкретный график, и я надеюсь, что в 2013 г. мы станем свидетелями таких реформ, которые позволят решить многие проблемы»,- сказал Эдмон Марукян.
Говоря о самом важном достижении уходящего года в плане защиты прав человека, Марукян отметил, что это принятый судом оправдательный приговор по делу «Матагиса». «Если использовать английский термин, то это решение можно назвать «groundbreaking judgement». Оно может стать прецедентным в нашей судебной системе»,- добавил депутат.