ՀՀԿ-ն հավաքեց պատգամավորներին եւ օրենքի նախագիծն անցկացրեց
Քիչ առաջ Ազգային ժողովը 70 կողմ, 6 դեմ, 0 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ ընդունեց ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը վերաբերում է ԱԺ էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողովին:
ԲՀԿ, ՀԱԿ եւ «Ժառանգություն» խմբակցությունները չմասնակցեցին քվեարկությանը, իսկ ՀՅԴ-ն դեմ քվեարկեց: Վահան Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ իրենց «դեմը» պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ ՀՀԿ-ի 20 րոպեանոց ու դրան հաջորդած ԱԺ-ի 30 րոպեանոց ընդմիջումից հետո դահլիճում հավաքվել էին համապատասխան թվով պատգամավորներ եւ փորձ չէր արվելու մի կերպ անցկացնել նախագիծը, այդ իսկ պատճառով իրենք «դեմ»-ով արտահայտեցին իրենց վերաբերմունքը:
Հիշեցնենք, որ փոփոխությամբ նախատեսվում է Էթիկայի հանձնաժողովի կառուցվածքային փոփոխություն` «3+3+1» ձեւաչափով, այսինքն` իշխանության եւ ընդդիմության տեղերը հանձնաժողովում հավասար կլինեն, դրան գումարած նաեւ ոչ իշխանություն-ոչ ընդդիմություն ԲՀԿ-ն:

РПА собрала своих депутатов и "прокатила" законопроект
Несколько минут назад Национальное Собрание 70-ю голосами «за» и 6-ю «против» принял законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «Регламент Национального Собрания», касающийся временной парламентской комиссии по этике.
Оппозиционные фракции «Процветающая Армения», «Наследие» и Армянского национального конгресса не приняли участия в голосовании, а фракция АРФ Дашнакцутюн проголосовала против. Депутат фракции АРФД Ваан Ованнисян заявил, что их голосование обусловлено тем обстоятельством, что после взятого РПА 20-минутного перерыва и последовавшего затем 30-минутного перерыва Национального Собрания в зале собралось соответствующее число депутатов и попытка кое-как провести закорнопроект не была предпринята.
Напомним, что изменение предусматривало осуществление структурного изменения в комиссии по этике, то есть сбалансирование числа властных и оппозиционных депутатов в составе комиссии.