20 րոպեանոց ընդմիջում ԱԺ-ում. ՀՀԿ-ն «ներկայացում» է խաղում
Քաղաքական մեծամասնության կողմից քիչ առաջ Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ հերթական ներկայացումը: Երբ քվեարկության պետք է դրվեր «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի փոփոխության նախագիծը, որով նախատեսվում ԱԺ էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողովի կառուցվածքային փոփոխություն, ընդդիմադիր բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, վարման կարգի վերաբերյալ ձայն խնդրեցին:
Ընդդիմադիրները թեեւ որոշ վերապահումներով ընդունելի համարեցին փոփոխությունները եւ նախագծի հեղինակներ ՀՀԿ-ական Դավիթ Հարությունյանի եւ Արփինե Հովհաննիսյանի զիջումները, այնուամենայնիվ համախմբված նշեցին, որ չեն մասնակցելու քվեարկությանը, քանի որ խաղի կանոններ են փոխվում:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը հատուկ հայտարարեց, որ հաշվել է պատգամավորների թիվը եւ դահլիճում նրանք 63-ն են: «Այնպես չլինի, որ ընդդիմությունը չմասնակցի քվարկությանը, ու նախագիծն ընդունվի»,- զգուշացրեց Վահան Հովհաննիսյանը: «Դուք միշտ դավեր եք նյութում, պարոն Հովհաննիսյան»,- հնչեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի պատասխանը:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը տեսնելով, որ ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը իրենց պատգամավորներով չեն կարող նախագիծն ընդունել 20 րոպեանոց ընդմիջում խնդրեց. ինչին իշխանական պատգամավորներն արձագանքեցին բարձր ծիծաղով:
Լսելի էր, որ Գալուստ Սահակյանին 20 րոպեանոց ընդմիջման մասին հուշեց հենց ԱԺ նախագահը: Ամենայն հավանականությամբ այս պահին ՀՀԿ-ականները հեռախոսազանգերով խորհրդարան են կանչում իշխանական պատգամավորներին, որպեսզի կարողանան նախագիծն անցկացնել:

20-минутный перерыв в НС: очередное шоу РПА
Несколько минут назад политическое большинство устроило в Национальном Собрании очередное шоу. Когда на голосование должен был быть вынесен законопроект о внесении изменения в закон «Регламент НС», которым предусматривается осуществить структурные изменения во временной комиссии по этике, представители всех оппозиционных фракций, а также депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян попросили слова.
Несмотря на то, что изменения, а также уступки авторов законопроекта, членов фракции Республиканской партии Армении Давида Арутюняна и Арпине Ованнисян оппозиционные депутаты с некоторыми оговорками расценили как приемлемые, тем не менее они заявили, что не будут участвовать в голосовании, так как правила игры меняются.
Депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян подчеркнул, что специально посчитал число присутствующих в зале депутатов – их 63. «Как бы не было так, что оппозиция не примет участия в голосовании, но проект будет принят»,- предупредил В.Ованнисян. «Вы всегда строите козни, господин Ованнисвян»,- заметил в ответ спикер НС Овик Абрамян.
Руководитель фракции республиканцев Галуст Саакян, видя, что РПА и фракция «Оринац еркир» в силу числа присутствующих в зале своих депутатов не смогут принять законопроект, попросил 20-минутный перерыв. Эту просьбу властные депутаты встретили громким смехом.
Было слышно, что инициативу попросить 20-минутный перерыв Галусту Саакяну подсказал спикер НС. По всей видимости, в эти минуты депутаты-республиканцы по телефону вызывают в парламент своих коллег, чтобы принять законопроект.