Դատապարտյալը խնդրում է հրավիրել հատուկ նիստ
«Հետքի» խմբագրությունը նամակ է ստացել «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկից: 2007 թ. 11 տարվա ազատազրկման դատապարտված Արթուր Այվազյանը խմբագրությանը խնդրում է միջնորդել հանրային խորհրդին՝ հրավիրելու հատուկ նիստ եւ քննարկելու իր բարձրացրած հարցը՝ դատապարտյալներին պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակելու խնդրի վերաբերյալ:
«Հետքին» ուղղված իր նախորդ գրությունով Արթուր Այվազյանը, ով անազատության մեջ է հայտնվել սպանության գործով եւ իրեն համարում է քաղբանտարկյալ, տեղեկացրել էր Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանի որոշման մասին:
Դատարանն արձանագրել էր, որ պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման հարցը պետք է քննվի ոչ թե ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի, այլ վարչական դատարանում: Մինչդեռ նույն գործով դատապարտված մեկ այլ անձի նույնաբովանդակ դիմումը վարչական դատարանը մերժել էր քննել՝ պատճառաբանելով, որ այն ընդդատյա է ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանին:
«Ինձ պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ չազատելու վերաբերյալ արդիական խնդիրն ունի ոչ միայն քաղաքական, այլեւ հասարակական կարեւոր նշանակություն»,- գրում է Արթուր Այվազյանը եւ ակնկալում, որ հանրային խորհուրդը կուսումնասիրի խնդիրը եւ կառաջարկի գործնական լուծումներ:

Осужденный просит созвать специальное заседание
Редакция «Hetq» получила письмо из уголовно-исполнительного учреждения «Артик». Осужденный в 2007 г. к 11 годам лишения свободы Артур Айвазян попросил редакцию ходатайствовать перед Общественным советом о созыве специального заседания для обсуждения поднятого им вопроса об условно-досрочном освобождении осужденных.
В своем предыдущем письме в редакцию «Hetq» А.Айвазян, который был осужден по делу об убийстве и считает себя политзаключенным, сообщил о решении суда первой инстанции Ширакской области.
Суд констатировал, что вопрос об условно-досрочном освобождении должен обсуждаться не судом общей юрисдикции, а административным судом. Между тем аналогичное заявление другого осужденного административный суд отказался рассматривать, сославшись на то, что оно подлежит рассмотрению судом первой инстанции.
«Актуальный вопрос условно-досрочного свобождения меня от несения наказания имеет не только политическое, но и важное общественное значение»,- пишет в своем письме Артур Айвазян, выражая надежду, что Общественный совет изучит проблему и предложит ее решение.