«Բարեփոխված» արդարադատության նախարարությունը
Երբ արդարադատության նախարարի մամուլի քարտուղար Կարինե Քալանթարյանն ասաց՝ հիմա ես ո՞ւմ հավատամ, նկատի ուներ՝ ի՞նձ հավատա, թե՞ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գնել Ղալեչյանին: «Ուզում ես ասել՝ ես քեզ խաբու՞մ եմ»,- հարցրեցի ես ու պատասխանի չսպասելով՝ անջատեցի հեռախոսս, ջնջեցի Կարինե Քալանթարյանի հեռախոսահամարը՝ որոշելով այլեւս չզանգել որեւէ հարցով:
Երեք տարի արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնից այդ հիմնարկներում պահվող տարբեր անձանց այցելելու մեր խնդրանքներին տրվում է նույն մերժողական պատասխանը, չնայած հանրային կապերի բաժնի պետը փոխվել է: Այդ խոսակցությունը եղել է մոտ քսան օր առաջ: Որբաթ օրը՝ դեկտեմբերի 14-ին, վերջապես քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գ. Ղալեչյանից ստացանք մեր 2 գրավոր հարցումներից առաջինի պատասխանը, երկրորդի պատասխանը ստացանք այսօր: Նամակներին պատասխանել է, որովհետեւ անցած շաբաթ զանգահարել եմ նրանց վարչություն եւ ասել, որ գալիս ենք պատասխան գրությունները վերցնենք, չնայած նրանք մի քանի անգամ ասել էին, թե պատասխանել են: Որոշել էինք դատական հայց ներկայացնել՝ վիճարկելու Հրայր Թովմասյանի անգործությունը:
«Հետքը» երկրորդ նամակն էր ստացել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող Արման Վահանի Դավթյանից: Վերջինս աջակցություն է խնդրում՝ վերականգնելու արդարությունը, ինչին չհասնելու դեպքում սպառնում է դիմել ինքնասպանության: Ահա մի հատված այդ նամակից. «Հարգելի խմբագրություն, Մաշտոցի ՆԳ բաժնի քրեականի պետ Արթուր Գեւորգյանի գլխավորությամբ օպեր Արմանը եւ մի քանի ոստիկաններ ինձ, կնոջս՝ Սոնա Մկրտչյանին, եւ ընկերոջս՝ Արթուր Մանուկյանին, խոշտանգել են, էլեկտրաշոկով այրել են մեջքս, օպեր Արմանը պարկետով հարվածել եւ կոտրել է ձախ ձեռքիս մատները, ստիպում էին հանձն առնել իրենց թվարկած գողությունները, որոնք ես չեմ կատարել»:
Հանդիպելով Արմանի հարազատների հետ՝ միանգամից նամակ գրեցինք արդարադատության նախարարին: Ի վերջո, իսկապես չի բացառվում, որ Արմանը դիմի ինքնասպանության, այդ պարագայում պատասխանատվությունը նաեւ մեզ վրա է ընկնում: Ուսումնասիրելով այս գործը՝ գալիս ենք այն համոզման, որ հիմքեր կան մեղադրանք առաջադրելու մի քանի քննիչների: Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանին նամակ ենք գրել՝ նշելով. «Խնդրում ենք Ձեր թույլտվությունը, որպեսզի «Հետք» էլ. թերթի լրագրող Արարատ Դավթյանն այցելի «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ եւ հարցազրույց անցկացնի այնտեղ պահվող Արման Դավթյանի հետ (վերջինս համաձայն է): Հարցազրույցի թեման վերաբերելու է վերջինիս առաջադրված մեղադրանքին»:
Նամակը հասցեագրել էինք Հրայր Թովմասյանին, քանի որ նրա նշանակումից հետո մեր թերթի աշխատակիցներին արգելում են մուտք գործել որեւէ քրեակատարողական հիմնարկ: Գիտեմ, որ նախարարը խիստ զբաղված է բարեփոխումներով, հայտնի է, որ նա որոշակի վերաբերմունք ունի ազատազրկման վայրերում գտնվողների նկատմամբ : Բայց դրանք չեն կարող հիմք հանդիսանալ, որպեսզի նա ոտնահարի դատապարտյալի եւ լրագրողի իրավունքները:
Մեր երկու նամակներին էլ Գ. Ղալեչյանը պատասխանել է, թե «աշխատանքային գերծանրաբեռնվածության պատճառով առայժն հնարավոր չէ իրականացնել հարցազրույցը»: Երեք տարի առաջվա մերժման տեքստն էլ է նույնը: Եւ տարիների մերժումներն էին պատճառը, որ նամակն ուղղել էինք բարեփոխումներ իրականացնող նախարարին: Որովհետեւ նախապես գիտենք, թե ինչ է պատասխանելու Գ. Ղալեչյանը:
Պարոն նախարար, Ձեր ենթակայության տակ գտնվող ազատազրկման վայրերում գերծանրաբեռնվածության խնդիր չկա, երբ ցանկանում եք՝ տասնյակ լրագրողների տանում եք միջոցառումների, այցերի: Եթե այդքան ծանրաբեռնված եք, ապա ինչպե՞ս է Հովհաննես Թամամյանի մոտ հայտնվում դատախազության մի պաշտոնյա եւ նրա Ծաղկաձորի տան վերաբերյալ սակարկություններ անում: Եւ սա ընդամենը մի դեպք է: Այսուհետեւ ստիպված պետք է հերթապահություն սահմանենք քրեակատարողական հիմնարկների շրջակայքում, որպեսզի ցույց տանք, թե իրականում ինչ աշխատանքով է գերծանրաբեռնված այդ հիմնարկների աշխատակազմը:

«Реформированное» Министерство юстиции
Когда пресс-секретарь министра юстиции Карине Калантарян заявила: так кому мне верить? – она имела в виду, верить мне или руководителю отдела общественных связей управления по уголовно-исполнительным учреждениям Минюста Гнелу Каленчяну. «Ты хочешь сказать, что я тебя обманываю?» - спросил я и, не дожидаясь ответа, отключил телефон и удалил номер Карине Калантарян, решив больше ни по одному вопросу ей не звонить.
На протяжении трех лет отдел общественных связей управления по УИУ Минюста отказывало нам в просьбе посетить содержащихся в этих учреждениях лиц. Этот разговор состоялся примерно двадцать дней назад. В пятницу, 14 декабря, мы получили от Гнела Калечяна ответ на один из двух наших письменных запросов. Ответ на второй запрос пришел сегодня. Он ответил потому, что на минувшей неделе я позвонил в управление и сказал, что приду за ответами на запросы, хотя они несколько раз заявляли, что уже ответили. Мы решили подать судебный иск с жалобой на бездействие министра юстиции Грайра Товмасяна.
«Hetq» получил второе письмо от содержащегося в УИУ «Нубарашен» Армана Давтяна. Последний просил помощи в вопросе восстановления справедливости, пригрозив в противном случае покончить с собой. Вот отрывок из его письма: «Уважаемая редакция, оперуполномоченный Арман и несколько полицейских во главе с начальником отдела уголовного розыска полиции Маштоцкого района Еревана Артуром Мкртчяном подвергли меня, мою жену Сону Мкртчян и моего друга Артура Манукяна пыткам, причинив мне ожог спины электрошокером, кроме того оперуполномоченный Арман бил меня паркетом и сломал пальцы на моей левой руке. Они заставляли меня признаться в перечисленных ими кражах, которые я не совершал».
После встречи с родными Армана мы сразу обратились с письмом к министру юстиции. В конце концов не исключено, что Арман совершит самоубийство, и в этом случае ответственность ляжет на нас. Изучив это дело, мы пришли к убеждению, что имеются основания для выдвижения обвинения нескольким следователям. Мы написали письмо министру юстиции Грайру Товмасяну, в котором отметили: «Просим Вас разрешить журналисту «Hetq» Арарату Давтяну посетить УИУ «Нубарашен» и побеседовать с содержащимся там Арманом Давтяном (последний согласен). Темой беседы будет выдвинутое Давтяну обвинение».
Письмо мы адресовали Грайру Товмасяну, поскольку после его назначения министром юстиции сотрудникам нашей газеты запрещали бывать в каком-либо УИУ. Я знаю, что министр очень занят, известно, что он проявляет определенное отношение к лицам, содержащимся в пенитенциарных учреждениях. Но это не может служить основанием для того, чтобы он нарушал права осужденного и журналиста.
На оба наших письма Г.Калечян ответил, что «из-за сверхзанятости провести беседу пока невозможно». Текст письма с отказом, который мы получили три года назад, остался неизменным. Многолетние отказы заставили нас обратиться с письмом к осуществляющему реформы министру, так как заранее знали, что нам ответит Гнел Каленчян.
Господин министр, в находящихся в вашем подчинении местах лишения свободы нет проблемы сверхзанятости. Когда Вы хотите, то отправляете десятки журналистов на мероприятия и посещения. Если Вы так заняты, то каким образом у Ованнеса Тамамяна оказывается некий чиновник прокуратуры, который ведет торги относительно его особняка в Цахкадзоре? И это только один случай. Впредь нам придется осуществлять дежурство вокруг уголовно-исполнительных учреждений, чтобы показать, чем на самом деле заняты сотрудники этих чрезмерно загруженных работой учреждений.