«Ո՞վ է ձեզ իրավունք տվել ԲՀԿ-ին ինչ-որ մի տեղ ճխտել, ինչ-որ մի տեղ կոխել»
«Էթիկայի հանձնաժողովը չպիտի լինի քաղաքական մարմին եւ չպետք է քաղաքականացված լինի, ինչպես նաեւ պետք է արտացոլի խորհրդարանի ողջ գունապնակը եւ հավասար հնարավորություններից ընձեռվեն իշխանական եւ ընդդիմադիր պատգաավորներին, ովքեր ընդգրկված են հանձնաժողովում»,-Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարեց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը:
Արփինե Հովհաննիսյանն ու ՀՀԿ-ական մեկ այլ պատգամավոր' Դավիթ Հարությունյանը, հանդես են եկել «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում անելու նախաձեռնությամբ, որը վերաբերում է խորհրդարանի էթիկայի հանձնաժողովին:
Նախաձեռնությամբ նախատեսվում է էթիկայի հանձնաժողովում հավասարեցնել իշխանական եւ ընդդիմադիր պատգամավորների թիվը եւ պահել հավասարակշռություն:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը Արփինե Հովհաննիսյանից հետաքրքրվեց, թե ի՞նչն է դրդապատճառը, որ էթիկայի հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակից չլինելով' նա հանդես է եկել նման նախաձեռնությամբ:
Արփինե Հովհաննիսյանը պատասխանեց, թե ինքը պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ է եւ լինելով պատգամավոր, մասնագիտությամբ էլ իրավաբան' փորձել է առաջացած խնդիրները տեսնել իրավական հարթության մեջ եւ դրանց լուծում տալ' օգտվելով օրենսդրական նախաեռնությամբ հանդես գալու իր իրավունքից:
Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ նախաձեռնությունը չի քննարկվել պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում եւ օրակարգ է մտել արտահերթ ընթացակարգով:
Արփինե Հովհաննիսյանը արձագանքեց, թե արտահերթ նստաշրջանում ամենեւին էլ պարտադիր չէ հանձնաժողովային քննարկում եւ հարցը պետք է դիտել ժամանակի սղության կոնտեքստում:
ՀՅԴ-ական մեկ այլ պատգամավոր' Արմեն Ռուստամյանն էլ դժգոհեց, որ հապճեպ եւ արտահերթ կարգով նախագիծը քննարկելու կարիք չկա, այն էլ կառավարության նախաձեռնած նստաշրջանի ընթացքում: Պատգամավորը նաեւ նշեց, որ այդ հարցը կառավարության օրակարգ ընդգրկելու համար կառավարությանը պետք է դիմեր ԱԺ ղեկավարությունը, ԱԺ-ն ընդհանրապես, այլ ոչ 2 «արտոնյալ» պատգամավորները:
Արմեն Ռուստամյանի հարցը բարկացրեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին, եւ նա լեզվակռիվ սկսեց ՀՅԴ խմբակցության պատգամավորների հետ, ասելով, թե հարցը քննարկվել է ՀՀԿ խմբակցությունում եւ պատգամավորների խնդիրը չէ, թե ով կներկայացնի նախագիծը եւ ով կդիմի կառավարությանը: Մոտ 5 րոպե լեզվակռիվ անելուց հետո' Հ. Աբրահամյանը նշեց. «Ձեզ կհրավիրեմ մի լավ տեղ, որ հանգստանաք»:
ՀՅԴ-ական Աղվան Վարդանյանն էլ ասաց, որ խորհրդարանում կա իշխանություն, ընդդիմություն եւ քաղաքական ուժ' ԲՀԿ-ն, ով ոչ իշխանություն է, ոչ էլ ընդդիմություն:
«Ո՞վ է ձեզ իրավունք տվել ԲՀԿ-ին ինչ-որ մի տեղ ճխտել, ինչ-որ մի տեղ կոխել»,-դժգոհեց Աղվան Վարդանյանը: «Կոռեկտ բառեր օգտագործեք, կոչ եմ անում չմեծամտանալ»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Աղվան Վարդանյանն էլ դժգոհեց, թե ուր է նախաձեռնության համահեղինակ Դավիթ Հարությունյանը: Այս հարցը նույնպես հունից հանեց Հովիկ Աբրահամյանին. «Տո ձեզ ինչ, թե ուր է Դավիթ Հարությունյանը, այ քեզ բան…»:

«Кто дал вам право совать куда-то ППА?»
«Комиссия по этике не может быть политизированным органом. Она должна отражать всю палитру парламента. Включенным в состав комиссии властным и оппозиционным депутатам должны быть предоставлены равные возможности»,- заявила с трибуны Национального Собрания депутат фракции Республиканской партии Армении Арпине Ованнисян.
А.Ованнисян и ее коллега по фракции Давид Арутюнян выступили с законодательной инициативой внесения в закон «Регламент НС» изменения и дополнения, касающихся комиссии по этике.
Данной инициативой предусматриваривается сбалансировать число входящих в состав комиссии властных и оппозицилонных депутатов.
Депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян поинтересовался у Арпине Ованнисян, чем вызвано то обстоятельство, что она, не являясь членом комиссии по этике, выступает с подобной инициативой.
Ованнисян ответила, что она, будучи членом постоянной комиссии по государственно-правовым вопрсам и юристом по специальности, попыталась рассмотреть и решить проблему в правовой плоскости и воспользовать своим право выдвигать законодательную инициативу.
Арцвик Минасян отметил, что инициатива не обсуждалась в постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам и вошла в повестку во внеочередном порядке.
В ответ Арпине Ованнисян заявила, что это было обусловлено нехваткой времени. Другой депутат-дашнакцакан Армен Рустамян заявил, что необходимости в обсуждении законопроекта во внеочередном порядке не было. Рустамян отметил, что с вопросом о включении данной инициативы в повестку должно было обратиться правительство или Национальное Собрание, а не двое «привилегированных» депутатов.
Слова Армена Рустамяна рассердили спикера НС Овика Абрамяна, и он вступил с ним в словесную перепалку, заявив, что вопрос обсуждался во фракции РПА и что не депутаты должны решать, кто будет представлять законопроект. Поспорив минут пять со своим коллегом, Овик Абрамян заявил: «Я приглашу Вас в очень хорошее место, чтобы Вы успокоились».
Другой депутат-дашнакцакан Агван Варданян заметил, что в парламенте есть власть, оппозиция и политическая сила «Процветающая Армения», которая не является ни властью, ни оппозицией. «Кто дал вам право совать куда-то ППА?»- недовольно заявил А.Варданян. В ответ спикер призвал выражаться корректно.
После этого Агван Варданян поинтересовался, где соавтор законопроекта Давид Арутюнян. Этот вопрос также вывел из себя спикера. «А вам какое дело, где Давид Арутюнян?» - возмущенно сказал Овик Абрамян.