Դրսում «վստահություն» մուրացողները
Նոյեմբերի 30-ին, երբ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն, Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության նախագահ Վիլֆրեդ Մարթենսը, Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին և Մոլդովայի վարչապետ Վլադ Ֆիլատը ժամանում էին Հայաստան՝ մասնակցելու Երևանում կայանալիք ԵԺԿ արևելյան գործընկերության երկրորդ համաժողովին, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նախապատրաստական աշխատանքներն էր կատարում Բրյուսել մեկնելու համար:
Դա պատասխան քայլ էր, որով Գագիկ Ծառուկյանը անուղղակի հասկացրեց, որ ԵԺԿ-ի համաժողովը լիարժեքորեն ընկալում է որպես Սերժ Սարգսյանի նախագահական ընտրարշավի խոշորամասշտաբ PR միջոցառում՝ գործող նախագահին Արևմուտքի լիակատար աջակցությունը ընտրազանգվածի գիտակցությանը տեղ հասցնելու համար: Բայց այդ քայլով Գագիկ Ծառուկյանը նաև անուղղակիորեն հաստատեց, որ ինքը տանուլ է տվել ոչ միայն այդ, այլ նաև ռուսական «ֆրոնտում», որտեղից սատարելու համարժեք ազդակներ չստանալու պատճառով էլ հենց նորից հայացքը Բրյուսելին է հառել:
Դա էր պատճառը, որ հապճեպորեն մշակվեց Ծառուկյանի բրույսելյան այցը՝ առանց փոքրիշատե հասկանալի դարձնելու, թե ի վերջո ի՞նչ է կորցրել այնտեղ ԲՀԿ ղեկավարը, ի՞նչ արդյունքներ է ակնկալում այդ այցից, և վերջապես այդ ակնկալիքներն անձնապես ի՞ր համար են, իր բիզնեսի՞, ԲՀԿ-ի՞, թե՞ երկրի:
Անցած տարի ԵԺԿ-ն մեծ շուքով իր շարքերն ընդգրկեց հայտ ներկայացրած հայաստանյան 4 կուսակցությունից երեքին՝ ՕԵԿ-ին, «Ժառագությանը» և հատկապես իշխող ՀՀԿ-ին: Մերժվեց միայն ԲՀԿ-ի հայտը, որն, ի դեպ, ոչ միայն մնացածներից շուտ էր դիմել, այլև այդ նպատակով նույնիսկ դրանից 3-4 ամիս առաջ իր ծրագրային հիմնադրույթներում ու կանոնադրության մեջ փոփոխություններ էր կատարել՝ դրանք համապատասխանեցնելով ԵԺԿ-ի չափորոշիչներին ու պահանջներին:
ԲՀԿ-ն մերժվեց՝ ոչ միայն ակնհայտ ռուսամետ կողմնորոշում ունենալու, այլև Եվրոպայում «պերսոնա նոն-գրանտա» հռչակված Բելառուսի նախագահի՝ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ անձնական ու տնտեսական «քիրվայության» համար:
Մերժումից հետո անցած 1-1,5 տարվա ընթացքում ԲՀԿ-ն եվրոպական արժեքների որդեգրման, վերափոխման ուղղությամբ ոչ մի քայլ չի իրականացրել: Այն ոչ թե փորձել է ապացուցել իր նվիրվածությունը Եվրոպական արժեհամակարգին, այլ արել է ճիշտ հակառակը՝ հնարավորինս ընդգծել է իր գրեթե գենետիկ անհամատեղելիությունն այդ աշխարհըմբռնմանը և մշակույթին:
Հայաստանյան կուսակցություններից ԲՀԿ-ն միակն էր, որ առանց այլևայլությունների, գրեթե միարժեքորեն պաշտպանեց ԵՎՐԱԶԵՍ-ի հենքի վրա Եվրասիական տնտեսական միություն ստեղծելու և դրան Հայաստանի միանալու պուտինյան գաղափարը: Մի գաղափար, որը Բրյուսելում ընկալում են որպես Եվրամիությանը հակակշռելու և դրան հետխորհրդային երկրների ու հատկապես Արևելյան գործընկերության մաս կազմող վեց պետության հետագա ինտեգրացիան խափանելու միջոց:
Ըստ էության, Ծառուկյանը Բրյուսել է գնացել՝ ոչինչ չունենալով ոչ առաջարկելու եվրոպացիներին, ոչ էլ ստանալու: Ինչպես նախկինում էր ԲՀԿ-ն ԵԺԿ-ին միանալու հայտը ներկայացնում՝ զուտ իր տձև նեոբոլշևիկական էությունը եվրոպական պաստառով ծածկելու համար, այնպես էլ հիմա, այսինքն՝ դա գալիս է ոչ թե վերափոխվելու ներքին անհրաժեշտության գիտակցումից, այլ պարզապես մարտավարական նկատառումներից: Հակառակ դեպքում Գագիկ Ծառուկյանն առնվազն Բրյուսել պետք է գնար ոչ թե իբրև ԲՀԿ-ի սեփականատեր, այլ որպես դրա սովորական ղեկավար:
Չի բացառվում, որ Ծառուկյանը Բրյուսելից կգա ինչ-որ եվրաէմիսարների, չինովնիկների հետ հանդիպումների մասին հարուստ կամ աղքատիկ տեղեկատվությամբ: Սակայն դա ոչինչ չի կարող փոխել: Որովհետև իրավիճակը հասել է այն մակարդակին, որ մինչ Ծառուկյանն է վազում «բրյուսելներ», Բրյուսելն ինքն է Բարոզուի ու Մարթենսի կերպարանքով գալիս Հայաստան՝ գործող վարչակազմին իր անվերապահ աջակցությունը հայտնելու:
Եվրամիությունը եկավ Հայաստան՝ պնդելու, որ անկախ Հայաստանի քաղաքացիների կատարած ընտրությունից, դեռ ընտրությունները չմեկնարկած, արդեն իսկ ճանաչում է Սերժ Սարգսյանի հաղթանակը: Վերապահում, իհարկե արվում է. եթե գործող նախագահը չկատարի ամենաժողովրդավարական հերթական ընտրություններն անցկացնելու անվան տակ անցնցում ու առանց լուրջ ռեզոնանսների իր վերընտրվելու խոստումը, Հայաստանը չի տեսնի այն ֆինանսական օգնությունը, որը համեղ պատառի նման պտտեցնում են ֆինանական նոր ներարկումների ծայրահեղ անհրաժեշտության առջև հայտնված մեր երկրի իշխանությունների աչքերի առաջ: Եվ Սերժ Սարգսյանը, ինչ գնով էլ լինի, պետք է հենց նման ընտրություններ անցկացնի:
Նրա հնարավորությունները չափազանց մեծ են: Ավանի և Գյումրու մեծամասնական ընտրատարածքներում կայացած Ազգային ժողովի լրացուցիչ ընտրությունները փարատեցին բոլոր կասկածները. իշխանությունը կարող է ինքն իր համար ստանալ ցանկացած այնպիսի արդյունք, որը հարմար կհամարի: Բայց ամենակարևորը՝ չի լինի որևէ ուժ, որը կկարողանա վիճարկել այդպիսի ընտրությունների արդյունքները, որովհետև չի ունենա ընտրախախտումների մասին վկայող և ոչ մի առարկայական ապացույց:
Եվրոպային ոչ թե ժողովրդավարական, այլ անցնցում ընտրություններ են պետք, ինչը հավասարազոր է նրան, որ Բրյուսելին ոչ թե ժողովրդավարական կամ մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի վրա խարսխված Հայաստան է անհրաժեշտ, այլ կայուն, կանխատեսելի և հարմարվողական: Պետք է մի պետություն, որը ոչ թե իր պետական շահերով է առաջնորդվում, այլ միջազգային հանրությանը համակարծիք լինելու առաջնայնությամբ: Այլ կերպ ասած՝ Եվրամիությունը Հայաստանում ժողովրդավարության պատրանք, կեղծ եվրոպական արժեհամակարգ է ստեղծում, իսկ դա պահանջում է, որ Սերժ Սարգսյանը ևս մեկ շրջան մնա նախագահական աթոռին, որովհետև նրանից լավ ոչ ոք այդ խնդիրը լուծել չի կարող:
Առավելևս, երբ Հայաստանում չկա որևէ այլընտրանքային ուժ, որը կարող է հանրային մոբիլիզացման բավարար ռեսուրս ունենալ և միաժամանակ բավարար վստահելի լինել: Այս հարցում ԵՄ-ի, ԵԽ-ի և Հայաստանի իշխանությունների միջև կա լիակատար փոխըմբռնում: Հանրապետական կուսակցությունը նեքուստ նույնքան անհամատեղելի է ժողովրդավարական արժեքների ու մշակույթի հետ, որքան ԲՀԿ-ն: Այն նույնքան նեոբոլշևիկյան է, որքան ԲՀԿ-ն: Բայց երկուսի համար կեղծ ժողովրդավարությունն այն ճահիճն է, որտեղ կարող են լողալ սրտների ուզած չափով:
Դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկնում է Թուրքմենստան՝ մասնակցելու ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովին: Այնտեղ է լինելու նաև Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ում հետ Սերժ Սարգսյանը հանդիպելու է առանձին: Դա նրա համար առանձնակի կարևորություն ունի. մի կողմից ԵԺԿ-ական համաժողովի և դրա ընթացքքում արված շեշտադումների ազդեցությունը մեղմելու, իսկ մյուս կողմից՝ վերջապես Պուտինից Հայաստան այցելելու համաձայնությունն ստանալու համար, որն իր նշանակությամբ Սերժ Սարգսյանի համար պակաս կարևոր չէ, քան Եվրահանձնաժողովի նախագահ Բարոզուի կայացած այցը:
Եթե դա նրան հաջողվի, ապա ի վերջո կկարողանա վերածվել «բոլոր կենտրոնների նախընտրելի» նախագահացուի: Հարցն այն է՝ բավարա՞ր է դա արդյոք նաև Հայաստանի քաղաքացիների նախընտրելի նախագահացու լինելու համար, կամ ընդհանրապես այդպիսին լինելու խնդիր գործող նախագահը դնո՞ւմ է իր առջև, թե՞ ոչ:
Անկախ ԲՀԿ-ի և ՀՀԿ-ի ընտրած մարտավարությունից՝ երկուսն էլ փաստացի փորձում են վստահություն և հենման կետ գտնել դրսում: Տվյալ դեպքում էական չէ՝ Բրյուսելո՞ւմ, Մոսկվայո՞ւմ, թե՞ Վաշինգտոնում: Էականն այն է, որ Հայաստանի երկու ամենաազդեցիկ կուսակցության, ընդհանուր առմամբ «քաղաքական էլիտայի» համար դրսից ստացած «դաբրոն» ավելի մեծ նշանակություն ունի, քան սեփական ժողովրդին ապավինելը: Որքան էլ սա արհամարհանք լինի սեփական ժողովրդի նկատմամբ, օրինաչափ է. հնարավոր չէ հարգել մի ընտրազանգվածի, որին արդեն «հաճախորդ» են դարձրել:

"Beggars" for Trust from Abroad
On November 30, when the President of the European Commission Jose Manuel Barroso, the President of the European People's Party Wilfried Martens, the President of Georgia Mikheil Saakashvili and the Prime Minister of Moldova Vlad Filat were visiting Armenia to participate in the second summit of the European People’s Party (EPP) Eastern Partnership held in Yerevan, the Prosperous Armenia Party was making preparations for a Brussels visit.
In an indirect response Gagik Tsarukyan showed that he fully perceived the EPP summit as a large-scale PR event for Serzh Sargsyan's presidential campaign in order to show the West's full support of the President to the electorate. Tsarukyan also indirectly confirmed that he lost out not only on that but also the Russian "front."
That was the reason why Tsarukyan's Brussels visit was organized quickly without making it more or less clear what the leader of Prosperous Armenia Party had to lose there, what he was expecting from this visit, and finally, whether those were personal expectations, or else connected to business, the party or the country.
Last year three Armenian parties (Rule of Law, Heritage and the Republican Party of Armenia) joined the European People's Party as observer-members. The Prosperous Armenia Party application was rejected. That party not only applied earlier than the others, but also three to four months prior made changes in its program provisions and regulations in accordance with the EPP's criteria and requirements.
The Prosperous Armenia Party was rejected not only for being pro-Russian, but also for its personal and economical connection with the President of Belarus Alexander Lukashenko, who is persona non grata in Europe.
During the year and a half after the rejection the Prosperous Armenia Party didn't do anything to adopt European values and make changes. It did the opposite, emphasizing its almost genetic incongruity with that mentality and culture.
The Prosperous Armenia Party was the only one among the Armenian parties that supported Putin's idea for creating the Eurasian Economic Community and Armenia's joining it. The idea was perceived in Brussels as a means to counterbalance the European Union and prevent the further integration of the post-Soviet states and especially the six countries in the Eastern Partnership.
Basically, Tsarukyan went to Brussels without anything to offer the Europeans or receive from them. While the Prosperous Armenia Party was submitting its application to join the EPP in order to cover its ugly neo-Bolshevik nature with a European lining, the same is still happening. Thus, it is not determined by the understanding for a need to change, but by strategic considerations. Otherwise, Tsarukyan had to go to Brussels not as the owner of the Prosperous Armenia Party, but as its ordinary leader.
It is possible that Tsarukyan comes back from Brussels having rich or scant information on meetings with European emissaries and officials. Thus, nothing can change because while Tsarukyan is running to Brussels, Brussels itself, embodied by Barroso and Martens, came to Armenia in order to demonstrate its absolute support for the ruling regime.
The European Union came to Armenia to claim that regardless of the Armenian election, it already recognizes Sargsyan's victory. The reservation has been made. If the President doesn't keep his promise to be reelected without clamor in the next most democratic elections, Armenia will not receive the financial aid that is being displayed in front of our government desperate for a new influx of subsidies. And Sargsyan should conduct such elections at any cost.
His chances are very high. The National Assembly's second elections in the single-mandate electoral districts of Avan and Gyumri dispelled all doubts: the government can get any result it wants. More importantly, no power could dispute the results of such elections, as it wouldn't have any objective evidence to prove voting violations.
Europe needs stable, not democratic, elections, meaning that Brussels needs a stable, predictive and adaptive Armenia, not an Armenia that respects democracy or human rights. They need a government guided not by its state interests, but the priority to go along with the international community. In other words, the European Union is creating an illusion of democracy and a false European values system in Armenia, and that requires Sargsyan as president because no one can solve this issue better than he.
This holds true especially when there is no alternative power in Armenia with enough resources for public mobilization and is trustworthy at the same time. That's something the European Union, the European Council and the Armenian government fully understands. The Republican Party is as incompatible with democratic values and culture as the Prosperous Armenia Party. It is as neo-Bolshevik as Prosperous Armenia. But for both of them a false democracy is the swamp where they can swim as much as they want.
Today President Sargsyan is visiting Turkmenistan to participate in the summit of CIS leaders. The Prime Minister of the Russian Federation Vladimir Putin will be there too, and Sargsyan will meet with him separately. It has special importance for him as on one hand, it will alleviate the influence of the EPP conference, and on the other hand, he will finally get Putin's consent for him to visit Armenia, which is as important for Sargsyan as was Barroso's visit.
If he succeeds, he will eventually become a president "preferred by all centers." The question is whether that's enough to be a president elected by Armenian citizens and whether or not that's a task the president will put before himself.
Regardless, the strategies of the Prosperous Armenia and the Republican parties show that both of them are trying to find confidence and support abroad. It doesn't matter whether in Brussels, Moscow or Washington. It is essential for both the most powerful parties in Armenia, and generally for the "political elite", that support from abroad is more important than confiding in their own nation. No matter the contempt they have towards their own citizens, it's naturally impossible to respect an electorate that they have turned into a "client."