Մարգարիտ Եսայանի բացատրությունը. ինչու Ռոբերտ Սարգսյանը չէր խոսում քարոզարշավի ժամանակ
«Հայտնի է, որ թիվ 1 ընտրատարածքը միշտ եղել է Ռուբեն Հայրապետյանի ընտրատարածքը: Հանրապետական կառույցն այդտեղ միշտ ուժեղ է եղել, և զարմանալի չէ, որ այս անգամ ևս հաղթեց ուժեղը»,- այսօրվա ասուլիսի ժամանակ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանն այսպես մեկնաբանեց Ավան վարչական շրջանում դեկտեմբերի 2-ին անցկացված մեծամասնական ընտրակարգով ԱԺ լրացուցիչ ընտրությունների արդյունքները:
«Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Անահիտ Բախշյանը, արձագանքելով այդ մեկնաբանությանը, նշեց, որ ի տարբերություն մյուս թեկնածուի՝ «Ժառանգության» ներկայացուցիչ Ստյոպա Սաֆարյանի, Ավանում հաղթած Ռոբերտ Սարգսյանը բացարձակապես չէր խոսում քարոզարշավի ընթացքում, որևէ գաղափարախոսություն առաջ չէր քաշում, շատերը նրան միայն պաստառներից էին ճանաչում:
Մարգարիտ Եսայանի պատասխանը եղավ այն, որ Ռոբերտ Սարգսյանը Հանրապետական կուսակցության գաղափարախոսության կրողն է, իսկ լռությունը երբեմն շատ ավելի իմաստուն կարող է լինել, քան որոշ քաղաքական գործիչների բազմաթիվ խոսքերը:
Անահիտ Բախշյանը հիշեցրեց, որ այս պահին խոսքը ոչ թե «որոշ քաղաքական գործիչների», այլ Ստյոպա Սաֆարյանի մասին է: ՀՀԿ-ական պատգամավորը պատասխանեց, որ ինքը շատ հարգում է Ստյոպա Սաֆարյանին, և Ազգային ժողովն իրոք կարիք ունի նման պատգամավորների, սակայն իշխանությունը պարտավոր չէր ինչ-որ ժեստ անել միայն այն բանի համար, որ իշխանություն է:
Մարգարիտ Եսայանի դիտարկմամբ՝ այսօր քաղաքացիական հասարակությունը շատ ավելի ուժեղ է, քան ընդդիմությունը: «Քաղաքացիական հասարակությունը ուժեղ է այն պահին, երբ հայտնվում է երկրի նախագահը և ասում է՝ սիրուն չի»,- պատասխանեց նրա դիտարկմանը Անահիտ Բախշյանը:

Почему Роберт Саркисян не говорил в ходе предвыборной кампании – объяснение Маргарит Есаян
“Как известно, в 1-ом избирательном округе всегда баллотировался Рубен Айрапетян, и Республиканская партия всегда была здесь сильна, поэтому неудивительно, что и на этот раз победу одержал более сильный кандидат”,- заявила на сегодняшней пресс-конференции депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Маргарит Есаян, комментируя результаты дополнительных выборов в Национальное Собрание, прошедших 2 декабря в 1-ом избирательном округе.
В ответ член партии “Наследие” Анаит Бахшян отметила, что в отличие от ее однопартийца Степы Сафаряна, который также баллотировался в Аване, одержавший победу на выборах Роберт Саркисян в ходе предвыборной кампании ни разу не выступил, не представил какую-либо идеологию, поэтому многие знали его исключительно по плакатам.
По словам М.Есаян, Роберт Саркисян является носителем идеологии Республиканской партии, а молчание иногда может быть красноричивее пространных выступлений некоторых политических деятелей.
Анаит Бахшян напомнила о том, что в данном случае речь идет не о “некоторых политических деятелях”, а о Степе Сафаряне. Представитель РПА сказала, что очень уважает Степу Сафаряна и что Национальное Собрание действительно нуждается в таких депутатах, однако власть не обязана была делать жест только потому, что она – власть.
По мнению Есаян, сегодня гражданское общество сильнее оппозиции. Анаит Бахшян возразила: “Гражданское общество сильно тогда, когда появляется президент страны и говорит: это некрасиво”.