Հայաստանը «Եհովայի վկաներ»-ի հետեւորդներին կվճարի 134.000 եվրո
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը երեկ վճիռ է կայացրել «Եհովայի վկաներ» կրոնական կազմակերպության 19 հետեւորդներն ընդդեմ Հայաստանի գործով: Դատարանը բավարարել է դիմողների իրավունքի խախտումը` այլընտրանքային զինվորական ծառայությունից խուսափելու համար կալանքի տակ պահելը, երբ նման դեպքի համար Հայաստանի օրենսդրությունը քրեական հետապնդում չի նախատեսում: ՄԻԵԴ-ը ճանաչել է «Եհովայի վկաներ»-ի 19 հետեւորդներին պատճառված բարոյական վնասը եւ իբրեւ փոխհատուցում որոշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը նրանց պետք է վճարի 134.000 եվրո:
Այլընտրանքային զինվորական ծառայությունից հրաժարվողները դիմել էին ներպետական դատարաններ` բարոյական վնասի փոխհատուցում ստանալու պահանջով եւ մերժվել էին, քանի որ Հայաստանի օրենսդրությունը չունի այդ ինստիտուտը: Եվրադատարանն իր վճռով խախտում է ճանաչել Հայաստանի օրենսդրության մեջ օրենքի բացը:

Армения заплатит 134.000 евро последователям «Свидетелей Иеговы»
Европейский суд по правам человека вчера принял решение по делу «19 последователей религиозной организации «Свидетели Иеговы» против Республики Армения». Суд признал нарушение права истцов – содержание под арестом за уклонение от альтернативной военной службы, тогда как законодательство Армении не предусматривает для таких случаев уголовное преследование. ЕСПЧ признал нанесение морального ущерба 19-ти последователям «Свидетелей Иеговы» и принял решение о том, что Республика Армения должна выплатить им 134.000 евро в качестве компенсации.
Лица, отказавшиеся от прохождения альтернативной военной службы, обратились во внутригосударственные суды с требованием выплатить им компенсацию за моральный ущерб, однако получили отказ, так как законодательство Армении не имеет подобного института. Своим решением Евросуд посчитал этот пробел в законодательстве Армении нарушением.